DCAT (8.x-1.0-beta2) - en to id translation catalogue (40 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Edit
id: Sunting

en: Daily
id: Harian

en: Weekly
id: Mingguan

en: Monthly
id: Bulanan

en: Country
id: Negara

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: View
id: Lihat

en: Region
id: Wilayah

en: Theme
id: Tema

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Location
id: Lokasi

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Postal code
id: Kode pos

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Modified
id: Telah dimodifikasi

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Source
id: Sumber

en: Changed
id: Berubah

en: Street address
id: Alamat jalan

en: Locality
id: Lokalitas

en: Apply
id: Terapkan

en: Mapping
id: Pemetaan

en: Telephone
id: Telepon

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Asc
id: Urutan turun
