COOKiES Consent Management (2.0.0-rc1) - en to pt translation catalogue (75 entries)

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Apagar

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Read more
pt: Leia mais

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Documentation
pt: Documentação

en: Edit
pt: Editar

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Save Settings
pt: Salvar Configurações

en: Allowed
pt: Permitido

en: Performance
pt: Desempenho

en: Details
pt: Detalhes

en: Domain
pt: Domínio

en: Company
pt: Empresa

en: Group name
pt: Nome do grupo

en: Deny all
pt: Negar tudo

en: Both
pt: Ambos

en: Position
pt: Posição

en: Close
pt: Fechar

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: Purpose
pt: Propósito

en: Expiration
pt: Expiração

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Display name
pt: Mostrar o nome

en: Info
pt: Informações

en: Above
pt: Acima

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Services
pt: Serviços

en: Service
pt: Serviço

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: Banner text
pt: Texto do banner

en: Translate
pt: Traduzir

en: Below
pt: Abaixo

en: denied
pt: negado

en: Properties
pt: Propriedades

en: Videos
pt: Vídeos

en: Tracking
pt: Rastreamento

en: allowed
pt: permitido

en: Button labels
pt: Rótulos de botão

en: Styling
pt: Estilo

en: Cookie settings
pt: Configurações de cookies

en: URL hash
pt: Hash de URL

en: Dependencies
pt: Dependências

en: Always active
pt: Sempre ativo

en: Imprint
pt: Imprimir

en: Service Group
pt: Grupo do Serviço

en: Element type
pt: Tipo de elemento

en: Service group
pt: Grupo de serviço

en: Social Plugins
pt: Plugins Sociais

en: Accept all
pt: Aceitar tudo

en: The path '%path' has to start with a slash.
pt: O caminho '%path' deve iniciar com uma barra.

en: content @type: deleted @label.
pt: conteúdo @type: @label apagado.

en: Privacy policy
pt: Política de privacidade

en: Either the path '%path' is invalid or you do not have access to it.
pt: O caminho '%path' é inválido ou você não tem acesso a ele.

en: Secure mode
pt: Modo de segurança

en: Video sharing services help to add rich media on the site and increase its visibility.
pt: Os serviços de compartilhamento de vídeo ajudam a adicionar mídia avançada ao site e aumentar sua visibilidade.

en: COOKiES
pt: Cookies

en: Cookie documentation
pt: Documentação de Cookies

en: Settings all services
pt: Configurações de todos os serviços

en: Display "Deny All" button
pt: Exibir botão "Negar tudo"

en: Required cookies
pt: Cookies obrigatórios

en: Performance Cookies
pt: Cookies de desempenho

en: Performance cookies collect aggregated information about how our website is used. The purpose of this is to improve its attractiveness, content and functionality. These cookies help us to determine whether, how often and for how long particular sub-pages of our website are accessed and which content users are particularly interested in. Search terms, country, region and (where applicable) the city from which the website is accessed are also recorded, as is the proportion of mobile devices that are used to access the website. We use this information to compile statistical reports that help us tailor the content of our website to your needs and optimize our offer.
pt: Os cookies de desempenho coletam informações agregadas sobre como nosso site é usado. O objetivo é melhorar sua atratividade, conteúdo e funcionalidade. Esses cookies nos ajudam a determinar, com que frequência e por quanto tempo determinadas subpáginas do nosso site são acessadas e em qual conteúdo os usuários estão particularmente interessados. Termos de pesquisa, país, região a cidade de onde o site é acessado, também são registrados, assim como a proporção de dispositivos móveis que são usados para acessar o site. Usamos essas informações para compilar relatórios estatísticos que nos ajudam a adequar o conteúdo de nosso site às suas necessidades e otimizar nossa oferta.

en: Tracking cookies
pt: Cookies de rastreamento

en: Marketing cookies come from external advertising companies ("third-party cookies") and are used to collect information about the websites visited by the user. The purpose of this is to create and display target group-oriented content and advertising for the user.
pt: Os cookies de marketing vêm de empresas de publicidade externas ("cookies de terceiros") e são usados para coletar informações sobre os sites visitados pelo usuário. O objetivo é criar e exibir conteúdo orientado para o grupo-alvo e publicidade para o usuário.

en: Settings for all services
pt: Configurações para todos os serviços

en: Video provided by YouTube, Vimeo
pt: Vídeo fornecido pelo YouTube, Vimeo

en: Display "Settings" as Link
pt: Exibir "Configurações" como Link
