Crypto Distribution (6.0.2) - en to fr translation catalogue (78 entries)

en: Body
fr: Corps

en: E-mail
fr: Courriel

en: Author
fr: Auteur

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Link
fr: Lien

en: Name
fr: Nom

en: Help
fr: Aide

en: Font Size
fr: Taille de la fonte

en: Text Color
fr: Couleur de texte

en: High
fr: Haute

en: Low
fr: Faible

en: Teaser
fr: Accroche

en: Basic Settings
fr: Paramètres de base

en: All
fr: Tout

en: Page title
fr: Titre de page

en: Block
fr: Bloc

en: Off
fr: Désactivé

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Width
fr: Largeur

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Price
fr: Prix

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Color
fr: Couleur

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Button
fr: Bouton

en: Sort by
fr: Trier par

en: Full
fr: Complet

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Bid
fr: Offre

en: Currency Symbol
fr: Symbole monétaire

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: News
fr: Nouvelles

en: Tabs
fr: Onglets

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Offset
fr: Décalage

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Exchange
fr: Échange

en: Landing page
fr: Page de destination

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: View All
fr: Voir Tout

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Symbol
fr: Symbole

en: color
fr: couleur

en: Chart
fr: Graphe

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Currency Name
fr: Nom de la devise

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Contact Us
fr: Nous contacter

en: Master
fr: Principal

en: Headings
fr: Titres

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: REST export
fr: Export REST

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint
