Courier (2.0.0-alpha9) - en to id translation catalogue (33 entries)

en: Body
id: Isi

en: Delete
id: Hapus

en: Subject
id: Judul

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Enabled
id: Aktif

en: Edit
id: Sunting

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: View
id: Lihat

en: Options
id: Opsi

en: Module
id: Modul

en: Owner
id: Pemilik

en: Recipient
id: Penerima

en: Provider
id: Penyedia

en: Identity
id: Identitas

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Tokens
id: Token

en: Notify user when account is activated
id: Beritahu pengguna jika akun sudah diaktifkan

en: Templates
id: Templat

en: Apply
id: Terapkan

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Account blocked
id: Akun diblokir

en: Send message
id: Kirim pesan

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Welcome (new user created by administrator)
id: Ucapan Selamat Datang (pengguna baru yang dibuat administrator)

en: Welcome (awaiting approval)
id: Selamat Datang (Menunggu persetujuan)

en: Welcome (no approval required)
id: Selamat Datang (tidak membutuhkan persetujuan)

en: Account cancellation confirmation
id: Konfirmasi pembatalan akun

en: Account canceled
id: Akun dibatalkan

en: With selection
id: Dengan pilihan

en: Broken/Missing
id: Rusak/Hilang
