Data field (2.0.8) - en to da translation catalogue (249 entries)

en: list
da: liste

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: weight
da: vægt

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Delete
da: Slet

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: yes
da: ja

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: On
da: Tilsluttet

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Number
da: Antal

en: Password
da: Adgangskode

en: - None -
da: - Ingen -

en: Image
da: Billede

en: Required
da: Obligatorisk

en: Name
da: Navn

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Default
da: Standard

en: Open
da: Åben

en: Small
da: Lille

en: Time
da: Tid

en: Add
da: Tilføj

en: Refresh
da: Opdatér

en: never
da: aldrig

en: Text
da: Tekst

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Total
da: I alt

en: Attachment
da: Bilag

en: Email
da: E-mail

en: no
da: nej

en: Separator
da: Skilletegn

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Vertical
da: Vertikal

en: Year
da: År

en: Date format
da: Datoformat

en: Area
da: Område

en: View arguments
da: Argumenter til oversigt

en: Url
da: URL

en: Off
da: Afbrudt

en: Footer
da: Sidefod

en: Inline
da: Integreret

en: Custom
da: Tilpasset

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: Widget type
da: Widget-type

en: Widget settings
da: Indstillinger for CAPTCHA

en: Original image
da: Originalt billede

en: Mode
da: Tilstand

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Textfield
da: Tekstfelt

en: Maximum
da: Maksimum

en: Line
da: Linje

en: Scale
da: Skalér

en: Sortable
da: Kan sorteres

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Month
da: Måned

en: Details
da: Detaljer

en: Serial
da: Serienummer

en: Week
da: Uge

en: Table
da: Tabel

en: List type
da: Listetype

en: String
da: Tekst

en: Last
da: Sidste

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Rows
da: Rækker

en: Clone
da: Klon

en: Template
da: Skabelon

en: Hidden
da: Skjult

en: Show
da: Vis

en: Key
da: Nøgle

en: Allowed values list
da: Liste af tilladte værdier

en: First
da: Første

en: Limit
da: Grænse

en: Select list
da: Valgliste

en: Granularity
da: Granularitet

en: Target type
da: Måltype

en: Caption
da: Undertekst

en: characters
da: tegn

en: Max
da: Maks

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Reverse
da: Omvendt

en: Unformatted
da: Uformatteret

en: Allowed file extensions
da: Tilladte filendelse

en: Charts
da: Diagrammer

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Output format
da: Output-format

en: Default value
da: Standardværdi

en: Select
da: Vælg

en: Above
da: Ovenover

en: Trimmed
da: Beskåret

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
da: Angiv en kommasepareret liste af argumenter til visningen.

en: Float
da: Kommatal

en: Precision
da: Præcision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
da: Det samlede antal cifre som skal gemmes i databasen, inklusive dem til højre for kommaet.

en: The number of digits to the right of the decimal.
da: Antal cifre til højre for kommaet.

en: Decimal marker
da: Decimalmarkør

en: Allowed values
da: Tilladte værdier

en: Check boxes/radio buttons
da: Afkrydsningfelter/radioknapper

en: Single on/off checkbox
da: Enkelt til/fra afkrydsningsfelt

en: Text area (multiple rows)
da: Tekstområde (flere rækker)

en: Space
da: Mellemrum

en: Telephone
da: Telefon

en: Columns
da: Kolonner

en: Field settings
da: Feltindstillinger

en: Search content
da: Søg indhold

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: Add row
da: Tilføj række

en: entries
da: indlæg

en: File directory
da: Filmappe

en: Column
da: Kolonne

en: - Select -
da: - Vælg -

en: Step
da: Trin

en: Time ago
da: Tid siden

en: Direction
da: Retning

en: Radio buttons
da: Radioknapper

en: of
da: af

en: No link
da: Intet link

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Boolean
da: Boolsk

en: Decimal point
da: Decimaltegn

en: Custom date format
da: Tilpasset datoformat

en: Comma
da: Komma

en: Current date
da: Aktuel dato

en: Machine-readable name
da: Internt navn

en: Pagination
da: Sideinddeling

en: Date and time
da: Dato og tid

en: URL to file
da: URL til fil

en: Number field
da: Nummerfelt

en: Text format
da: Tekstformat

en: Remove column
da: Fjern kolonne

en: Remove row
da: Fjern række

en: Add column
da: Tilføj kolonne

en: - Select a field type -
da: - Vælg en felttype -

en: Unsigned
da: Usigneret

en: Relative date
da: Relativ dato

en: Formatter settings
da: Indstillinger for formatering

en: Field types
da: Felttyper

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
da: Dette felt gemer et tal i databasen i et fast kommaformat.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
da: Dette felt gemmer et tal i databasen i et flydende kommaformat.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
da: Den mindste tilladte værdi af dette felt. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker et minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
da: Den højeste tilladte værdi af dette felt. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker et maksimum.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
da: Angiv en tekststreng som skal vises før værdien, som f.eks. '$' eller '&euro;'. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at vise en tekststreng før værdien. Adskil ental og flertal med en lodret streg ('krone|kroner').

en: Upload destination
da: Uploadmappe

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
da: Valgfri undermappe hvor uploadede filer gemmes. Medtag ikke indledende og afsluttende skråstreger.

en: Generic file
da: Generisk fil

en: Table of files
da: Filtabel

en: Preview image style
da: Vis eksempel på format

en: no preview
da: intet eksempel

en: The preview image will be shown while editing the content.
da: Eksempelbilledet vises ved redigering af indholdet.

en: Date type
da: Datotype

en: Image style
da: Billedformat

en: None (original image)
da: Ingen (originalt billede)

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
da: Indtast en tekststreng som skal vises efter værdien, f.eks. 'm' eller 'kb/s'. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at vise en enhed eller endelse. Adskil entals- og flertalsværdier med en lodret streg ('byte|bytes').

en: Thousand marker
da: Tusindadskiller

en: - Select a value -
da: - Vælg en værdi -

en: Trim length
da: Beskær længde

en: Link image to
da: Link billede til

en: Image style: @style
da: Billedformat: @style

en: Linked to content
da: Linket til indhold

en: Linked to file
da: Linket til fil

en: Nothing
da: Intet

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
da: Værdierne som dette felt kan indeholde. Indtast én værdi pr. linje på formen nøgle|værdi.

en: The entity type.
da: Entity-typen.

en: Unformatted list
da: Uformatteret liste

en: Relative default value
da: Relativ standardværdi

en: Label display
da: Visning af label

en: An autocomplete text field.
da: Et tekstfelt med autofuldførelse.

en: Display the label of the referenced entities.
da: Vis label for de refererede entities.

en: Rendered entity
da: Renderet entity

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
da: Vis de refererede entities renderet af entity_view().

en: Link label to the referenced entity
da: Link label til den refererede entity

en: Link to the referenced entity
da: Link til den refererede entity

en: Rendered as @mode
da: Renderet som @mode

en: Default date
da: Standarddato

en: Entity reference
da: Entityreference

en: Show label
da: Vis etiket

en: Apostrophe
da: Apostrof

en: Thin space
da: Tyndt mellemrum

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
da: Alle typer af entities, f.eks. indholdselementer, kommentarer eller brugere.

en: Updated the %field-name field through in-place editing.
da: Feltet %field-name opdateret vha. in-place redigering.

en: Choose the type of date to create.
da: Vælg typen af dato der skal oprettes.

en: Set a default value for this date.
da: Angiv en standardværdi for denne dato.

en: Telephone number
da: Telefonnummer

en: This field stores a telephone number in the database.
da: Feltet gemmer et telefonnummer i databasen.

en: Link using text: @title
da: Link med tekst: @title

en: Link using provided telephone number.
da: Link med det angivne telefonnummer.

en: Display the ID of the referenced entities.
da: Vis ID for de refererede entiteter.

en: Telephone link
da: Telefon-link

en: An entity field containing a URI.
da: Et entity-felt som indeholder en URI.

en: Number (decimal)
da: Tal (decimal)

en: Number (float)
da: Tal (float)

en: Number (integer)
da: Tal (heltal)

en: An entity field containing a UNIX timestamp value.
da: Et entity-felt som indeholder et UNIX timestamp.

en: File URI
da: Fil-URI

en: "On" label
da: "Til"-etiket

en: "Off" label
da: "Fra"-etiket

en: @label referenced from @field_name
da: @label refereret fra @field_name

en: On label
da: Til

en: Off label
da: Fra

en: Datetime Timestamp
da: Datetime tidsstempel

en: Display prefix and suffix
da: Vis præfiks og suffiks

en: Text (plain)
da: Tekst (ren)

en: A field containing a plain string value.
da: Et felt som indeholder en tekststreng.

en: Text (plain, long)
da: Tekst (ren, lang)

en: A field containing a long string value.
da: Et felt som indeholder en lang tekststreng.

en: Title to replace basic numeric telephone number display
da: Titel til erstatning for den basale telefonnummervisning

en: Link to URI
da: Link til URI

en: Configure Image Styles
da: Tilpas Image Styles

en: Field settings (@on_label / @off_label)
da: Feltindstillinger (@on_label / @off_label)

en: This must be an external URL such as %url.
da: Skal være en ekstern URL som f.eks. %url.

en: @entity using @field_name
da: @entity som bruger @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
da: Knyt hver @entity hvor @field_name er sat til @label.

en: Display the file download URI
da: Vis files download-URI

en: Trimmed limit
da: Beskæringsgrænse

en: Trimmed limit: @trim_length characters
da: Beskæringsgrænse: @trim_limit tegn

en: Future format
da: Fremtidigt format

en: Past format
da: Fortidigt format

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
da: Brug <em>@interval</em> dér hvor du ønsker at den formatterede intervaltekst skal optræde.

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
da: Hvor mange tidsintervalenheder der skal vises i det formatterede output.

en: Future date: %display
da: Fremtidsdato: %display

en: Past date: %display
da: Fortidsdato: %display

en: Date format: @date_format
da: Datoformat: @date_format

en: Custom date format: @custom_date_format
da: Brugerdefineret datoformat: @custom_date_format

en: Time zone: @timezone
da: Tidszone: @timezone

en: Media library
da: Medie bibliotek

[ctx: decimal places]
en: Scale
da: Skalér

en: Display: @true_label / @false_label
da: Vis: @true_label / @false_label

en: Sticky header
da: Sticky overskrift

en: Replace the file name by its description when available
da: Erstat filnavnet med beskrivelsen når den er tilgængelig

en: Use description as link text
da: Brug beskrivelse som link-tekst

en: See <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">the documentation for PHP date formats</a>.
da: Se <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">dokumentationen af PHP datoformater</a>.
