Custom Field (3.1.13) - en to ro translation catalogue (311 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: title
ro: titlu

en: Suffix
ro: Sufix

en: Content
ro: Conținut

en: Value
ro: Valoare

en: Type
ro: Tip

en: Remove
ro: Elimină

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: On
ro: Pornit

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: File
ro: Fișier

en: Advanced options
ro: Opțiuni avansate

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: None
ro: Nimic

en: Number
ro: Număr

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Weight
ro: Greutate

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Help text
ro: Text de ajutor

en: Required
ro: Necesar

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Default
ro: Implicit

en: Open
ro: Deschideți

en: Small
ro: Mic

en: Time
ro: Ora

en: Views
ro: Vizualizări

en: View
ro: Afișează

en: Length
ro: Lungime

en: Display
ro: Afișaj

en: Add item
ro: Adaugă element

en: Rename
ro: Redenumire

en: Email
ro: email

en: Open link in new window
ro: Deschidere legătură în fereastră nouă

en: Date format
ro: Format dată

en: View arguments
ro: Argumente view

en: Url
ro: URL

en: Off
ro: Oprit

en: To
ro: Către

en: From
ro: De la

en: Custom
ro: Personalizat

en: Filter
ro: Filtru

en: Contains
ro: Conține

en: Advanced
ro: Avansat

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Maximum
ro: Maxim

en: Scale
ro: Scalare

en: Medium
ro: Mediu

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Details
ro: Detalii

en: Table
ro: Tabel

en: Basic
ro: Simplu

en: Color
ro: Culoare

en: List type
ro: Tip listă

en: Attributes
ro: Atribute

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Class
ro: Clasă

en: String
ro: Șir text

en: Rows
ro: Rânduri

en: Empty text
ro: Text lipsă conţinut

en: Handler
ro: Operator

en: Arguments
ro: Argumente

en: Optional
ro: Opțional

en: Integer
ro: Număr întreg

en: Template
ro: Șablon

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Key
ro: Cheie

en: Allowed values list
ro: Lista valori permise

en: Lists
ro: Liste

en: Minimum height
ro: Înălțime minimă

en: Minimum width
ro: Lățime minimă

en: Select list
ro: Listă selecție

en: Granularity
ro: Granularitate

en: Map
ro: Hartă

en: characters
ro: caractere

en: Reference
ro: Referință

en: Reversed
ro: Inverstat

en: Unformatted
ro: Neformatat

en: Allowed file extensions
ro: Extensii de fișiere permise

en: Output format
ro: Formatul de ieșire

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: URI
ro: URL

en: Select
ro: Alege

en: Above
ro: Deasupra

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Float
ro: Virgulă mobilă

en: Minimum
ro: Minim

en: Precision
ro: Precizie

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ro: Numărul total de cifre care vor fi stocate în baza de date, inclusiv cele din dreapta zecimalelor.

en: The number of digits to the right of the decimal.
ro: Numărul de cifre de la dreapta zecimalei.

en: Decimal marker
ro: Separator zecimale

en: Text area (multiple rows)
ro: Zonă de text (rânduri multiple)

en: 1 minute
ro: 1 minut

en: Maximum upload size
ro: Dimensiune maximă încărcare

en: Space
ro: spațiu

en: Expand
ro: Expandare

en: Telephone
ro: Telefon

en: Sort
ro: Sortare

en: Columns
ro: Coloane

en: Items to display
ro: Elemente de afișat

en: Field settings
ro: Opțiuni câmp

en: Ordered list
ro: Listă ordonată

en: Unordered list
ro: Listă neordonată

en: About
ro: Despre

en: File directory
ro: Folder fișiere

en: Column
ro: Coloană

en: - Select -
ro: -Selectați-

en: Formatter
ro: Tip de formatare

en: Time ago
ro: Timp în urmă

en: Sort direction
ro: Direcție de sortare

en: Radios
ro: Butoane radio

en: Web services
ro: Servicii web

en: starting from @count
ro: începând de la @count

en: pixels
ro: pixeli

en: Display type
ro: Tipul de afișare

en: Maximum height
ro: Înălțime maximă

en: Maximum width
ro: Lățime maximă

en: Autocomplete matching
ro: Potrivire completare automată

en: Starts with
ro: Începe cu

en: Autocomplete
ro: Completare automată

en: Maximum image resolution
ro: Rezoluţie maximă imagine

en: Bundle
ro: Pachet

en: Decimal point
ro: Separator zecimal

en: Comma
ro: virgulă

en: Numbered list
ro: Listă numerotată

en: Simple separator
ro: Separator simplu

en: - Any -
ro: - Oricare -

en: Value type
ro: Tipul valorii

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ro: O dată în orice format ligibil de calculator. CCYY-MM-DD HH:MM:SS este preferat.

en: Invalid date format.
ro: Format de dată invalid.

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: The maximum length of the field in characters.
ro: Lungimea maximă a câmpului în caractere.

en: Machine-readable name
ro: Nume care poate fi citit de mașină

en: External links only
ro: Doar legături externe

en: Date and time
ro: Data și timp

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ro: Titlul este folosit ca un sfat când utilizatorul trece cu mouse-ul peste imagine.

en: Progress indicator
ro: Indicator progres

en: Bar with progress meter
ro: Bară cu indicator de progres

en: URL to file
ro: URL către fișier

en: Style settings
ro: Setări de stil

en: (first item is 0)
ro: (primul element este 0)

en: (start from last values)
ro: (începe de la ultimele valori)

en: Unsigned
ro: Nesemnat

en: Alternative text
ro: Text alternativ

en: Formatter settings
ro: Setări de formatare

en: This field stores a number in the database as an integer.
ro: Acest câmp stochează un număr ca un întreg în baza de date.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
ro: Acest câmp stochează un număr în baza de date într-un format virgulă mobilă.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
ro: Valoarea minimă care ar trebui să fie permisă în acest câmp. Lăsați necompletat pentru nici o valoare minimă.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
ro: Valoarea maximă care ar trebui permisă în acest câmp. Lăsați necompletat pentru nici o maximă.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ro: Definiți un șir text care să fie prefixat valorii, precum '$' sau '&euro; '. Lăsați liber pentru niciunul. Separați valorile de singular și plural printr-o bară verticală ('liră|lire').

en: Upload destination
ro: Destinația încărcării

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ro: Selectați unde ar trebui stocate fișierele finale. Stocarea fișierelor private produce un consum de resurse mai mare decât a celor publice, dar permite acesul restricționat la fișiere în cadrul acestui câmp.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ro: Subdirector opțional în cadrul destinației de încărcare unde fișierele vor fi păstrate. Nu includeți liniuțe oblice anterioare sau posterioare.

en: Generic file
ro: Fișier generic

en: Minimum image resolution
ro: Rezoluție minimă a imaginii

en: Enable <em>Alt</em> field
ro: Activează câmpul <em>Alt</em>

en: Enable <em>Title</em> field
ro: Activează câmpul <em>Titlu</em>

en: Preview image style
ro: Previzualizare stil imagine

en: no preview
ro: fără previzualizare

en: The preview image will be shown while editing the content.
ro: Imaginea de previzualizare va fi afișată în timpul editării conținutului.

en: Date type
ro: Tip de dată

en: Entity ID
ro: ID-ul entității

en: Image style
ro: Stil imagine

en: Collapse
ro: Restrângeți

en: %name: the value may be no less than %min.
ro: %name: valoarea nu poate fi mai mică decât %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
ro: %name: valoarea nu poate fi mai mare decât %max.

en: None (original image)
ro: Nimic (imagine originală)

en: - Use default -
ro: - Utilizare implicit -

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ro: Definiți un șir text care urmează să fie sufixat valorii, precum 'm' sau 'kb/s; '. Lăsați liber pentru niciunul. Separați valorile de singular și plural printr-o bară verticală ('liră|lire').

en: Thousand marker
ro: Marcaj cifra miilor

en: Link image to
ro: Legați imagine la

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: Nothing
ro: Nimic

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
ro: Folosit de Stil: Tabelul pentru a determina coloana reală pentru sortare prin clic a câmpului. De obicei, valoarea implicită este bună.

en: Group column
ro: Grupare după coloană

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
ro: Pentru a aplica funcția de grupare selectată mai sus, selectați coloana câmpului pentru care se va aplica.

en: Group columns (additional)
ro: Grupați coloane (suplimentar)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
ro: Selectați orice coloane suplimentare ale acestui câmp pentru a le include în interogare și pentru a le grupa.

en: URL to image
ro: URL către imagine

en: Multiple field settings
ro: Setări multiple ale câmpului

en: Display all values in the same row
ro: Afișează toate valorile pe același rând

en: Display @count value(s)
ro: Afișează @count valoare(i)

en: Raw @column
ro: @column neprelucrată

en: Label display
ro: Afişare etichetă

en: Appears in: @bundles.
ro: Apare în: @bundles.

en: Datetime
ro: DataTimp

en: Rendered entity
ro: Entitate randată

en: Link label to the referenced entity
ro: Legați eticheta către entitatea de referință

en: Time increments
ro: Intervale de timp

en: Entity reference
ro: Referință entitate

en: @name field is required.
ro: Câmpul @name este obligatoriu.

en: Change handler
ro: Schimbați handler-ul

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ro: Afișarea throbber-ului nu arată starea încărcărilor dar ocupă mai puțin loc. Bara de progres este folositoare pentru a monitoriza progresul pentru încărcări mari.

en: <em>Alt</em> field required
ro: Câmpul <em>Alt</em> necesar

en: <em>Title</em> field required
ro: Câmpul <em>Titlu</em> necesar

en: First and last only
ro: Doar primul și ultimul

en: Apostrophe
ro: Apostrof

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ro: Data în format SSAALLZZ.

en: Date in the form of YYYYMM.
ro: Data în format AAAALL.

en: Date in the form of YYYY.
ro: Data în format AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ro: Data în format LL (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ro: Data în format ZZ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ro: Data în format SS (01 - 53).

en: 1 column
ro: 1 coloană

en: 2 columns
ro: 2 coloane

en: 3 columns
ro: 3 coloane

en: Date/time format
ro: Format dată/timp

en: This field supports tokens.
ro: Acest câmp are suport pentru token-uri.

en: List of @type values
ro: Listă a valorilor @type

en: View used to select the entities
ro: View folosit pentru a selecta entitățile

en: Column used for click sorting
ro: Coloană folosită pentru sortare prin clic

en: The referenced entity
ro: Entitatea de referință

en: Trim link text length
ro: Prescurtează lungimea textului legăturii

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
ro: Lăsați gol pentru a permite lungime nelimitată pentru textul legăturii.

en: URL only
ro: Doar URL

en: Show URL as plain text
ro: Arată URL-ul ca text simplu

en: Add rel="nofollow" to links
ro: Adaugă rel="nofollow" la legături

en: Thin space
ro: Spațiu îngust

en: Reference type
ro: Tipul referinței

en: Custom output for TRUE
ro: Ieșire personalizată pentru TRUE

en: Custom output for FALSE
ro: Ieșire personalizată pentru FALSE

en: Choose the type of date to create.
ro: Alegeți tipul de dată ce urmează a fi creat.

en: Date only
ro: Doar dată

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
ro: Alegeți un format pentru afișarea datei. Fi-ți sigur că setați un format corespunzător pentru câmp, de ex. omiteți timpul pentru un câmp care are doar o dată.

en: Date part order
ro: Ordinea părților din dată

en: Month/Day/Year
ro: Lună/Zi/An

en: Day/Month/Year
ro: Zi/Lună/An

en: Year/Month/Day
ro: An/Lună/Zi

en: Time type
ro: Tipul de timp

en: 24 hour time
ro: 24 ore

en: 12 hour time
ro: 12 ore

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ro: Text ce va fi afișat în interiorul câmpului până la introducerea unei valori. Această sugestie este de obicei un exemplu sau o scurtă descriere a formatului așteptat.

en: Type of item to reference
ro: Tipul elementului referit

en: Reference method
ro: Metodă de referință

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
ro: Selectați metoda utilizată pentru a colecta sugestiile de autocompletare. Rețineți că <em>Conține</em> poate cauza probleme de performanță pe situri cu mii de entități.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
ro: Text alternativ pentru imagine, pentru atributul 'alt' al imaginii.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
ro: Text titlu imagine, pentru atributul 'title' a imaginii.

en: The width of the image in pixels.
ro: Lățimea imaginii în pixeli.

en: The height of the image in pixels.
ro: Înălțimea imaginii în pixeli.

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
ro: Stochează un șir URL, text opțional de tip varchar pentru legătură, și un set opțional de atribute în format blob pentru a asambla o legătură.

en: Allow link text
ro: Permite crearea de legături din text

en: Placeholder for URL
ro: Înlocuitor pentru URL

en: Placeholder for link text
ro: Înlocuitor pentru textul legăturii

en: Create referenced entities if they don't already exist
ro: Creează entitățile referite dacă acestea nu există deja

en: Telephone number
ro: Număr de telefon

en: This field stores a telephone number in the database.
ro: Acest câmp stochează un număr de telefon în baza de date.

en: Telephone link
ro: Legătură către telefon

en: Number (decimal)
ro: Număr (zecimal)

en: Number (float)
ro: Număr (flotant)

en: Number (integer)
ro: Număr (întreg)

en: %name: may not be longer than @max characters.
ro: %name: nu poate fi mai lung de @max caractere.

en: The "@name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
ro: Opțiunea "@name" trebuie să conțină o valoare validă. Puteți lăsa gol câmpul de tip text sau să introduceți un șir de genul "512" (octeți), "80K" (kiloocteți) sau "50M" (megaocteți).

en: Allowed link type
ro: Tip de legătură permis

en: Internal links only
ro: Doar legături interne

en: Both internal and external links
ro: Se permit atât legături interne cât și legături externe

[ctx: Validation]
en: Link data valid for link type.
ro: Datele legăturii valide pentru tipul de legătură.

en: Enable Alt field
ro: Activare câmp Alt

en: Alt field required
ro: Câmpul Alt este obligatoriu

en: Enable Title field
ro: Activarea câmpului Titlu

en: Title field required
ro: Câmpul Titlu este obligatoriu

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
ro: %name: adresa de e-mail nu poate fi mai lungă de @max caractere.

en: @label referenced from @field_name
ro: @label referință de la @field_name

en: Allowed value with label
ro: Valoare permisă cu etichetă

en: Display prefix and suffix
ro: Afișează prefix și sufix

en: Text (plain)
ro: Text (simplu)

en: A field containing a plain string value.
ro: Un câmp ce conține o valoare de tip șir simplu.

en: A field containing a long string value.
ro: Un câmp care conține o valoare de tip șir text lung.

en: Users may translate this field
ro: Utilizatorii pot traduce acest câmp

en: Title to replace basic numeric telephone number display
ro: Titlu pentru a înlocui afișarea de bază al unui număr de telefon în format numeric

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
ro: Dimensiunea minimă permisă a imaginii exprimată ca LĂȚIMExÎNĂLȚIME (ex. 640x480). Lăsați necompletat pentru nici o restricție. În cazul în care se încarcă o imagine mai mică, aceasta va fi respinsă.

en: @label ID
ro: Id-ul @label

en: Making this field required is recommended.
ro: Este recomandat ca acest câmp să fie necesar.

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
ro: Atributul "title" este folosit ca o bulă de explicații atunci când treceți cu mouse-ul peste imagine. Activarea acestui câmp nu este recomandată deoarece poate produce probleme cu citititoarele de ecran.

en: Configure Image Styles
ro: Configurare Stiluri de Imagine

[ctx: Validation]
en: Link URI can be accessed by the user.
ro: URI-ul legăturii poate fi accesat de utilizator.

en: The path '@uri' is inaccessible.
ro: Calea '@uri' este inaccesibilă.

en: The path '@uri' is invalid.
ro: Calea '@uri' nu este validă.

en: Field settings (@on_label / @off_label)
ro: Setările câmpului (@on_label / @off_label)

en: This must be an external URL such as %url.
ro: Acesta trebuie să fie un URL extern, precum %url.

[ctx: Validation]
en: No dangerous external protocols
ro: Fără protocoale externe periculoase

[ctx: Validation]
en: No broken internal links
ro: Fără legături interne deteriorate

en: @entity using @field_name
ro: @entity folosește @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
ro: Referiți fiecare @entity cu un @field_name setat pentru @label.

en: Future format
ro: Format viitor

en: Past format
ro: Format anterior

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
ro: Folosiți <em>@interval</em> unde vreți să apară intervalul de text formatat.

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
ro: Câte unități de interval de timp trebuie afișate în ieșirea formatată.

en: Time zone override
ro: Suprascrierea fusului orar

en: The time zone selected here will always be used
ro: Fusul orar selectat aici va fi folosit peste tot

en: See <a href=":url" target="_blank">the documentation for PHP date formats</a>.
ro: Vedeți <a href=":url" target="_blank">documentația PHP pentru formate de date</a>.

en: Both a height and width value must be specified in the @name field.
ro: Atât valoarea înălțimii cât și cea a lățimii trebuie să fie specificate în câmpul @name.

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
ro: Un decalaj de la momentul curent, ca "@example1" sau "@example2"

[ctx: decimal places]
en: Scale
ro: Scală

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
ro: Dimensiunea maximă permisă a imaginii, exprimată ca LĂȚIME×ÎNĂLȚIME (de ex. 640×480). Lăsați gol pentru nici o restricție. În cazul în care se încarcă o imagine mai mare, aceasta va fi redimensionată pentru a reflecta lățimea și înălțimea dată. Redimensionarea imaginilor la încărcare va duce la pierderea <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">datelor EXIF</a> ale imaginii.

en: Store new items in
ro: Stochează elemente noi în

en: @type type with delta @delta
ro: Tipul @type cu variația @delta

en: Text editors (like CKEditor) may override this setting.
ro: Editorii de text (ca CKEditor) pot suprascrie această setare.
