Custom Search (8.x-1.0-beta6) - en to id translation catalogue (46 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Content
id: Konten

en: Author
id: Penulis

en: Language
id: Bahasa

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Comments
id: Komentar

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Content types
id: Jenis konten

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Weight
id: Bobot

en: Image
id: Gambar

en: Depth
id: Kedalaman

en: Path
id: Jalur

en: Region
id: Wilayah

en: Display
id: Tampilan

en: Text
id: Teks

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: Content type
id: Jenis konten

en: Block
id: Blok

en: Search box
id: Kotak pencarian

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Filter
id: Saring

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Position
id: Posisi

en: Close
id: Tutup

en: Collapsed
id: Dikempiskan

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Selector
id: Pemilih

en: Display label
id: Label tampilan

en: Enter the terms you wish to search for.
id: Masukkan istilah yang ingin anda cari.

en: Containing any of the words
id: Berisi salah satu kata

en: Containing the phrase
id: Berisi frase

en: Containing none of the words
id: Tidak berisi kata

en: Or
id: Atau

en: Element
id: Elemen

en: Search this site
id: Cari di situs ini

en: Radio buttons
id: Tombol radio

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: Search form
id: Form pencarian

en: Advanced search form
id: Form pencarian tingkat lanjut

en: Search page
id: Halaman pencarian

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Examples: <code>@implicit-public-file</code> (for a file in the public filesystem), <code>@explicit-file</code>, or <code>@local-file</code>.
id: Contoh: <code>@implicit-public-file</code> (Untuk file dalam filesystem publik), <code>@explicit-file</code>, atau <code>@local-file</code>.
