LoginRadius Customer Identity and Access Management (8.x-3.6) - en to id translation catalogue (21 entries)

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Submit
id: Kirim

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Date
id: Tanggal

en: Password
id: Sandi

en: Country
id: Negara

en: Text
id: Teks

en: Only site administrators can create new user accounts.
id: Hanya pengelola situs yang bisa membuat akun anggota baru.

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: State
id: Status

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: String
id: Untai

en: City
id: Kota

en: Full name
id: Nama lengkap

en: About
id: Tentang

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
id: Terima kasih telah mengajukan pembuatan akun. Akun Anda saat ini menunggu persetujuan dari administrator situs.<br />
    Sementara itu, pesan selamat datang berisi petunjuk lebih lanjut telah dikirimkan ke alamat email Anda.

en: Long text
id: Teks panjang

en: A welcome message with further instructions has been emailed to the new user <a href=":url">%name</a>.
id: Sebuah pesan selamat datang dengan instruksi lebih lanjut telah dikirimkan melalui email kepada pengguna baru <a href=":url">%name</a>.
