Crypto Distribution (8.x-3.2) - en to it translation catalogue (67 entries)

en: Body
it: Corpo

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Reset
it: Ripristina

en: Image
it: Immagine

en: Name
it: Nome

en: Help
it: Aiuto

en: Font Size
it: Dimensione carattere

en: Text Color
it: Colore del testo

en: High
it: Alto

en: Low
it: Basso

en: Teaser
it: Anteprima

en: All
it: Tutti

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Off
it: Spento

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Custom
it: Personalizzato

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Width
it: Larghezza

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Price
it: Prezzo

en: Desc
it: Disc

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Color
it: Colore

en: User login
it: Accesso utente

en: Button
it: Pulsante

en: Sort by
it: Ordina per

en: Full
it: Completo

en: Source
it: Sorgente

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Tabs
it: Schede

en: Apply
it: Applica

en: Offset
it: Scostamento

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Landing page
it: Pagina di destinazione

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: color
it: colore

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Full content
it: Contenuto completo

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Master
it: Principale

en: Headings
it: Intestazioni

en: Full HTML
it: HTML completo

en: REST export
it: Esportazione REST

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto
