Crypto Distribution (6.0.4) - en to id translation catalogue (58 entries)

en: Body
id: Isi

en: Content
id: Konten

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Name
id: Nama

en: Help
id: Bantuan

en: High
id: Tinggi

en: Low
id: Rendah

en: Teaser
id: Ringkasan

en: All
id: Semua

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Custom
id: Tersuai

en: Filter
id: Saring

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Width
id: Lebar

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Price
id: Harga

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Color
id: Warna

en: User login
id: Login pengguna

en: Button
id: Tombol

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full
id: Penuh

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: News
id: Berita

en: Tabs
id: Tab

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Apply
id: Terapkan

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: Offset
id: Letak

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: color
id: warna

en: Chart
id: Grafik

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Full content
id: Konten lengkap

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas
