DCAT (8.x-1.0-beta2) - en to de translation catalogue (64 entries)

en: Title
de: Titel

en: Delete
de: Löschen

en: Type
de: Typ

en: Description
de: Beschreibung

en: License
de: Lizenz

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Daily
de: Täglich

en: Weekly
de: Wöchentlich

en: Monthly
de: Monatlich

en: Country
de: Land

en: Settings
de: Einstellungen

en: Import
de: Importieren

en: Label
de: Beschriftung

en: View
de: Ansicht

en: Keywords
de: Schlüsselwörter

en: Total
de: Gesamt

en: Email
de: E-Mail

en: Created
de: Erstellt

en: All
de: Alle

en: Page
de: Seite

en: Location
de: Ort

en: Authored by
de: Geschrieben von

en: Desc
de: Absteigend

en: Frequency
de: Häufigkeit

en: Postal code
de: Postleitzahl

en: Sort by
de: Sortierung

en: Nickname
de: Spitzname

en: Modified
de: Geändert

en: Are you sure you want to delete %name?
de: Möchten Sie %name wirklich löschen?

en: Source
de: Quelle

en: Distribution
de: Verteilung

en: Changed
de: Geändert

en: Street address
de: Straße und Hausnummer

en: Locality
de: Ort

en: Agent
de: Client-Software

en: Apply
de: Anwenden

en: Publisher
de: Herausgeber

en: Mapping
de: Zuordnung

en: Organization
de: Organisation

en: Telephone
de: Telefon

en: Keyword
de: Schlüsselwort

en: Offset
de: Versatz

en: Machine name
de: Systemname

en: About
de: Über

en: Dataset
de: Datensatz

en: Importing
de: Importiert

en: N-Triples
de: N-Tripel

en: Download URL
de: Downloadlink

en: Items per page
de: Elemente pro Seite

en: - All -
de: - Alle -

en: Publishing status
de: Veröffentlichungsstatus

en: Continuous
de: Fortlaufend

en: External ID
de: Externe ID

en: Rights
de: Rechte

en: Asc
de: Aufsteigend

en: Media type
de: Medientyp

en: Individual
de: Individuel

en: Dataset ID
de: Datensatz-ID

en: Landing Page
de: Kampagnenseite

en: The time that the entity was created.
de: Der Erstellungszeitpunkt der Entität.

en: The time that the entity was last edited.
de: Der letzte Aktualisierungszeitpunkt der Entität.

en: content @type: deleted @label.
de: Inhalt @type: @label wurde gelöscht.

en: A landing page, feed, SPARQL endpoint or other type of resource that gives access to the distribution of the dataset, e.g. http://example.org/dataset-002.html
de: Eine Kampagenenseite, ein Feed, ein SPARQL-Endpunkt oder eine andere Art von Ressource, über die der Zugriff auf die Ausgabe des Datensatzes möglich ist. Z. B.:http://example.org/dataset-002.html
