Data field (2.0.9) - en to sv translation catalogue (254 entries)

en: list
sv: lista

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: weight
sv: vikt

en: Delete
sv: Radera

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Type
sv: Typ

en: yes
sv: ja

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: On
sv: På

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: File
sv: Fil

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: None
sv: Ingen

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Number
sv: Tal

en: Password
sv: Lösenord

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Name
sv: Namn

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Default
sv: Förvald

en: Open
sv: Öppen

en: Small
sv: Liten

en: Time
sv: Tid

en: Add
sv: Lägg till

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: never
sv: aldrig

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Total
sv: Totalt

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Add another
sv: Lägg till fler

en: Email
sv: E-post

en: no
sv: nej

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Year
sv: År

en: Date format
sv: Datumformat

en: Area
sv: Område

en: View arguments
sv: Argument för vy

en: Url
sv: URL

en: Off
sv: Av

en: Footer
sv: Sidfot

en: Inline
sv: Löpande

en: Custom
sv: Anpassad

en: URL alias
sv: URL-alias

en: Widget type
sv: Typ av widget

en: Widget settings
sv: Inställningar för widget

en: Original image
sv: Originalbild

en: Mode
sv: Läge

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Textfield
sv: Textfält

en: Maximum
sv: Största

en: Line
sv: Rad

en: Scale
sv: Skala

en: Medium
sv: Mellan

en: Sortable
sv: Sorteringsbar

en: Plain text
sv: Ren text

en: Month
sv: Månad

en: Details
sv: Detaljer

en: Serial
sv: Serienummer

en: Week
sv: Vecka

en: Table
sv: Tabell

en: List type
sv: Typ av lista

en: String
sv: Sträng

en: Last
sv: Sista

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: Rows
sv: Rader

en: Clone
sv: Klona

en: Template
sv: Mall

en: Ajax
sv: AJAX

en: Hidden
sv: Dold

en: Show
sv: Visa

en: Key
sv: Nyckel

en: to
sv: till

en: Allowed values list
sv: Lista med tillåtna värden

en: First
sv: Första

en: Limit
sv: Begränsning

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Target type
sv: Måltyp

en: Caption
sv: Bildtext

en: characters
sv: tecken

en: Show field
sv: Visa fält

en: Duplicate
sv: Dubblett

en: Reverse
sv: Omvänd

en: Unformatted
sv: Oformaterad

en: Allowed file extensions
sv: Tillåtna filändelser

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Select
sv: Välj

en: Toggle
sv: Skifta

en: Above
sv: Ovanför

en: Trimmed
sv: Nedkortad

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
sv: Ange en kommaseparerad lista av argument att skicka till vyn.

en: Float
sv: Flyttal

en: Minimum
sv: Lägsta

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
sv: Det totala antalet siffror att lagra i databasen, inklusive de till höger om decimalen.

en: The number of digits to the right of the decimal.
sv: Antalet siffror till höger om decimalen.

en: Decimal marker
sv: Decimaltecken

en: Allowed values
sv: Tillåtna värden

en: Check boxes/radio buttons
sv: Kryssrutor/envalsknappar

en: Single on/off checkbox
sv: Ensam kryssruta för av/på

en: Text area (multiple rows)
sv: Textfält (flera rader)

en: Space
sv: Blanksteg

en: Telephone
sv: Telefon

en: Columns
sv: Kolumner

en: Field settings
sv: Inställningar för fält

en: Search content
sv: Söka efter innehåll

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: Add row
sv: Lägg till rad

en: entries
sv: inlägg

en: File directory
sv: Filkatalog

en: Column
sv: Kolumn

en: - Select -
sv: - Välj -

en: Step
sv: Steg

en: Time ago
sv: Tid sedan

en: Direction
sv: Riktning

en: Radio buttons
sv: Envalsknappar

en: of
sv: av

en: No link
sv: Ingen länk

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Boolean
sv: Boolesk

en: Decimal point
sv: Decimalkomma

en: Number format
sv: Talformat

en: Custom date format
sv: Anpassat datumformat

en: Comma
sv: Komma

en: Chart width
sv: Bredd på diagram

en: Chart height
sv: Höjd på diagram

en: Current date
sv: Nuvarande datum

en: Min
sv: minsta

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Pagination
sv: Paginering

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: URL to file
sv: URL till fil

en: Number field
sv: Nummerfält

en: Text format
sv: Textformat

en: Reference field
sv: Hänvisat fält

en: Remove column
sv: Ta bort kolumn

en: Remove row
sv: Tag bort rad

en: Add column
sv: Lägg till kolumn

en: - Select a field type -
sv: - Välj en fälttyp -

en: Unsigned
sv: Ej signerad

en: Relative date
sv: Relativt datum

en: Formatter settings
sv: Inställningar för formaterare

en: Field types
sv: Fälttyper

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
sv: Detta fält lagrar ett tal i databasen som ett fastställt decimalformat.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
sv: Detta fält lagrar ett tal i databasen som ett flyttal.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
sv: Det minsta värdet som skall tillåtas i detta fält. Lämna tomt för inget minsta värde.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
sv: Det största värdet som skall tillåtas i detta fält. Lämna tomt för inget största värde.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
sv: Ange en sträng som skall sättas in före värdet, till exempel "$" eller  "&euro;". Utelämna för tomt värde. Separera enstaka och flerfaldiga värden med ett stående streck ("krona|kronor").

en: Upload destination
sv: Destination för uppladdning

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
sv: Valbar underkatalog för den plats där filen kommer att lagras. Inkludera ej snedstreck i början eller slutet av katalognamnet.

en: Generic file
sv: Allmän fil

en: Table of files
sv: Tabell av filer

en: Preview image style
sv: Förhandsgranska bildstil

en: no preview
sv: ingen förhandsgranskning

en: The preview image will be shown while editing the content.
sv: Bilden för förhandsvisning kommer att visas under tiden som du redigerar innehållet.

en: Date type
sv: Datumtyp

en: Entity ID
sv: ID-nummer för objekt

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: Bubble
sv: Bubbla

en: None (original image)
sv: Ingen (ursprunglig bild)

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
sv: Ange en sträng som skall sättas in efter värdet, såsom "m" eller "kb/s". Utelämna för tomt värde. Separera enstaka och flervärdiga värden med ett stående streck ("krona|kronor").

en: Thousand marker
sv: Tusentalsavgränsare

en: - Select a value -
sv: - Välj ett värde -

en: Trim length
sv: Korta ned längd

en: Link image to
sv: Länka bild till

en: Image style: @style
sv: Bildstil: @style

en: Linked to content
sv: Länkat till innehåll

en: Linked to file
sv: Länkat till fil

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Nothing
sv: Inget

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
sv: De möjliga värden detta fält kan innehålla. Ange ett värde per rad med formatet nyckel|etikett.

en: The entity type.
sv: Objektstypen.

en: Unformatted list
sv: Oformaterad lista

en: Relative default value
sv: Relativt förvalt värde

en: Label display
sv: Visningsetikett

en: Entity Reference
sv: Objektsreferens

en: An autocomplete text field.
sv: Ett automatiskt kompletterande textfält.

en: Display the label of the referenced entities.
sv: Visa etiketten för de refererade objekten.

en: Rendered entity
sv: Genererat objekt

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
sv: Visa de refererade objekten som genererats av entity_view().

en: Link label to the referenced entity
sv: Länketikett till det refererade objektet

en: Link to the referenced entity
sv: Länk för det refererade objektet

en: Rendered as @mode
sv: Genererad som @mode

en: Default date
sv: Förvalt datum

en: Entity reference
sv: Objektsreferens

en: Apostrophe
sv: Apostrof

en: Thin space
sv: Tunt utrymme

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
sv: Alla typer av objekt, till exempel noder, kommentarer eller användare.

en: Updated the %field-name field through in-place editing.
sv: Uppdaterade fältet %field-name genom redigering på plats.

en: Choose the type of date to create.
sv: Välj typ av datum att skapa.

en: Set a default value for this date.
sv: Ställ in ett förvalt värde för detta datum.

en: Telephone number
sv: Telefonnummer

en: This field stores a telephone number in the database.
sv: Detta fält lagrar ett telefonnummer i databasen.

en: Link using text: @title
sv: Länk som använder text: @title

en: Link using provided telephone number.
sv: Länk som använder tillhandahållet telefonnummer.

en: Display the ID of the referenced entities.
sv: Visa ID-numren för de refererade objekten.

en: Telephone link
sv: Telefonlänk

en: An entity field containing a URI.
sv: Ett objektsfält som innehåller en URI.

en: Number (decimal)
sv: Nummer (decimal)

en: Number (float)
sv: Nummer (flyttal)

en: Number (integer)
sv: Nummer (heltal)

en: An entity field containing a UNIX timestamp value.
sv: Ett objektsfält som innehåller ett värde av typ UNIX-tidsstämpel.

en: "On" label
sv: Etikett för "På"

en: "Off" label
sv: Etikett för "Av"

en: On label
sv: Etikett för på

en: Off label
sv: Etikett för av

en: Datetime Timestamp
sv: Tidsstämpel för tidsdatum

en: Display prefix and suffix
sv: Visa prefix och suffix

en: Text (plain)
sv: Text (ren)

en: A field containing a plain string value.
sv: Ett fält som innehåller ett rent strängvärde.

en: Text (plain, long)
sv: Text (ren, lång)

en: A field containing a long string value.
sv: Ett fält som innehåller ett långt strängvärde.

en: Link to URI
sv: Länk till URI

en: Configure Image Styles
sv: Konfigurera bildstilar

en: Field settings (@on_label / @off_label)
sv: Fältinställningar (@on_label / @off_label)

en: @entity using @field_name
sv: @entity använder @field_name

en: Trimmed limit
sv: Beskuren gräns

en: Trimmed limit: @trim_length characters
sv: Beskuren gräns: @trim_length tecken

en: Future format
sv: Framtida format

en: Past format
sv: Tidigare format

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
sv: Använd <em>@interval</em> där du vill att det formaterade textintervallet skall visas.

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
sv: Hur många tidsintervallsenheter skall visas i den formaterade utmatningen.

en: Future date: %display
sv: Framtida datum: %display

en: Past date: %display
sv: Tidigare datum: %display

en: Date format: @date_format
sv: Datumformat: @date_format

en: Custom date format: @custom_date_format
sv: Anpassat datumformat: @custom_date_format

en: Time zone: @timezone
sv: Tidzon: @timezone

en: Media library
sv: Mediabibliotek

en: Entity browser
sv: Objektläsare

[ctx: decimal places]
en: Scale
sv: Skala

en: Display: @true_label / @false_label
sv: Visning: @true_label / @false_label

en: Allows you to select items from the media library.
sv: Låter dig välja objekt från mediebiblioteket.
