Course (3.0.0-alpha2) - en to tr translation catalogue (105 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Status
tr: Durum

en: Administer
tr: Yönet

en: Delete
tr: Sil

en: Content
tr: İçerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Private
tr: Özel

en: Type
tr: Tip

en: Closed
tr: Kapalı

en: Actions
tr: Eylemler

en: Description
tr: Açıklama

en: optional
tr: isteğe bağlı

en: required
tr: gerekli

en: Enabled
tr: Etkin

en: Download
tr: İndir

en: register
tr: kayıt

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Weight
tr: Ağırlık

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: Required
tr: Zorunlu

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Book
tr: Kitap

en: Label
tr: Etiket

en: Update
tr: Güncelle

en: Open
tr: Açık

en: Time
tr: Zaman

en: Access
tr: Erişim

en: View
tr: Görüntüle

en: Section
tr: Bölüm

en: Manage
tr: Yönetim

en: Visible
tr: Görünür

en: Event
tr: Olay

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: User
tr: Kullanıcı

en: Created
tr: Oluşturulma

en: All
tr: Tümü

en: Page
tr: Sayfa

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: Published
tr: Yayında

en: Authored by
tr: Yazan

en: login
tr: giriş yapın

en: Desc
tr: Azalan

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Order
tr: Sıralama

en: Duration
tr: Süre

en: Expiration date
tr: Geçerlilik tarihi

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Hidden
tr: Gizli

en: Source
tr: Kaynak

en: Limit
tr: Sınır

en: Revert
tr: Geri al

en: Open in new window
tr: Yeni pencerede aç

en: Info
tr: Bilgi

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Failed
tr: Hata oluştu

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: TRUE
tr: DOĞRU

en: FALSE
tr: YANLIŞ

en: Complete
tr: Tamam

en: Submissions
tr: Gönderimler

en: Analysis
tr: Analiz

en: Apply
tr: Uygula

en: @type: updated %title.
tr: @type: %title güncellendi.

en: @type: added %title.
tr: @type: %title eklendi.

en: Restore
tr: Geri yükle

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Data
tr: Veri

en: Started
tr: Başladı

en: Not enabled
tr: Etkin değil

en: Generate
tr: Oluştur

en: In progress
tr: Devam eden

en: @type %title has been created.
tr: %title başlıklı @type içeriği oluşturuldu.

en: @type %title has been updated.
tr: %title başlıklı @type içeriği güncellendi.

en: Courses
tr: Kurslar

en: Course
tr: Kurs

en: Quiz
tr: Sınav

en: Poll
tr: Anket

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Status text
tr: Durum metni

en: Not started
tr: Başlamadı

en: Structure
tr: Yapı

en: Object type
tr: Nesne türü

en: Revision log message
tr: Sürüm kayıt mesajı

en: Certificate
tr: Sertifika

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Revision user
tr: Düzeltme kullanıcısı

en: Briefly describe the changes you have made.
tr: Yaptığınız değişiklikleri kısaca açıklayın.

en: The time that the current revision was created.
tr: Geçerli düzeltmenin oluşturulduğu zaman.

en: The user ID of the author of the current revision.
tr: Son versiyon yazarının kullanıcı kimliği (ID).

en: The username of the content author.
tr: Gönderinin yazarının adı

en: Revision create time
tr: Düzeltme oluşturma zamanı

en: Default revision
tr: Varsayılan düzeltme
