Countdown (2.0.0-alpha2) - en to fr translation catalogue (109 entries)

en: Status
fr: État

en: Language
fr: Langue

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Download
fr: Téléchargement

en: Size
fr: Taille

en: None
fr: Aucun(e)

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Display Style
fr: Style d'affichage

en: Preview
fr: Aperçu

en: Text Color
fr: Couleur de texte

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Core
fr: Cœur

en: Path
fr: Chemin

en: Display
fr: Affichage

en: Event
fr: Évènement

en: Theme
fr: Thème

en: Layout
fr: Mise en page

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Error
fr: Erreur

en: Separator
fr: Séparateur

en: Advanced Settings
fr: Paramètres Avancés

en: Forward
fr: Transférer

en: Active
fr: Actif

en: View type
fr: Type de vue

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Advanced
fr: Avancé

en: Medium
fr: Moyen

en: Debug Mode
fr: Mode débogage

en: Method
fr: Méthode

en: Timezone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: Autostart
fr: Démarrage automatique

en: Appearance
fr: Apparence

en: Show credits
fr: Afficher les crédits

en: External
fr: Externe

en: Not installed
fr: Non installé

en: Square
fr: Carré

en: View Type
fr: Type de vue

en: Weeks
fr: Semaines

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Arabic
fr: Arabe

en: English
fr: Anglais

en: French
fr: Français

en: Italian
fr: Italien

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Chinese
fr: Chinois

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Site timezone
fr: Fuseau horaire du site

en: Negate
fr: Inverse

en: Days
fr: Jours

en: Months
fr: Mois

en: Hours
fr: Heures

en: Seconds
fr: Secondes

en: Not Installed
fr: Non installé

en: Installed
fr: Installé

en: Font Family
fr: Famille de fonte

en: Reverse
fr: Inversé

en: Enable debug mode
fr: Activer le mode de débogage

en: No preview available
fr: Pas de prévisualisation disponible

en: Performance Settings
fr: Paramètres de performance

en: Themes
fr: Thèmes

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: More information
fr: Plus d'information

en: Event Name
fr: Nom de l'événement

en: Target date/time
fr: Date/heure cible

en: Cache lifetime
fr: Durée de vie du cache

en: Years
fr: Années

en: Local
fr: Locale

en: Danish
fr: Danois

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Finnish
fr: Finlandais

en: German
fr: Allemand

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Russian
fr: Russe

en: Swedish
fr: Suédois

en: About
fr: À propos

en: event
fr: événement

en: Debug mode
fr: Mode debug

en: Display format
fr: Format d'affichage

en: Light
fr: Léger

en: Uses
fr: Utilisations

en: User timezone
fr: Fuseau horaire de l'utilisateur

en: Experimental
fr: Expérimental

en: Outdated
fr: Obsolète

en: Circle
fr: Cercle

en: Enable Debug Mode
fr: Activer le Mode de Débogage

en: Variant
fr: Variante

en: Configured
fr: Configuré

en: Show preview
fr: Montrer le récapitulatif

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Event URL
fr: URL de l'événement

en: Not restricted
fr: Non restreint

en: All pages except those listed
fr: Toutes les pages sauf celles listées

en: Only the listed pages
fr: Seulement les pages listées

en: Restricted to certain pages
fr: Réservé à certaines pages

en: Rounded Corners
fr: Coins arrondis

en: Completion message
fr: Message de fin

en: Dark
fr: Sombre

en: RTL support
fr: Support du RTL (Right To Left)

en: Auto-detect
fr: Détection automatique

en: Loading method
fr: Méthode de chargement

en: Responsive
fr: Adaptatif

en: Format: @format
fr: Format : @format

en: Library settings
fr: Paramètres de la bibliothèque
