Context (8.x-4.0-beta4) - en to da translation catalogue (52 entries)

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Group
da: Gruppe

en: Description
da: Beskrivelse

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Edit
da: Redigér

en: Weight
da: Vægt

en: Category
da: Kategori

en: Name
da: Navn

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Theme
da: Tema

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Add block
da: Tilføj blok

en: Add condition
da: Tilføj betingelse

en: Conditions
da: Vilkår

en: Condition
da: Betingelse

en: Configure block
da: Indstil blok

en: Negate
da: Modvirk

en: Blocks
da: Blokke

en: Delete block
da: Slet blok

en: Context
da: Kontekst

en: Add context
da: Tilføj kontekst

en: Machine name
da: Internt navn

en: About
da: Om

en: Regions
da: Regioner

en: Associate menus, views, blocks, etc. with different contexts to structure your site.
da: Associér menuer, views, blokke osv., med forskellige kontekster for at strukturere dit site.

en: Provides a simple UI for settings up a site structure using Context.
da: En simpel grænseflade til at definere sitets struktur med Context.

en: Save and continue
da: Gem og fortsæt

en: Section class
da: Sektionsklasse

en: Uses
da: Bruger

en: No blocks in this region
da: Ingen blokke i regionen

en: Reactions
da: Reaktioner

en: Unique
da: Unik

en: Require all conditions
da: Kræv alle betingelser

en: If checked, all conditions must be met for this context to be active. Otherwise, the first condition that is met will activate this context.
da: Alle betingelser skal være mødt før denne context bliver aktiv. Ellers vil den første betingelse der mødes aktivere denne context.

en: Weight for @block block
da: Vægten af blokken @block

en: Region for @block block
da: Region for blokken @block

en: Place block
da: Placér blok

en: Select the region where this block should be displayed.
da: Vælg regionen hvor denne blok skal vises.

en: A unique name for this block instance. Must be alpha-numeric and underscore separated.
da: En unikt navn på denne blokinstans. Skal være alfanumerisk og adskilt med understregninger.

en: Filter by block name
da: Filtrér efter bloknavn

en: Enter a part of the block name to filter by.
da: Indtast en del af bloknavnet at filtrere efter.

en: Page with blocks
da: Side med blokke

en: Add new context
da: Tilføj ny kontekst

en: No blocks available.
da: Ingen blokke tilgængelige.

en: Are you sure you want to remove the %label block?
da: Er du sikker på, at du ønsker at fjerne blokken %label?
