Course (3.0.0-alpha2) - en to hi translation catalogue (85 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Status
hi: अवस्था

en: Administer
hi: प्रशासन

en: Delete
hi: मिटायें

en: Content
hi: सामग्री

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: Type
hi: प्रकार

en: Closed
hi: बंद

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: optional
hi: वैकल्पिक

en: required
hi: अपेक्षित

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Download
hi: डाउनलोड

en: register
hi: रजिस्टर

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Weight
hi: मान

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Book
hi: बुक

en: Label
hi: लेबल

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Open
hi: खुला

en: Time
hi: समय

en: Access
hi: पहुंच

en: View
hi: देखें

en: Manage
hi: प्रबंधित

en: Visible
hi: दर्शनीय

en: ID
hi: आईडी

en: Statistics
hi: आँकड़े

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Created
hi: निर्मित

en: All
hi: सभी

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Visibility
hi: दर्शनीयता

en: Revision ID
hi: संशोधन आईडी

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Desc
hi: अवरोही

en: Start
hi: शुरू

en: End
hi: समाप्त

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Appearance
hi: भेष

en: Order
hi: क्रम

en: Duration
hi: अवधि

en: Expiration date
hi: समाप्ति तिथि

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Source
hi: स्रोत

en: Limit
hi: सीमा

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Open in new window
hi: नई विंडो में खोलें

en: Info
hi: जानकारी

en: Results
hi: परिणाम

en: Failed
hi: असफल हुआ

en: User name
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: Submissions
hi: प्रस्तुतियाँ

en: Analysis
hi: विश्लेषण

en: Apply
hi: लागू करें

en: @type: updated %title.
hi: @type: अद्यावत %title.

en: @type: added %title.
hi: @type: %title जोडा गया

en: Restore
hi: पुनर्स्थापित

en: @type %title has been created.
hi: @type %title बनाया गया

en: @type %title has been updated.
hi: @type %title अद्यतन किया गया

en: Poll
hi: मत

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Structure
hi: ढांचा

en: Revision log message
hi: संशोधन लॉग संदेश

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Revision user
hi: संशोधन यूज़र

en: Briefly describe the changes you have made.
hi: संक्षेप में परिवर्तन का वर्णन करे जो आपने किए हैं

en: The time that the current revision was created.
hi: समय है कि वर्तमान संशोधन बनाया गया था

en: The user ID of the author of the current revision.
hi: वर्तमान संशोधन के लेखक की उपयोगकर्ता आईडी।

en: Date completed
hi: दिनांक संपन्न

en: Revision create time
hi: संशोधन समय बना

en: Default revision
hi: डिफ़ॉल्ट संशोधन

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
hi: यह सहेजे जाने पर डिफ़ॉल्ट संशोधन था कि नहीं उस का चिन्ह।
