Crop API (8.x-1.0-rc1) - en to fr translation catalogue (66 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: File
fr: Fichier

en: Name
fr: Nom

en: View
fr: Voir

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Media
fr: Média

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Crop
fr: Recadrer

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Aspect ratio
fr: Ratio d'aspect

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Image field
fr: Champ image

en: Hard limit
fr: Limite stricte

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Manual crop
fr: Recadrage manuel

en: Aspect Ratio
fr: Ratio de l'image

en: Soft limit
fr: Limite recommandée

en: Third party settings
fr: Paramètres des tierces-parties

en: %type is used by 1 piece of content on your site. You can not remove this content type until you have removed all of the %type content. | %type is used by @count pieces of content on your site. You may not remove %type until you have removed all of the %type content.
fr[0]: %type est utilisé par un contenu du site. Vous ne pouvez pas supprimer ce type de contenu tant que vous n'avez pas supprimé tous les contenus du type %type.
fr[1]: %type est utilisé par @count contenus du site. Vous ne pouvez pas supprimer ce type de contenu tant que vous n'avez pas supprimé tous les contenus du type %type.

en: Revision timestamp
fr: Horodatage de la version

en: The node language code.
fr: Le code de langue du nœud.

en: The time that the current revision was created.
fr: La date à laquelle la version actuelle a été créée.

en: The user ID of the author of the current revision.
fr: L'identifiant (ID) utilisateur de l'auteur de la version actuelle.

en: The log entry explaining the changes in this revision.
fr: L'entrée de journal expliquant les changements dans cette version.

en: Revision Log
fr: Journal de révisions

en: Crop configuration
fr: Configuration du recadrage

en: Provides storage and API for image crops.
fr: Fournit un stockage et une API pour le recadrage d'images.

en: Add crop type
fr: Ajouter un type de recadrage

en: Crop types
fr: Types de recadrage

en: Manage crop types.
fr: Gérer les types de recadrage

en: Administer crop settings
fr: Administrer les paramètres de recadrage

en: Administer crop types
fr: Administrer les types de recadrage

en: Administer crop types.
fr: Administrer les types de recadrage.

en: Crop type
fr: Type de recadrage

en: Crop settings
fr: Paramètres de recadrage

en: The crop ID.
fr: L'identifiant (ID) du recadrage.

en: The crop UUID.
fr: L'UUID du recadrage.

en: The crop type.
fr: Le type de recadrage.

en: The type of entity crop belongs to.
fr: Le type d'entité auquel est rattaché le recadrage.

en: The crop height.
fr: La hauteur du recadrage.

en: The crop width.
fr: La largeur du recadrage.

en: X coordinate
fr: Coordonnée X

en: The crop's X coordinate.
fr: Coordonnée X du recadrage.

en: Y coordinate
fr: Coordonnée Y

en: The crop's Y coordinate.
fr: Coordonnée Y du recadrage.

en: The crop type %name has been deleted.
fr: Le type de recadrage %name a été supprimé.

en: Deleted crop type %name.
fr: Type de recadrage %name supprimé.

en: Edit %label crop type
fr: Modifier le type de recadrage %label

en: The human-readable name of this crop type. This name must be unique.
fr: Le nom affiché de ce type de recadrage. Il doit être unique.

en: Describe this crop type.
fr: Décrire ce type de recadrage.

en: Save crop type
fr: Enregistrer le type de recadrage

en: Delete crop type
fr: Supprimer le type de recadrage

en: The crop type %name has been updated.
fr: Le type de recadrage %name a été mis à jour.

en: The crop type %name has been added.
fr: Le type de recadrage %name a été ajouté.

en: Added crop type %name.
fr: Type de recadrage %name ajouté.

en: Soft limit height
fr: Hauteur limite recommandée

en: Hard limit width
fr: Largeur limite stricte

en: Hard limit height
fr: Hauteur limite stricte

en: @first, @second and @count more
fr: @first, @second et @count plus

en: Limit for width.
fr: Limite pour la largeur.

en: Limit for height.
fr: Limite pour la hauteur.

en: Limit for width
fr: Limite pour la largeur
