LoginRadius Customer Identity and Access Management (8.x-3.16) - en to it translation catalogue (23 entries)

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Submit
it: Invia

en: Yes
it: Sì

en: Date
it: Data

en: Country
it: Paese

en: Text
it: Testo

en: Only site administrators can create new user accounts.
it: Solo gli amministratori del sito possono creare nuovi profili utente.

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: State
it: Stato

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: String
it: Testo

en: City
it: Città

en: Full name
it: Nominativo

en: Gender
it: Sesso

en: Birthday
it: Data di nascita

en: About
it: Informazioni

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
it: Ti ringraziamo per aver fatto la richiesta di un profilo utente. Il tuo profilo utente è attualmente in attesa di approvazione da parte dell'amministratore del sito.<br />Nel frattempo un messaggio di benvenuto con ulteriori istruzioni è stato inviato al tuo indirizzo e-mail.

en: Change Password
it: Cambia Password

en: Long text
it: Testo long

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the email.
it: Le istruzioni per poter reimpostare la password sono state inviate all'indirizzo e-mail %email. Attenzione occorre disconnetersi per poter utilizzare il collegamento presente all'interno dell'e-mail.

en: A welcome message with further instructions has been emailed to the new user <a href=":url">%name</a>.
it: Un messaggio di benvenuto con ulteriori istruzioni è stato inviato via e-mail al nuovo utente <a href=":url">%name</a>.
