Data field (2.0.11) - en to ur translation catalogue (66 entries)

en: list
ur: فہرست

en: Previous
ur: گزشتہ

en: Next
ur: اگلا

en: weight
ur: وزن

en: Prefix
ur: سابقہ

en: Suffix
ur: لاحقہ

en: Delete
ur: حذف کریں

en: Content
ur: متن

en: Value
ur: قیمت

en: Type
ur: قِسم

en: yes
ur: جی ہاں

en: Cancel
ur: منسوخ کریں

en: Remove
ur: حذف کریں

en: Disabled
ur: غیر فعال

en: Enabled
ur: فعال

en: On
ur: آن

en: Yes
ur: ہاں

en: No
ur: نہیں

en: File
ur: فائل

en: Edit
ur: تدوین

en: Date
ur: تاریخ

en: Size
ur: حجم

en: Search
ur: تلاش

en: None
ur: کوئی بھی نہیں

en: This action cannot be undone.
ur: یہ عمل ناقابلِ واپسی ہے۔

en: Number
ur: نمبر

en: Password
ur: کلمۂ شناخت

en: - None -
ur: - کوئی بھی نہیں -

en: Link
ur: ربط

en: Image
ur: تصویر

en: Required
ur: درکار

en: Name
ur: نام

en: Label
ur: عنوان

en: Save
ur: محفوظ کریں

en: True
ur: صحیح

en: False
ur: غلط

en: Default
ur: طے شدہ

en: Open
ur: کھلا

en: Small
ur: چھوٹا

en: Time
ur: وقت

en: Add
ur: شامل کریں

en: URL
ur: یو آر ایل

en: never
ur: کبھی نہیں

en: Text
ur: متن

en: Timestamp
ur: ٹائمسٹیمپ

en: Email
ur: ای میل

en: Date format
ur: تاریخ کا فارمیٹ

en: Mode
ur: طریقۂ کار

en: Normal
ur: عمومی

en: Maximum
ur: زیادہ سے زیادہ

en: Scale
ur: سکیل

en: String
ur: سطر

en: Maximum length
ur: حد لمبائی

en: Hidden
ur: چھپا ہو ا

en: Default value
ur: طے شدہ قدر

en: Float
ur: کسری عدد

en: Minimum
ur: کم از کم

en: Precision
ur: درستگی

en: Direction
ur: سمت

en: Boolean
ur: بولین

en: Placeholder
ur: پلیس ہولڈر

en: Text format
ur: متن کی آرائش

en: Unsigned
ur: غیر علامت شدہ

en: View mode
ur: دیکھنے کے موڈ

en: On label
ur: لیبل آن

en: Off label
ur: لیبل آف
