Custom Field (4.0.2) - en to el translation catalogue (261 entries)

en: Title
el: Τίτλος

en: title
el: τίτλος

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Suffix
el: Επίθεμα

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Value
el: Αξία

en: Type
el: Τύπος

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: On
el: Ανοικτό

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: File
el: Αρχείο

en: Advanced options
el: Προχωρημένες επιλογές

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Size
el: Μέγεθος

en: Search
el: Αναζήτηση

en: None
el: Κανένα

en: Number
el: Αριθμός

en: - None -
el: - Κανένα -

en: Weight
el: Βάρος

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Image
el: Εικόνα

en: Help text
el: Κείμενο βοήθειας

en: Required
el: Υποχρεωτικό

en: Name
el: Όνομα

en: Field
el: Πεδίο

en: Label
el: Ετικέτα

en: True
el: Αληθής

en: False
el: Ψευδής

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Open
el: Ανοιχτά

en: Small
el: Μικρό

en: Time
el: Ώρα

en: View
el: Προβολή

en: Length
el: Μήκος

en: Format
el: Μορφή

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Add item
el: Προσθήκη στοιχείου μενού

en: Text
el: Κείμενο

en: Separator
el: Διαχωριστής

en: Open link in new window
el: Άνοιγμα του συνδέσμου σε νέο παράθυρο

en: Year
el: Έτος

en: Date format
el: Μορφή ημερομηνίας

en: Url
el: Διεύθυνση (URL)

en: Off
el: Κλειστό

en: Inline
el: Ενσωματωμένο

en: To
el: Προς

en: From
el: Από

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Time zone
el: Ζώνη ώρας

en: Contains
el: Περιέχει

en: Normal
el: Κανονικό

en: Items
el: Αντικείμενα

en: Advanced
el: Προχωρημένο

en: Width
el: Πλάτος

en: Height
el: Ύψος

en: 1 day
el: 1 ημέρα

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Scale
el: Κλιμάκωση

en: Medium
el: Μέσο

en: Media
el: Μέσα

en: Plain text
el: Απλό κείμενο

en: Month
el: Μήνας

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Widget
el: Γραφικό συστατικό

en: General
el: Γενικά

en: Day
el: Ημέρα

en: Table
el: Πίνακας

en: Timezone handling
el: Χειρισμός ζώνης ώρας

en: All day
el: Ολοήμερο

en: Basic
el: Βασική

en: Color
el: Χρώμα

en: List type
el: Τύπος λίστας

en: Attributes
el: Χαρακτηριστικά

en: Ignore
el: Παράβλεψη

en: Link text
el: Σύνδεσμος κειμένου

en: Class
el: Κλάση

en: String
el: Φράση

en: Rows
el: Γραμμές

en: Arguments
el: Παράμετροι

en: Optional
el: Προαιρετικό

en: Integer
el: Ακέραιος αριθμός

en: Duration
el: Διάρκεια

en: Sort by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Size of textfield
el: Μέγεθος του πεδίου κειμένου

en: Hidden
el: Κρυφό

en: Key
el: Κλειδί

en: Tokens
el: Σύμβολα (tokens) αντικατάστασης

en: Time format
el: Μορφή ώρας

en: Date/Time
el: Ημερομηνία/'Ωρα

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Allowed values list
el: Λίστα επιτρεπόμενων τιμών

en: Lists
el: Λίστες

en: Minimum height
el: Ελάχιστο ύψος

en: Minimum width
el: Ελάχιστο πλάτος

en: Hour
el: Ώρα

en: Minute
el: Λεπτό

en: Second
el: Δευτερόλεπτο

en: Site default
el: Προεπιλογή ιστοτόπου

en: Select list
el: Λίστα επιλογής

en: Granularity
el: Διακριτότητα

en: Map
el: Χάρτης

en: Days
el: Ημέρες

en: characters
el: χαρακτήρες

en: Hours
el: Ώρες

en: Reference
el: Αναφορά

en: Reversed
el: Ανεστραμμένος

en: Unformatted
el: Μη μορφοποιημένο

en: Allowed file extensions
el: Επιτρεπόμενες επεκτάσεις αρχείων

en: Output format
el: Μορφή εξόδου

en: Default value
el: Προεπιλεγμένη τιμή

en: Timezone
el: Ζώνη ώρας

en: Select
el: Επιλογή

en: 5 minutes
el: 5 λεπτά

en: 10 minutes
el: 10 λεπτά

en: 15 minutes
el: 15 λεπτά

en: 30 minutes
el: 30 λεπτά

en: Above
el: Από πάνω

en: Add another item
el: Προσθήκη ενός ακόμα αντικειμένου

en: Decimal
el: Δεκαδικός αριθμός

en: Float
el: Αριθμός κινητής υποδιαστολής

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Precision
el: Ακρίβεια

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
el: Ο συνολικός αριθμός ψηφίων που θα αποθηκεύονται στη βάση δεδομένων, συμπεριλαμβανομένων εκείνων στα δεξιά της υποδιαστολής.

en: The number of digits to the right of the decimal.
el: Ο αριθμός των ψηφίων στα δεξιά της υποδιαστολής.

en: Decimal marker
el: Χαρακτήρας υποδιαστολής

en: Text area (multiple rows)
el: Πλαίσιο κειμένου (πολλές γραμμές)

en: 1 minute
el: 1 λεπτό

en: 1 week
el: 1 εβδομάδα

en: Maximum upload size
el: Μέγιστο μέγεθος υποβολής

en: Space
el: Διάστημα

en: Expand
el: Επέκταση

en: Offset
el: Αντιστάθμιση

en: Field settings
el: Ρυθμίσεις πεδίου

en: About
el: Περί

en: File directory
el: Κατάλογος αρχείων

en: Column
el: Στήλη

en: - Select -
el: - Επιλέξτε -

en: Time ago
el: Πριν από

en: Sort direction
el: Κατεύθυνση ταξινόμησης

en: Web services
el: Υπηρεσίες ιστού

en: Display type
el: Τύπος εμφάνισης

en: Format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης

en: Maximum height
el: Μέγιστο ύψος

en: Maximum width
el: Μέγιστο πλάτος

en: Autocomplete matching
el: Ταύτιση αυτόματης συμπλήρωσης

en: Starts with
el: Αρχίζει με

en: Autocomplete
el: Αυτόματη συμπλήρωση

en: Boolean
el: Δυαδική τιμή

en: Maximum image resolution
el: Μέγιστη ανάλυση εικόνας

en: Bundle
el: Ομάδα

en: Decimal point
el: Υποδιαστολή

en: Comma
el: Κόμμα

en: @label title
el: @label τίτλος

en: Numbered list
el: Αριθμημένη λίστα

en: Abbreviation
el: Συντομογραφία

en: Simple separator
el: Απλός διαχωριστής

en: - Any -
el: - Οποιοδήποτε -

en: Placeholder
el: Σύμβολο υποκατάστασης

en: The maximum length of the field in characters.
el: Το μέγιστο μήκος του πεδίου σε χαρακτήρες.

en: Machine-readable name
el: Μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα

en: External links only
el: Εξωτερικοί σύνδεσμοι μόνο

en: Date and time
el: Ημερομηνία και ώρα

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
el: Ο τίτλος εμφανίζεται σαν συμβουλή όταν ο χρήστης καταδείξει την εικόνα με το ποντίκι.

en: Progress indicator
el: Δείκτης προόδου

en: Bar with progress meter
el: Μπάρα με δείκτη προόδου

en: Throbber
el: Δείκτης προόδου Throbber

en: URL to file
el: URL προς το αρχείο

en: Style settings
el: Ρυθμίσεις στυλ

en: (first item is 0)
el: (το πρώτο στοιχείο είναι 0)

en: Unsigned
el: Χωρίς πρόσημο

en: This field stores a number in the database as an integer.
el: Αυτό το πεδίο αποθηκεύει έναν αριθμό στη βάση δεδομένων ως ακέραιο.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
el: Αυτό το πεδίο αποθηκεύει έναν αριθμό στη βάση δεδομένων στη μορφή κινητής υποδιαστολής.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
el: Η ελάχιστη τιμή που θα επιτρέπεται για αυτό το πεδίο. Αφήστε το κενό για να μην υπάρχει ελάχιστο.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
el: Η μέγιστη τιμή που θα επιτρέπεται για αυτό το πεδίο. Αφήστε το κενό για να μην υπάρχει μέγιστο.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
el: Καθορίστε μια συμβολοσειρά που θα τίθεται ως πρόθεμα πριν από την τιμή, όπως '$ ' ή '&euro; '. Αφήστε το κενό για να μην υπάρχει πρόθεμα. Ξεχωρίστε τις τιμές για τον ενικό και τον πληθυντικό με τον χαρακτήρα "|", π.χ. ('λίρα|λίρες').

en: Upload destination
el: Προορισμός αποστολής

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
el: Επιλέξτε πού θα αποθηκεύονται τα τελικά αρχεία. Τα ιδιωτικά αρχεία έχουν σημαντικά μεγαλύτερη επιβάρυνση στην απόδοση από ότι τα δημόσια αρχεία, αλλά σας επιτρέπουν να περιορίζετε την πρόσβαση σε αρχεία μέσα σε αυτό το πεδίο.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
el: Προαιρετικός υποκατάλογος μέσα στον κατάλογο προορισμού όπου θα αποθηκεύονται τα αρχεία. Μην συμπεριλαμβάνετε καθέτους που προηγούνται ή έπονται.

en: Generic file
el: Γενικό αρχείο

en: Minimum image resolution
el: Ελάχιστη ανάλυση εικόνας

en: Enable <em>Alt</em> field
el: Ενεργοποίηση του πεδίου <em>Alt</em>

en: Enable <em>Title</em> field
el: Ενεργοποίηση του πεδίου <em>Title</em>

en: Preview image style
el: Στυλ εικόνας στην προεπισκόπιση

en: no preview
el: χωρίς προεπισκόπηση

en: The preview image will be shown while editing the content.
el: Η εικόνα προεπισκόπισης θα φαίνεται κατά την επεξεργασία του περιεχομένου.

en: Date type
el: Τύπος ημερομηνίας

en: Entity ID
el: ID οντότητας

en: Image style
el: Στυλ εικόνας

en: Collapse
el: Σύμπτυξη

en: %name: the value may be no less than %min.
el: %name: η τιμή δεν μπορεί να είναι μικρότερη aπό %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
el: %name: η τιμή μπορεί να είναι όχι μεγαλύτερη από %max.

en: None (original image)
el: Κανένα (αρχική εικόνα)

en: - Use default -
el: - Χρήση προεπιλογής -

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
el: Ορίστε μία συμβολοσειρά η οποία θα χρησιμοποιηθεί σαν επίθεμα στην τιμή, όπως 'μ', 'kb/s'. Αφήστε το κενό για κανένα επίθεμα. Ξεχωρίστε τον ενικό και τον πληθυντικό με έναν χαρακτήρα καθέτου ('λίρα|λίρες').

en: Thousand marker
el: Διαχωριστής χιλιάδας

en: Link image to
el: Σύνδεσμος εικόνας στο

en: View mode
el: Τρόπος προβολής

en: Nothing
el: Τίποτα

en: Weight for @title
el: Βάρος για τον @title

en: Weight for row @number
el: Βάρος για τη γραμμή @number

en: Group column
el: Ομάδα στήλης

en: Appears in: @bundles.
el: Εμφανίζεται σε: @bundles.

en: Datetime
el: Ημερομηνία και Ώρα

en: Rendered entity
el: Απεικονιζόμενη οντότητα

en: Link label to the referenced entity
el: Σύνδεση ετικέτας με την αναφερόμενη οντότητα

en: @type field.
el: πεδίο @type.

en: Entity reference
el: Αναφορά οντότητας

en: @name field is required.
el: Το πεδίο @name είναι απαραίτητο.

en: Change handler
el: Αλλαγή χειριστή

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
el: Ο δείκτης προόδου "throbber" δε δείχνει την πρόοδο της αποστολής αλλά καταλαμβάνει λιγότερο χώρο. Η μπάρα προόδου είναι χρήσιμη για την παρακολούθηση αποστολής μεγάλων αρχείων.

en: <em>Title</em> field required
el: Το πεδίο <em>Τίτλος</em> είναι απαραίτητο

en: Apostrophe
el: Απόστροφος

en: Date in the form of CCYYMMDD.
el: Ημερομηνία στη μορφή CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
el: Ημερομηνία στη μορφή YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
el: Ημερομηνία στη μορφή YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
el: Ημερομηνία στη μορφή ΜΜ (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
el: Ημερομηνία στη μορφή DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
el: Ημερομηνία στη μορφή WW (01 - 53).

en: Date/time format
el: Μορφότυπος ημερομηνίας/ώρας

en: This field supports tokens.
el: Το πεδίο υποστηρίζει τα σύμβολα αντικατάστασης.

en: The referenced entity
el: Η αναφερόμενη οντότητα

en: Add rel="nofollow" to links
el: Προσθήκη rel="nofollow" στους συνδέσμους

en: Thin space
el: Λεπτό κενό

en: Reference type
el: Τύπος αναφοράς

en: Custom output for TRUE
el: Προσαρμοσμένη εμφάνιση για TRUE

en: Custom output for FALSE
el: Προσαρμοσμένη εμφάνιση για FALSE

en: Choose the type of date to create.
el: Επιλέξτε τον τύπο ημερομηνίας που θα δημιουργηθεί.

en: Date only
el: Μόνο ημερομηνία

en: AM/PM
el: ΠΜ/ΜΜ

en: Month/Day/Year
el: Μήνας/Ημέρα/Έτος

en: Day/Month/Year
el: Ημέρα/Μήνας/Έτος

en: Year/Month/Day
el: Έτος/Μήνας/Ημέρα

en: Time type
el: Τύπος ώρας

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
el: Το κείμενο που θα εμφανίζεται μέσα στο πεδίο μέχρι να εισαχθεί μία τιμή. Αυτό το βοηθητικό στοιχείο είναι συνήθως παράδειγμα αναμενόμενης τιμής ή σύντομη περιγραφή της αναμενόμενου μορφότυπου.

en: Type of item to reference
el: Πληκτρολογήστε το στοιχείο αναφοράς

en: Reference method
el: Μέθοδος αναφοράς

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
el: Επιλέξτε τη μέθοδο που χρησιμοποιείται για τη συλλογή προτάσεων αυτόματης συμπλήρωσης. Σημειώστε ότι το <em>Περιέχει</em> μπορεί να προκαλέσει θέματα απόδοσης σε ιστοτόπους με χιλιάδες οντότητες.

en: Number (decimal)
el: Νούμερο (δεκαδικό)

en: Number (float)
el: Αριθμός (κινητής υποδιαστολής)

en: Number (integer)
el: Αριθμός (ακέραιος)

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
el: %name: η διεύθυνση email δεν μπορεί να έχει περισσότερους από @max χαρακτήρες.

en: @label referenced from @field_name
el: @label αναφερόμενο από @field_name

en: Display prefix and suffix
el: Εμφάνιση προθέματος και επιθέματος

en: Text (plain)
el: Κείμενο (απλό)

en: A field containing a plain string value.
el: Ένα πεδίο που περιέχει μια τιμή απλής συμβολοσειράς.

en: A field containing a long string value.
el: Ένα πεδίο που περιέχει μια τιμή μακράς συμβολοσειράς.

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
el: Το μέγιστο επιτρεπτό μέγεθος εικόνας εκφρασμένο ως ΥΨΟΣ×ΠΛΑΤΟΣ (π.χ. 640×480). Αφήστε κενό για κανέναν περιορισμό. Αν μεταφορτωθεί μικρότερη εικόνα, θα απορριφθεί.

en: Widget type machine name
el: Όνομα μηχανής του τύπου του γραφικού συστατικού

en: Field settings (@on_label / @off_label)
el: Ρυθμίσεις πεδίου (@on_label / @off_label)

en: @entity using @field_name
el: @entity που χρησιμοποιεί @field_name

en: Future format
el: Μελλοντική μορφή

en: Past format
el: Παρελθοντική μορφή

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
el: Χρησιμοποιήστε <em>@interval</em> όπου θέλετε να εμφανίζεται το κείμενο του μορφοποιημένου διαστήματος.

[ctx: decimal places]
en: Scale
el: Κλίμακα
    στο πλαίσιο: δεκαδικά ψηφία

en: Store new items in
el: Αποθηκεύστε νέα στοιχεία
