Custom Field (3.1.2) - en to sv translation catalogue (279 entries)

en: Title
sv: Titel

en: E-mail
sv: E-post

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Type
sv: Typ

en: Remove
sv: Ta bort

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: On
sv: På

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: File
sv: Fil

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: None
sv: Ingen

en: Number
sv: Tal

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Weight
sv: Vikt

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Help text
sv: Hjälptext

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Default
sv: Förvald

en: Small
sv: Liten

en: Views
sv: Vyer

en: View
sv: Visa

en: Display
sv: Visa

en: Add item
sv: Lägg till post

en: Rename
sv: Byt namn

en: Add another
sv: Lägg till fler

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Open link in new window
sv: Öppna länk i ett nytt fönster

en: Date format
sv: Datumformat

en: View arguments
sv: Argument för vy

en: Url
sv: URL

en: Off
sv: Av

en: Inline
sv: Löpande

en: Custom
sv: Anpassad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Widget settings
sv: Inställningar för widget

en: Contains
sv: Innehåller

en: Advanced
sv: Utökad

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Maximum
sv: Största

en: Scale
sv: Skala

en: Medium
sv: Mellan

en: Plain text
sv: Ren text

en: Details
sv: Detaljer

en: General
sv: Allmän

en: Table
sv: Tabell

en: Timezone handling
sv: Ställ in tidszon

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Color
sv: Färg

en: List type
sv: Typ av lista

en: Ignore
sv: Ignorera

en: String
sv: Sträng

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: Rows
sv: Rader

en: Empty text
sv: Text för tomt fält

en: Handler
sv: Hanterare

en: Arguments
sv: Argument

en: Integer
sv: Heltal

en: Template
sv: Mall

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Hidden
sv: Dold

en: Key
sv: Nyckel

en: Tokens
sv: Ersättningstecken

en: Replace
sv: Ersätt

en: Allowed values list
sv: Lista med tillåtna värden

en: Lists
sv: Listor

en: Minimum height
sv: Minsta höjd

en: Minimum width
sv: Minsta bredd

en: Site default
sv: Webbplatsens standard

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Map
sv: Karta

en: characters
sv: tecken

en: Reference
sv: Referens

en: Unformatted
sv: Oformaterad

en: Allowed file extensions
sv: Tillåtna filändelser

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Select
sv: Välj

en: 5 minutes
sv: 5 minuter

en: 10 minutes
sv: 10 minuter

en: 15 minutes
sv: 15 minuter

en: 30 minutes
sv: 30 minuter

en: Above
sv: Ovanför

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.
sv: Instruktioner att visa för användaren under detta fält på redigeringsformuläret.

en: Decimal
sv: Decimaltal

en: Float
sv: Flyttal

en: Minimum
sv: Lägsta

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
sv: Det totala antalet siffror att lagra i databasen, inklusive de till höger om decimalen.

en: The number of digits to the right of the decimal.
sv: Antalet siffror till höger om decimalen.

en: Decimal marker
sv: Decimaltecken

en: Text area (multiple rows)
sv: Textfält (flera rader)

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: Maximum upload size
sv: Största uppladdningsstorlek

en: Space
sv: Blanksteg

en: Auto
sv: Automatiskt

en: Telephone
sv: Telefon

en: Sort
sv: Sortera

en: Columns
sv: Kolumner

en: Items to display
sv: Inlägg att visa

en: Field settings
sv: Inställningar för fält

en: Default format
sv: Förvalt format

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: About
sv: Om

en: File directory
sv: Filkatalog

en: Column
sv: Kolumn

en: - Select -
sv: - Välj -

en: Number of results
sv: Antal resultat

en: Time ago
sv: Tid sedan

en: Sort direction
sv: Riktning för sortering

en: Radios
sv: Envalsknappar

en: pixels
sv: pixlar

en: Custom template
sv: Anpassad mall

en: Format settings
sv: Formatinställningar

en: Uri
sv: URI

en: Column settings
sv: Kolumninställningar

en: Maximum height
sv: Största höjd

en: Maximum width
sv: Största bredd

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Boolean
sv: Boolesk

en: Maximum image resolution
sv: Största bildupplösning

en: Bundle
sv: Hopsamling

en: Decimal point
sv: Decimalkomma

en: Comma
sv: Komma

en: @label title
sv: titel för @label

en: Checkbox
sv: Kryssruta

en: Numbered list
sv: Numrerad lista

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: The maximum length of the field in characters.
sv: Det största antalet tecken i fältet.

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: External links only
sv: Enbart externa länkar

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
sv: Titeln syns i en ruta när användaren för musen över bilden.

en: Progress indicator
sv: Förloppsindikator

en: Bar with progress meter
sv: Stapel med förloppsindikator

en: Throbber
sv: Laddningsindikator

en: URL to file
sv: URL till fil

en: Style settings
sv: Inställningar för stil

en: Field label
sv: Fältetikett

en: Unsigned
sv: Ej signerad

en: Alternative text
sv: Alternativ text

en: Formatter settings
sv: Inställningar för formaterare

en: This field stores a number in the database as an integer.
sv: Detta fält lagrar ett tal i databasen som ett heltal.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
sv: Detta fält lagrar ett tal i databasen som ett fastställt decimalformat.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
sv: Detta fält lagrar ett tal i databasen som ett flyttal.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
sv: Det minsta värdet som skall tillåtas i detta fält. Lämna tomt för inget minsta värde.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
sv: Det största värdet som skall tillåtas i detta fält. Lämna tomt för inget största värde.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
sv: Ange en sträng som skall sättas in före värdet, till exempel "$" eller  "&euro;". Utelämna för tomt värde. Separera enstaka och flerfaldiga värden med ett stående streck ("krona|kronor").

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
sv: Det här fältet sparar ID för en fil som heltalsvärde.

en: Upload destination
sv: Destination för uppladdning

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
sv: Välj var slutgiltiga filer skall lagras. Privat fillagring är avsevärt mer prestandakrävande än offentliga filer, men ger möjlighet till begränsad åtkomst till filer i detta fält.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
sv: Valbar underkatalog för den plats där filen kommer att lagras. Inkludera ej snedstreck i början eller slutet av katalognamnet.

en: Generic file
sv: Allmän fil

en: Minimum image resolution
sv: Minsta bildupplösning

en: Enable <em>Alt</em> field
sv: Aktivera fält <em>Alt</em>

en: Enable <em>Title</em> field
sv: Aktivera fält <em>Title</em>

en: Preview image style
sv: Förhandsgranska bildstil

en: no preview
sv: ingen förhandsgranskning

en: The preview image will be shown while editing the content.
sv: Bilden för förhandsvisning kommer att visas under tiden som du redigerar innehållet.

en: Date type
sv: Datumtyp

en: Entity ID
sv: ID-nummer för objekt

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: Add media
sv: Lägg till media

en: %name: the value may be no less than %min.
sv: %name: värdet får inte vara mindre än %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
sv: %name: värdet får inte vara större än %max.

en: None (original image)
sv: Ingen (ursprunglig bild)

en: - Use default -
sv: - Använd förvalt -

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
sv: Ange en sträng som skall sättas in efter värdet, såsom "m" eller "kb/s". Utelämna för tomt värde. Separera enstaka och flervärdiga värden med ett stående streck ("krona|kronor").

en: Thousand marker
sv: Tusentalsavgränsare

en: Link image to
sv: Länka bild till

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Nothing
sv: Inget

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: URL to image
sv: URL till bild

en: HTML list
sv: HTML-lista

en: Label display
sv: Visningsetikett

en: Datetime
sv: Tidsdatum

en: Rendered entity
sv: Genererat objekt

en: Link label to the referenced entity
sv: Länketikett till det refererade objektet

en: @type field.
sv: Fält @type.

en: Time increments
sv: Tidssteg

en: Entity reference
sv: Objektsreferens

en: @name field is required.
sv: Fält @name är obligatoriskt.

en: Change handler
sv: Byt hanterare

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
sv: Laddningsindikatorn visar inte statusen för uppladdningen men tar upp mindre plats. Förloppsindikatorn är till hjälp för att se hur långt man kommit med stora uppladdningar.

en: <em>Alt</em> field required
sv: Fält <em>Alt</em> är obligatoriskt

en: <em>Title</em> field required
sv: Fält <em>Titel</em> är obligatoriskt

en: Linkit profile
sv: Profil för Linkit

en: Apostrophe
sv: Apostrof

en: Remove media
sv: Ta bort media

en: Date/time format
sv: Datum-/tidsformat

en: This field supports tokens.
sv: Detta fält stöder ersättningstecken.

en: List of @type values
sv: Lista av värden av typ @type

en: Tokens for lists of @type values.
sv: Ersättningstecken för listor av värden av typ @type.

en: View used to select the entities
sv: Vy som används för att välja objekten

en: The referenced entity
sv: Det refererade objektet

en: Trim link text length
sv: Korta ned längd på länktext

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
sv: Lämna tomt för att tillåta oändliga längder på länktext.

en: Show URL as plain text
sv: Visa URL som ren text

en: Add rel="nofollow" to links
sv: Lägg till rel="nofollow" till länkar

en: Thin space
sv: Tunt utrymme

en: Reference type
sv: Typ av referens

en: Custom output for TRUE
sv: Anpassad utmatning för SANT

en: Custom output for FALSE
sv: Anpassad utmatning för FALSKT

en: Choose the type of date to create.
sv: Välj typ av datum att skapa.

en: Date only
sv: Enbart datum

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
sv: Välj ett format för visning av datumet. Se till att ställa in ett lämpligt format för fältet. Det vill säga utelämna tid för ett fält som bara har ett datum.

en: Date part order
sv: Ordningsdel för datum

en: Month/Day/Year
sv: månad/dag/år

en: Day/Month/Year
sv: dag/månad/år

en: Year/Month/Day
sv: år/månad/dag

en: Time type
sv: Typ av tid

en: 24 hour time
sv: 24-timmarstid

en: 12 hour time
sv: 12-timmarstid

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
sv: Text som visas inuti fältet tills ett värde anges. Detta tips är oftast ett exempelvärde eller en kort beskrivning av det förväntade formatet.

en: Type of item to reference
sv: Typ av objekt att referera

en: Reference method
sv: Metod för referens

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
sv: Välj den metod som används för att samla in automatiskt kompletterande förslag. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem på webbplatser med tusentals objekt.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
sv: Alternativ bildtext för bildens attribut "alt".

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
sv: Titeltext för bildens attribut "title".

en: The width of the image in pixels.
sv: Bredden på bilden i pixlar.

en: The height of the image in pixels.
sv: Bildens höjd i pixlar.

en: Create referenced entities if they don't already exist
sv: Skapa refererade objekt om de inte redan finns

en: Telephone number
sv: Telefonnummer

en: This field stores a telephone number in the database.
sv: Detta fält lagrar ett telefonnummer i databasen.

en: Telephone link
sv: Telefonlänk

en: Number (decimal)
sv: Nummer (decimal)

en: Number (float)
sv: Nummer (flyttal)

en: Number (integer)
sv: Nummer (heltal)

en: %name: may not be longer than @max characters.
sv: %name: får inte vara längre än @max tecken.

en: Title field required
sv: Titelfält är obligatoriskt

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
sv: %name: e-postadressen kan inte vara längre än @max tecken.

en: Allowed value with label
sv: Tillåtet värde med etikett

en: Display prefix and suffix
sv: Visa prefix och suffix

en: Text (plain)
sv: Text (ren)

en: A field containing a plain string value.
sv: Ett fält som innehåller ett rent strängvärde.

en: A field containing a long string value.
sv: Ett fält som innehåller ett långt strängvärde.

en: Users may translate this field
sv: Användare kan översätta detta fält

en: @label ID
sv: @label id

en: Configure Image Styles
sv: Konfigurera bildstilar

en: Field settings (@on_label / @off_label)
sv: Fältinställningar (@on_label / @off_label)

en: @entity using @field_name
sv: @entity använder @field_name

en: Future format
sv: Framtida format

en: Past format
sv: Tidigare format

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
sv: Använd <em>@interval</em> där du vill att det formaterade textintervallet skall visas.

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
sv: Hur många tidsintervallsenheter skall visas i den formaterade utmatningen.

en: Media library
sv: Mediabibliotek

en: See <a href=":url" target="_blank">the documentation for PHP date formats</a>.
sv: Se <a href=":url" target="_blank">dokumentationen för PHP om datumformat</a>

en: @type field. Also known as %labels.
sv: Fält av typ @type. Också känt som %labels.

[ctx: decimal places]
en: Scale
sv: Skala

en: Store new items in
sv: Lagra nya objekt i

en: @label tokens.
sv: Ersättningstecken @label.

en: @type type with delta @delta
sv: Typ @type med @delta

en: Represents the image in the given image style.
sv: Representerar bilden i den givna bildstilen.

en: The media item "@label" is not of an accepted type. Allowed types: @types
sv: Medieobjektet "@label" är inte av en accepterad typ. Tillåtna typer: @types

en: Allows you to select items from the media library.
sv: Låter dig välja objekt från mediebiblioteket.

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
sv: Kort beskrivning av bilden som används av skärmläsare och visas om bilden inte laddas. Detta är viktigt för tillgängligheten.

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. Enabling this field is recommended.
sv: Kort beskrivning av bilden som används av skärmläsare och visas om bilden inte laddas. Det är rekommenderat att aktivera detta fält.

en: Opening media library.
sv: Öppnar mediebibliotek.

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
sv: Antalet förslag som kommer att listas. Använd <em>0</em> för att ta bort begränsningen

en: This must be an internal path such as %add-node. You can also start typing the title of a piece of content to select it. Enter %front to link to the front page. Enter %nolink to display link text only. Enter %button to display keyboard-accessible link text only.
sv: Detta måste vara en intern sökväg som %add-node. Du kan också börja skriva titeln på något innehåll för att välja det. Ange %front för att länka till förstasidan. Ange %nolink för att endast visa text utan länk. Ange %button för att visa text som är endast tillgänglig för tangentbordet.

en: Start typing the title of a piece of content to select it. You can also enter an internal path such as %add-node or an external URL such as %url. Enter %front to link to the front page. Enter %nolink to display link text only. Enter %button to display keyboard-accessible link text only.
sv: Börja skriva titeln på något innehåll för att välja det. Du kan också ange en intern sökväg som %add-node eller en extern URL som %url. Ange %front för att länka till förstasidan. Ange %nolink för att endast visa text utan länk. Ange %button för att visa text som endast är tillgänglig för tangentbord.
