Course (3.0.0-alpha4) - en to id translation catalogue (86 entries)

en: Title
id: Judul

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Administer
id: Kelola

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Private
id: Privat

en: Type
id: Jenis

en: Closed
id: Ditutup

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Description
id: Deskripsi

en: optional
id: opsional

en: required
id: dibutuhkan

en: Enabled
id: Aktif

en: Download
id: Unduh

en: register
id: registrasi

en: None
id: Tiada

en: Weight
id: Bobot

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Required
id: Wajib

en: none
id: tidak ada

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Book
id: Buku

en: Update
id: Perbarui

en: Open
id: Buka

en: Time
id: Waktu

en: Access
id: Akses

en: View
id: Lihat

en: Manage
id: Kelola

en: Visible
id: Terlihat

en: Event
id: Acara

en: Statistics
id: Statistik

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: login
id: masuk log

en: Start
id: Mulai

en: End
id: Teakhir

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Appearance
id: Penampilan

en: Order
id: Urutan

en: Duration
id: Durasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Source
id: Sumber

en: Limit
id: Batas

en: Revert
id: Kembali

en: Open in new window
id: Buka di jendela baru

en: Results
id: Hasil

en: Completed
id: Selesai

en: Failed
id: Gagal

en: User name
id: Nama pengguna

en: Complete
id: Selesai

en: Submissions
id: Masukan

en: Analysis
id: Analisa

en: Apply
id: Terapkan

en: @type: updated %title.
id: @type: meng-update %title.

en: @type: added %title.
id: @type: menambahkan %title.

en: Restore
id: Pulihkan

en: Offset
id: Letak

en: Not enabled
id: Tidak aktif

en: @type %title has been created.
id: @type %title sudah dibuat.

en: @type %title has been updated.
id: @type %title sudah di-update.

en: Poll
id: Poling

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Structure
id: Struktur

en: Revision log message
id: Catatan revisi

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Asc
id: Urutan turun

en: Revision user
id: Revisi pengguna

en: Briefly describe the changes you have made.
id: Jelaskan secara singkat perubahan yang telah Anda buat.

en: The time that the current revision was created.
id: Waktu dimana revisi terbaru dibuat.

en: The user ID of the author of the current revision.
id: ID pengguna penulis dari revisi saat ini.

en: The username of the content author.
id: Nama pengguna dari penulis konten.

en: Revision create time
id: Revisi mencatat waktu

en: Default revision
id: Revisi standar

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
id: Bendera yang menunjukkan apakah ini merupakan revisi default saat disimpan.
