Course (3.0.0-alpha4) - en to fr translation catalogue (119 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Status
fr: État

en: Administer
fr: Administrer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Private
fr: Privé

en: Closed
fr: Fermé

en: optional
fr: facultatif

en: required
fr: requis

en: Enabled
fr: Activé

en: Download
fr: Téléchargement

en: register
fr: s'inscrire

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Weight
fr: Poids

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Required
fr: Requis

en: none
fr: aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Book
fr: Livre

en: Label
fr: Libellé

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Open
fr: Ouvert

en: Time
fr: Heure

en: Access
fr: Accès

en: View
fr: Voir

en: Manage
fr: Gérer

en: Event
fr: Évènement

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Statistics
fr: Statistiques

en: User
fr: Utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Published
fr: Publié

en: Authored by
fr: Écrit par

en: login
fr: s'authentifier

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Appearance
fr: Apparence

en: Order
fr: Ordre

en: Duration
fr: Durée

en: Expiration date
fr: Date d'expiration

en: Sort by
fr: Trier par

en: Hidden
fr: Caché

en: Limit
fr: Limite

en: Revert
fr: Rétablir

en: Object
fr: Objet

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Results
fr: Résultats

en: Completed
fr: Terminé

en: Failed
fr: Échec

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: Complete
fr: Terminé

en: Submissions
fr: Soumissions

en: Analysis
fr: Analyse

en: Apply
fr: Appliquer

en: Welcome message
fr: Message de bienvenue

en: @type: updated %title.
fr: @type : %title mis à jour.

en: @type: added %title.
fr: @type : %title ajouté.

en: Restore
fr: Restaurer

en: Offset
fr: Décalage

en: Data
fr: Données

en: Started
fr: Démarré

en: Not enabled
fr: Non activé

en: Incomplete
fr: Incomplet

en: <Not specified>
fr: <Non spécifié>

en: Credits
fr: Crédits

en: Generate
fr: Générer

en: In progress
fr: En cours

en: Conditional
fr: Conditionnel

en: @type %title has been created.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été créé.

en: @type %title has been updated.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été mis à jour.

en: Courses
fr: Cours

en: Course
fr: Cours

en: Poll
fr: Sondage

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Release date
fr: Date de version

en: '%title' [node id %nid]
fr: '%title' [id de nœud %nid]

en: Attendance
fr: Participation

en: Create node
fr: Créer un nœud

en: Object type
fr: Type d'objet

en: Quiz results
fr: Résultats du Quiz

en: Revision log message
fr: Message du journal de version

en: Certificate
fr: Certificat

en: Object types
fr: Types d'objets

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Download certificate
fr: Télécharger le certificat

en: The human-readable name of this profile type.
fr: Le nom affiché de ce type de profil.

en: Master
fr: Principal

en: Edit instance
fr: Modifier l'instance

en: Course outline
fr: Plan du cours

en: Enrollment
fr: Inscription

en: Date started
fr: Date de lancement

en: Course content
fr: Contenu de cours

en: Webform results
fr: Résultats du formulaire Webform

en: Revision user
fr: Version utilisateur

en: Briefly describe the changes you have made.
fr: Décrire brièvement les modifications apportées.

en: Enroll
fr: S'inscrire

en: Existing content
fr: Contenu existant

en: The time that the current revision was created.
fr: La date à laquelle la version actuelle a été créée.

en: The user ID of the author of the current revision.
fr: L'identifiant (ID) utilisateur de l'auteur de la version actuelle.

en: Quiz statistics
fr: Statistiques du quiz

en: Commerce settings
fr: Configurations de Commerce

en: Whether a new revision should be created by default
fr: Si une nouvelle version doit être créée par défaut ou non

en: Percentage low
fr: Pourcentage bas

en: Percentage high
fr: Pourcentage haut

en: The username of the content author.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur du contenu.

en: Date completed
fr: Date de complétion

en: Revision create time
fr: Date de création de la version

en: Default revision
fr: Version par défaut

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
fr: Un marqueur indiquant si ceci était la version par défaut au moment où elle a été enregistrée.
