Custom Field (4.0.0-rc2) - en to he translation catalogue (226 entries)

en: Title
he: כותרת

en: title
he: כותרת

en: Prefix
he: קידומת

en: Suffix
he: סיומת

en: Delete
he: מחיקה

en: Content
he: תוכן

en: Value
he: ערך

en: Type
he: סוג

en: Remove
he: הסרה

en: Disabled
he: מושבת

en: Enabled
he: מופעל

en: On
he: פעיל

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

en: File
he: קובץ

en: Advanced options
he: אפשרויות מתקדמות

en: Edit
he: עריכה

en: Date
he: תאריך

en: Size
he: גודל

en: Search
he: חיפוש

en: None
he: ללא

en: Number
he: מספר

en: - None -
he: - ללא -

en: Weight
he: משקל

en: Link
he: קישור

en: Image
he: תמונה

en: Help text
he: טקסט עזרה

en: Required
he: נדרש

en: Settings
he: הגדרות

en: Name
he: שם

en: Field
he: שדה

en: Label
he: תווית

en: True
he: אמת

en: False
he: שלילי

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Open
he: פתוח

en: Small
he: קטן

en: Time
he: זמן

en: Views
he: היבטים

en: View
he: צפיה

en: Length
he: אורך

en: URL
he: כתובת URL

en: Display
he: תצוגה

en: Add item
he: הוספת שורה בתפריט

en: Text
he: טקסט

en: Email
he: דוא"ל

en: Separator
he: מפריד

en: Open link in new window
he: פתח קישור בחלון חדש

en: Date format
he: תבנית תאריך

en: View arguments
he: ארגומנטים להיבט

en: Url
he: כתובת url

en: Off
he: כבוי

en: Inline
he: בשורה (inline)

en: To
he: אל

en: From
he: מאת

en: Custom
he: מותאם

en: Filter
he: סינון

en: Time zone
he: איזור זמן

en: Contains
he: מכיל

en: Normal
he: נורמלי

en: Items
he: פריטים

en: Advanced
he: מתקדם

en: Width
he: רוחב

en: Height
he: גובה

en: Maximum
he: מקסימום

en: Scale
he: התאמת גודל

en: Medium
he: בינוני

en: Media
he: מדיה

en: Plain text
he: טקסט פשוט

en: Details
he: פרטים

en: General
he: כללי

en: Table
he: טבלה

en: Basic
he: בסיסי

en: Color
he: צבע

en: List type
he: סוג רשימה

en: Attributes
he: מאפיינים

en: Ignore
he: התעלמות

en: Link text
he: כותרת הקישור

en: String
he: מחרוזת

en: Rows
he: שורות

en: Empty text
he: טקסט כאשר אין תוצאות

en: Arguments
he: ארגומנטים

en: Optional
he: אופציונאלי

en: Integer
he: שלם

en: Sort by
he: מיון לפי

en: Size of textfield
he: גודל שדה הטקסט

en: Hidden
he: מוסתר

en: Key
he: מפתח

en: Date/Time
he: תאריך/שעה

en: Replace
he: החלפה

en: Allowed values list
he: רשימת ערכים מותרים

en: Lists
he: רשימות

en: Minimum height
he: גובה מינימלי

en: Minimum width
he: רוחב מינימלי

en: Select list
he: רשימת בחירה

en: Granularity
he: גרעיניות

en: Map
he: מפה

en: characters
he: תוים

en: Reference
he: רפרנס

en: Reversed
he: בסדר הפוך

en: Unformatted
he: ללא פורמט

en: Allowed file extensions
he: סיומות קובץ מותרות

en: Output format
he: תבנית פלט

en: Default value
he: ערך ברירת מחדל

en: Timezone
he: איזור זמן

en: URI
he: כתובת URI

en: Select
he: בחר

en: 5 minutes
he: 5 דקות

en: 10 minutes
he: 10 דקות

en: 15 minutes
he: 15 דקות

en: 30 minutes
he: 30 דקות

en: Above
he: מעל

en: Add another item
he: הוספת עוד פריט

en: Decimal
he: דצימלי

en: Float
he: צף

en: Minimum
he: מינימום

en: Precision
he: דיוק

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
he: סך כל הספרות לשמירה במסד הנתונים, כולל הספרות מימין לנקודה.

en: The number of digits to the right of the decimal.
he: מספר הספרות מימין לנקודה.

en: Decimal marker
he: סמן עשרוני

en: Allowed values
he: ערכים מותרים

en: Text area (multiple rows)
he: אזור טקסט (שורות מרובות)

en: 1 minute
he: דקה אחת

en: Maximum upload size
he: גודל קובץ מירבי

en: Space
he: רווח

en: Expand
he: הרחב

en: Telephone
he: טלפון

en: Sort
he: מיון

en: Columns
he: עמודות

en: Items to display
he: פריטים לתצוגה

en: Offset
he: היסט

en: Field settings
he: הגדרות שדה

en: Ordered list
he: רשימה מסודרת

en: Unordered list
he: רשימה לא מסודרת

en: About
he: אודות

en: File directory
he: תיקיית קבצים

en: Column
he: עמודה

en: - Select -
he: - בחירה -

en: Number of results
he: מספר התוצאות

en: Formatter
he: פורמט

en: Time ago
he: לפני כמה זמן

en: Sort direction
he: כיוון מיון

en: Radios
he: תיבות סימון, רדיו

en: Web services
he: שרותי רשת - Web services

en: starting from @count
he: מתחיל מ-@count

en: pixels
he: פיקסלים

en: Display type
he: סוג תצוגה

en: Maximum height
he: גובה מקסימלי

en: Maximum width
he: רוחב מקסימלי

en: Autocomplete matching
he: השלמה אוטומטית

en: Starts with
he: מתחיל ב

en: Autocomplete
he: השלמה אוטומטית

en: Boolean
he: בוליאני

en: Maximum image resolution
he: רזולוציה מירבית לתמונה

en: Bundle
he: חבילה

en: Decimal point
he: נקודה עשרונית

en: Comma
he: פסיק

en: File upload
he: העלאת קבצים

en: Checkbox
he: תיבת סימון

en: Numbered list
he: רשימה ממוספרת

en: Abbreviation
he: קיצור

en: Simple separator
he: מפריד פשוט

en: - Any -
he: - הכל -

en: Value type
he: סוג ערך

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
he: תאריך בתבנית מכונה כלשהי עם עדיפות לתבנית CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
he: תבנית תאריך לא חוקית.

en: Placeholder
he: שומר מקום

en: The maximum length of the field in characters.
he: מספר התווים המירבי בשדה.

en: Machine-readable name
he: שם מכונה

en: Date and time
he: תאריך ושעה

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
he: הכותרת הזו מופיעה כ tooltip לעיני המשתמשים כאשר סמן העכבר  נמצא מעל התמונה.

en: Progress indicator
he: מציין התקדמות

en: Bar with progress meter
he: סרגל עם מד התקדמות

en: URL to file
he: כתובת URL לקובץ

en: Style settings
he: הגדרות סגנון

en: (first item is 0)
he: (הפריט הראשון הוא 0)

en: (start from last values)
he: (להתחיל מהערכים האחרונים)

en: Unsigned
he: לא חתום

en: Max length
he: אורך מקסימלי

en: Alternative text
he: כיתוב חילופי

en: Upload destination
he: יעד לטעינה

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
he: בחרו היכן, בסופו של דבר, יישמרו הקבצים. אחסון קבצים פרטיים כרוך בתקורה  גבוהה בהרבה משל קבצים ציבוריים אבל מאפשר להגביל את הגישה לקבצים שהועלו באמצעות שדה זה.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
he: אפשרות ליצירת תת-תיקייה בתוך תיקיית הקבצים, לאחסון הקבצים שיועלו דרך שדה זה.

en: Generic file
he: קובץ גנרי

en: Minimum image resolution
he: רזולוציה מינימלית לתמונה

en: Enable <em>Alt</em> field
he: אפשר טקסט אלטרנטיבי (<em>Alt</em>)

en: Enable <em>Title</em> field
he: אפשר כותרת (<em>Title</em>)

en: Preview image style
he: סגנון תצוגה מקדימה של תמונה

en: no preview
he: אין תצוגה מקדימה

en: The preview image will be shown while editing the content.
he: תצוגה מקדימה של תמונה תופיע בזמן עריכת התוכן.

en: Image style
he: סגנון תמונה

en: Collapse
he: כיווץ

en: Add media
he: הוספת מדיה

en: - Use default -
he: - להשתמש בברירת המחדל -

en: View mode
he: מצב תצוגה

en: Nothing
he: ללא

en: Weight for @title
he: משקל ל@title

en: Weight for row @number
he: משקל עבור שורה @number

en: HTML list
he: רשימת HTML

en: Always use default value
he: להשתמש תמיד בערך ברירת המחדל

en: Appears in: @bundles.
he: מופיע ב: @bundles.

en: Rendered entity
he: ישות מרונדרת

en: Entity reference
he: רפרנס ליישות

en: @name field is required.
he: השדה @name הוא שדה חובה.

en: Remove media
he: הסרת מדיה

en: This field supports tokens.
he: השדה הזה תומך ב Tokens

en: Column used for click sorting
he: עמודה שתשמש למיון בהקלקה

en: The referenced entity
he: היישות שאליה מצביע הרפרנס

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
he: השאירו ריק כדי לאפשר אורך בלתי מוגבל לטקסט הקישור.

en: Reference type
he: סוג רפרנס

en: Date only
he: רק תאריך

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
he: בחרו פורמט להצגת התאריך. ודאו שהפורמט מתאים לשדה, למשל, אין טעם לבחור בפורמט המציג שעה לשדה שמכיל רק תאריך.

en: Type of item to reference
he: סוג הפריט לשיוך

en: Reference method
he: שיטת הפניה

en: Telephone number
he: מספר טלפון

en: This field stores a telephone number in the database.
he: שדה זה מאחסן מספר טלפון במסד הנתונים.

en: Text (plain)
he: טקסט (פשוט)

en: Users may translate this field
he: משתמשים יכולים לתרגם שדה זה

en: Title to replace basic numeric telephone number display
he: כותרת שתחליף את תצוגת הבסיסית הספרתית של מספר טלפון.

en: Future format
he: פורמט עתיד

en: Past format
he: פורמט עבר

en: Time zone override
he: אכיפת איזור זמן

en: The time zone selected here will always be used
he: תמיד ייעשה שימוש באיזור הזמן שתבחרו כאן.

en: @title field is required if there is @uri input.
he: השדה @title נדרש כאשר קיים שדה @uri.

en: The @uri field is required when the @title field is specified.
he: השדה @uri נדרש כאשר יש @title.

en: Start typing the title of a piece of content to select it. You can also enter an internal path such as %add-node or an external URL such as %url. Enter %front to link to the front page. Enter %nolink to display link text only. Enter %button to display keyboard-accessible link text only.
he: התחילו להקליד את הכותרת של הדף כדי לבחור אותו. לחילופין ניתן להזין נתיב פנימי כדוגמת %add-node or או כתובת URL חיצונית כמו  %url. הזינו %front  כדי ליצור קישור לדף הבית. הזינו %nolink כדי להציג רק את טקסט הקישור. הזינו %button כדי להציג טקסט קישור שנגיש לניווט מקלדת בלבד.
