Chaos Tool Suite (ctools) (8.x-3.2) - en to id translation catalogue (50 entries)

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Edit
id: Sunting

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Save
id: Simpan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Region
id: Wilayah

en: Options
id: Opsi

en: Data type
id: Jenis data

en: Inline
id: Sebaris

en: Data Type
id: Jenis Data

en: Order
id: Urutan

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Relationship
id: Hubungan

en: Information
id: Informasi

en: Blocks
id: Blok

en: Above
id: Di atas

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Context
id: Kontek

en: Pager
id: Pembuat halaman

en: Finish
id: Selesai

en: Formatter
id: Pengformat

en: Context type
id: Tipe konteks

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: Sort descending
id: Urutkan turun

en: Sort ascending
id: Urutkan naik

en: Allow settings
id: Perbolehkan pengaturan

en: Field formatter
id: Pemformat Field

en: Pager type
id: Jenis pejer

en: Display all items
id: Menampilkan semua item

en: Display a specified number of items
id: Tampilkan sejumlah item yang ditentukan

en: Machine Name
id: Nama Mesin

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Third party settings
id: Pengaturan komponen pihak ketiga

en: Context assignments
id: Pembagian konteks

en: Format type machine name
id: Tipe format nama mesin

en: Visually Hidden
id: Tersembunyi secara visual

en: Context value
id: Nilai konteks

en: Provides a number of utility and helper APIs for Drupal developers and site builders.
id: Menyediakan sejumlah utilitas dan API pembantu untuk para pengembang drupal dan pembangun situs.

en: Provides improvements to blocks that will one day be added to Drupal core.
id: Menyediakan perbaikan terhadap blok yang suatu hari akan di tambahkan pada Drupal core.

en: Description of the context
id: Deskripsi konteks
