Crypto Distribution (8.x-5.1) - en to ja translation catalogue (75 entries)

en: Body
ja: 本文

en: E-mail
ja: メール

en: Author
ja: 投稿者

en: Description
ja: 説明

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Reset
ja: リセット

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Name
ja: 名前

en: Help
ja: ヘルプ

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Text Color
ja: 文字色

en: High
ja: 高い

en: Low
ja: 低い

en: Teaser
ja: ティーザー

en: #
ja: No.

en: All
ja: すべて

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Custom
ja: カスタム

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Width
ja: 幅

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Price
ja: 価格

en: Desc
ja: 降順

en: Background color
ja: 背景色

en: Color
ja: 色

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Button
ja: ボタン

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Token
ja: トークン

en: Source
ja: ソース

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Tabs
ja: タブ

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Administrator
ja: 管理者

en: Offset
ja: オフセット

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Landing page
ja: ランディングページ

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Symbol
ja: 通貨記号

en: color
ja: カラー

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Full content
ja: 全文

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: REST export
ja: REST エクスポート

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML
