Countdown (2.0.0-alpha2) - en to ru translation catalogue (117 entries)

en: Pages
ru: Страницы

en: Status
ru: Статус

en: Language
ru: Язык

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Download
ru: Скачать

en: Version
ru: Версия

en: Size
ru: Размер

en: None
ru: Нет

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Display Style
ru: Стиль отображения

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Text Color
ru: Цвет текста

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Small
ru: Маленький

en: Large
ru: Большой

en: Core
ru: Ядро

en: Format
ru: Формат

en: Path
ru: Путь

en: Display
ru: Отображение

en: Event
ru: Событие

en: Theme
ru: Тема

en: Layout
ru: Макет

en: Timestamp
ru: Время

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Error
ru: Ошибка

en: Separator
ru: Разделитель

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Vertical
ru: Вертикально

en: Forward
ru: Вперед

en: Active
ru: Активно

en: View type
ru: Тип представления

en: Extensions
ru: Расширения

en: Custom
ru: Собственная

en: Visibility
ru: Видимость

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Medium
ru: Средний

en: Volume
ru: Объем

en: Debug Mode
ru: Режим отладки

en: Method
ru: Метод

en: Timezone handling
ru: Обработка часового пояса

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Appearance
ru: Оформление

en: External
ru: Внешний

en: Not installed
ru: Не установлено

en: Square
ru: Квадратный

en: View Type
ru: Тип представления

en: Weeks
ru: Недели

en: Labels
ru: Метки

en: Arabic
ru: Арабский

en: English
ru: Английский

en: French
ru: Французский

en: Italian
ru: Итальянский

en: Spanish
ru: Испанский

en: ms
ru: мс

en: Features
ru: Особенности

en: Site timezone
ru: Часовой пояс сайта

en: Negate
ru: Обратить

en: Days
ru: Дни

en: Months
ru: Месяцы

en: Hours
ru: Часы

en: Seconds
ru: Секунды

en: Installed
ru: Установлено

en: Font Family
ru: Семейство шрифтов

en: Reverse
ru: Инвертировать

en: Performance Settings
ru: Параметры производительности

en: Themes
ru: Темы оформления

en: Minutes
ru: Минуты

en: Service unavailable
ru: Сервис недоступен

en: Fill Color
ru: Цвет заливки

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: More information
ru: Подробнее

en: Countdown
ru: Обратный отсчёт времени

en: Cache lifetime
ru: Время жизни кэша

en: Animation
ru: Анимация

en: Years
ru: Годы

en: Local
ru: Локально

en: Danish
ru: Датский

en: Dutch
ru: Голландский

en: Finnish
ru: Финский

en: German
ru: Немецкий

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Russian
ru: Русский

en: Swedish
ru: Шведский

en: About
ru: Информация

en: Zoom
ru: Масштабировать

en: event
ru: событие

en: Debug mode
ru: Режим отладки

en: Display format
ru: Формат отображения

en: Light
ru: Светлая

en: Uses
ru: Использование

en: UTC
ru: Всемирное время

en: User timezone
ru: Часовой пояс пользователя

en: Experimental
ru: Экспериментальный

en: Outdated
ru: Устаревший

en: Circle
ru: Круг

en: Latvian
ru: Латышский

en: Variant
ru: Вариант

en: Configured
ru: Сконфигурировано

en: Library
ru: Библиотека

en: Not restricted
ru: Без ограничений

en: All pages except those listed
ru: Все страницы, кроме перечисленных

en: Only the listed pages
ru: Только на перечисленных страницах

en: Restricted to certain pages
ru: Ограничено для определённых страниц

en: Transitions
ru: Переходы

en: Rounded Corners
ru: Скруглённые углы

en: Completion message
ru: Завершающее сообщение

en: Dark
ru: Темный

en: Event Details
ru: Подробности события

en: RTL support
ru: Поддержка RTL

en: Monospace
ru: Моноширинный

en: Loading method
ru: Метод загрузки

en: Responsive
ru: Адаптивный

en: Format: @format
ru: Формат: @format

en: Serif
ru: С засечками
