Dashboards with Layout Builder (8.x-1.0-alpha6) - en to id translation catalogue (59 entries)

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Author
id: Penulis

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Search
id: Pencarian

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Required
id: Wajib

en: Category
id: Kategori

en: Time
id: Waktu

en: Views
id: View

en: View
id: Lihat

en: Layout
id: Tata letak

en: Statistics
id: Statistik

en: Content type
id: Jenis konten

en: All
id: Semua

en: Year
id: Tahun

en: Add content
id: Tambahkan konten

en: Comment
id: Komentar

en: Count
id: Jumlah

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Month
id: Bulan

en: Week
id: Pekan

en: Day
id: Hari

en: Navigation
id: Navigasi

en: Users
id: Pengguna

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Today
id: Hari ini

en: Yesterday
id: Kemarin

en: Period
id: Periode

en: Hour
id: Jam

en: New
id: Baru

en: Apply
id: Terapkan

en: Offset
id: Letak

en: Account
id: Keanggotaan

en: About
id: Tentang

en: Embed
id: Lekatkan

en: Context type
id: Tipe konteks

en: This week
id: Pekan ini

en: This month
id: Bulan ini

en: This year
id: Tahun ini

en: My content
id: Konten-ku

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Post date
id: Tanggal posting

en: Comment count
id: Jumlah komentar

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Discard changes
id: Membuang perubahan

en: Show description
id: Tampilkan deskripsi

en: All content
id: Semua isi

en: Machine Name
id: Nama Mesin

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Asc
id: Urutan turun
