Course (3.0.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (94 entries)

en: Title
pt: Título

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: Delete
pt: Apagar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Private
pt: Privada

en: Type
pt: Tipo

en: Closed
pt: Fechado

en: Actions
pt: Ações

en: Description
pt: Descrição

en: optional
pt: opcional

en: required
pt: necessário

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: register
pt: registre-se

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Weight
pt: Peso

en: Required
pt: Obrigatório

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Book
pt: Livro

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Aberto

en: Time
pt: Hora

en: Access
pt: Acesso

en: View
pt: Ver

en: Section
pt: Seção

en: Manage
pt: Gerenciar

en: Event
pt: Evento

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: User
pt: Usuário

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Tudo

en: Page
pt: Página

en: Desc
pt: Decrescente

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: Configuration
pt: Configurações

en: Appearance
pt: Aparência

en: Order
pt: Pedido

en: Duration
pt: Duração

en: Expiration date
pt: Data de expiração

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Hidden
pt: Oculto

en: Source
pt: Fonte

en: Revert
pt: Reverter

en: Object
pt: Objeto

en: Open in new window
pt: Abrir em uma nova janela

en: Info
pt: Informações

en: Results
pt: Resultados

en: Completed
pt: Concluído

en: Failed
pt: Reprovado(a)

en: Complete
pt: Concluído

en: Submissions
pt: Submissões

en: Analysis
pt: Análise

en: Apply
pt: Aplicar

en: Welcome message
pt: Mensagem de boas-vindas

en: Restore
pt: Recuperar

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Data
pt: Dados

en: Reports
pt: Relatórios

en: Started
pt: Iniciada

en: Not enabled
pt: Desativado

en: Generate
pt: Gerar

en: In progress
pt: Em progresso

en: Courses
pt: Cursos

en: Course
pt: Curso

en: Poll
pt: Enquete

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Structure
pt: Estrutura

en: Certificate
pt: Certificado

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Download certificate
pt: Baixar o certificado

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Course objects
pt: Objetos do curso

en: Course outline
pt: Tópicos do curso

en: Enrollment
pt: Matrícula

en: Date started
pt: Data de início

en: Visible in outline
pt: Tópico visível

en: Completion required
pt: Finalização obrigatória

en: Completion not required
pt: Finalização opcional

en: Enrollments
pt: Matrículas

en: Percentage low
pt: Percentual mínimo

en: Percentage high
pt: Percentual máximo

en: Add enrollment
pt: Adicionar matrícula

en: The admin-facing name.
pt: O nome voltado para o administrador.

en: Add course
pt: Adicionar curso
