Chaos Tool Suite (ctools) (8.x-3.0-alpha23) - en to hi translation catalogue (44 entries)

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: None
hi: कोई नहीं

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Weight
hi: मान

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Summary
hi: सारांश

en: Region
hi: क्षेत्र

en: ID
hi: आईडी

en: Options
hi: विकल्प

en: Data type
hi: आंकड़ा प्रारूप

en: Inline
hi: पंक्ति में

en: Order
hi: क्रम

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Relationship
hi: संबंध

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: Pager
hi: पेजर

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: Field formatter
hi: क्षेत्र प्रारूप

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Third party settings
hi: तीसरी पार्टी सेटिंग

en: Context assignments
hi: संदर्भ  के कार्य

en: Format type machine name
hi: प्रारूप प्रकार  मशीन नाम

en: Configure Relationship
hi: संबंध कॉन्फ़िगर करें

en: Are you sure you want to delete the @label relationship?
hi: क्या आप वाकई @label संबंध को हटाना चाहते हैं?

en: Add Condition
hi: स्थिति जोड़ना

en: Reorder fields
hi: पुन: व्यवस्थित फील्ड्ज़

en: Disable filters
hi: अक्षम फिल्टर

en: Configure sorts
hi: प्रकार छांटना

en: Inherit from view
hi: दृश्य द्वारा पाना

en: Chaos tools blocks
hi: केऑस उपकरण ब्लॉकस

en: Chaos tool suite (Experimental)
hi: केऑस उपकरण सूट (प्रायोगिक)

en: Entity field block
hi: इकाई क्षेत्र ब्लॉक
