Course (3.0.0-alpha4) - en to nl translation catalogue (121 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Previous
nl: Vorige

en: Next
nl: Volgende

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Administer
nl: Beheren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Content
nl: Inhoud

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Private
nl: Privé

en: Closed
nl: Gesloten

en: Actions
nl: Acties

en: Description
nl: Beschrijving

en: optional
nl: optioneel

en: required
nl: verplicht

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Download
nl: Downloaden

en: register
nl: inschrijven

en: None
nl: Geen

en: Weight
nl: Gewicht

en: The configuration options have been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: Required
nl: Verplicht

en: none
nl: geen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Book
nl: Boek

en: Update
nl: Bijwerken

en: Time
nl: Tijd

en: Access
nl: Toegang

en: View
nl: Weergeven

en: Section
nl: Sectie

en: Manage
nl: Beheren

en: Visible
nl: Zichtbaar

en: Event
nl: Evenement

en: Statistics
nl: Statistieken

en: User
nl: Gebruiker

en: Created
nl: Aangemaakt

en: All
nl: Alle

en: Page
nl: Pagina

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Revision ID
nl: Revisie-ID

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Desc
nl: Aflopend

en: Start
nl: Begin

en: End
nl: Einde

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Order
nl: Volgorde

en: Duration
nl: Tijdsduur

en: Expiration date
nl: Vervaldatum

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Source
nl: Bron

en: Limit
nl: Limiet

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Open in new window
nl: Open in nieuw venster

en: Results
nl: Resultaten

en: Completed
nl: Voltooid

en: Failed
nl: Mislukt

en: User name
nl: Gebruikersnaam

en: Complete
nl: Voltooid

en: Submissions
nl: Inzendingen

en: Analysis
nl: Analyse

en: Webform
nl: Formulier

en: Apply
nl: Toepassen

en: @type: updated %title.
nl: @type: %title bijgewerkt.

en: @type: added %title.
nl: @type: %title toegevoegd.

en: Restore
nl: Herstellen

en: Data
nl: Gegevens

en: Started
nl: Gestart

en: Not enabled
nl: Niet ingeschakeld

en: <Not specified>
nl: <Niet gespecificeerd>

en: Credits
nl: Medewerkerslijst

en: Generate
nl: Genereer

en: In progress
nl: Bezig

en: @type %title has been created.
nl: @type %title is aangemaakt.

en: @type %title has been updated.
nl: @type %title is bijgewerkt.

en: Courses
nl: Cursussen

en: Course
nl: Cursus

en: Poll
nl: Enquête

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Published by default
nl: Standaard gepubliceerd

en: Release date
nl: Uitgiftedatum

en: Attendance
nl: Opkomst

en: Structure
nl: Structuur

en: Create node
nl: Node aanmaken

en: Object type
nl: Objecttype

en: Quiz results
nl: Quizresultaten

en: Revision log message
nl: Logbericht van revisie

en: Certificate
nl: Certificaat

en: Weight for @title
nl: Gewicht voor @title

en: Download certificate
nl: Certificaat downloaden

en: The human-readable name of this profile type.
nl: De voor mensen begrijpelijke naam van dit profieltype.

en: Asc
nl: Oplopend

en: Course settings
nl: Cursusinstellingen

en: Use as course type
nl: Gebruik als cursustype

en: Use as course content
nl: Als cursusinhoud gebruiken

en: Enrollment
nl: Inschrijving

en: Enrollment type
nl: Inschrijvingstype

en: Date started
nl: Startdatum

en: Course reports
nl: Cursusrapporten

en: Webform results
nl: Webformulierresultaten

en: Course enrollment
nl: Cursusinschrijvingen

en: Revision user
nl: Versie gebruiker

en: Briefly describe the changes you have made.
nl: Beschrijf de wijzigingen die u heeft aangebracht in het kort.

en: This content type will have %course functionality.
nl: Dit inhoudstype krijgt %course functionaliteit.

en: Enroll
nl: Inschrijven

en: Enrollments
nl: Inschrijvingen

en: Outline display
nl: Overzichtsweergave

en: The time that the current revision was created.
nl: Het tijdstip waarop de huidige revisie is aangemaakt.

en: The user ID of the author of the current revision.
nl: Gebruikers ID van de auteur van de huidige versie.

en: Commerce settings
nl: Instellingen voor Commerce

en: Whether a new revision should be created by default
nl: Of standaard een nieuwe revisie moet worden aangemaakt

en: Enrollment types
nl: Inschrijvingstypes

en: The username of the content author.
nl: De gebruikersnaam van de auteur.

en: Date completed
nl: Datum voltooid

en: Revision create time
nl: Versie aanmaaktijdstip

en: Default revision
nl: Standaardrevisie

en: All enrollments
nl: Alle aanmeldingen

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
nl: Een vlag die aangeeft of dit een standaardrevisie was toen hij opgeslagen werd.
