Course (3.0.0-alpha4) - en to it translation catalogue (93 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Seguente

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Status
it: Stato

en: Administer
it: Amministra

en: Delete
it: Elimina

en: Content
it: Contenuto

en: Username
it: Nome utente

en: Private
it: Privato

en: Type
it: Tipo

en: Closed
it: Chiuso

en: Actions
it: Azioni

en: Description
it: Descrizione

en: required
it: obbligatorio

en: Enabled
it: Attivato

en: Download
it: Scarica

en: register
it: registra

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Weight
it: Peso

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Required
it: Obbligatorio

en: none
it: nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Update
it: Aggiorna

en: Open
it: Aperto

en: Time
it: Data e ora

en: Access
it: Accesso

en: View
it: Visualizza

en: Section
it: Sezione

en: Manage
it: Gestisci

en: Visible
it: Visibile

en: Event
it: Evento

en: Statistics
it: Statistiche

en: User
it: Utente

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: Visibility
it: Visibilità

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Published
it: Pubblicato

en: Authored by
it: Creato da

en: Desc
it: Disc

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Configuration
it: Configurazione

en: Appearance
it: Aspetto

en: Order
it: Ordina

en: Duration
it: Durata

en: Expiration date
it: Data di scadenza

en: Sort by
it: Ordina per

en: Hidden
it: Nascosto

en: Source
it: Sorgente

en: Limit
it: Limite

en: Revert
it: Ripristina

en: Open in new window
it: Apri in una nuova finestra

en: Info
it: Informazioni

en: Results
it: Risultati

en: Completed
it: Completato

en: Failed
it: Non riuscito

en: User name
it: Nome utente

en: Complete
it: Completo

en: Submissions
it: Inserimenti

en: Analysis
it: Analisi

en: Apply
it: Applica

en: @type: updated %title.
it: @type: %title aggiornato.

en: @type: added %title.
it: @type: %title aggiunto.

en: Restore
it: Ripristina

en: Offset
it: Scostamento

en: Data
it: Dati

en: Started
it: Iniziato

en: Not enabled
it: Non abilitato

en: Generate
it: Genera

en: @type %title has been created.
it: @type %title è stato creato.

en: @type %title has been updated.
it: Il @type %title è stato aggiornato.

en: Poll
it: Sondaggio

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Structure
it: Struttura

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Master
it: Principale

en: Revision user
it: Utente revisore

en: Briefly describe the changes you have made.
it: Descrivere brevemente le modifiche apportate.

en: The time that the current revision was created.
it: La data e l'ora in cui la revisione corrente è stata creata

en: The user ID of the author of the current revision.
it: ID utente dell' autore della revisione corrente.

en: Whether a new revision should be created by default
it: Se sia necessario creare una nuova revisione come impostazione predefinita

en: The username of the content author.
it: Nome utente dell'autore del contenuto.

en: Revision create time
it: Tempo di creazione revisione

en: Default revision
it: Revisione predefinita
