DCAT (8.x-1.0-beta1) - en to nl translation catalogue (53 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: License
nl: Licentie

en: Edit
nl: Bewerken

en: Country
nl: Land

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: View
nl: Weergeven

en: Format
nl: Opmaak

en: Region
nl: Gebied

en: Theme
nl: Thema

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: Total
nl: Totaal

en: Email
nl: E-mail

en: Created
nl: Aangemaakt

en: All
nl: Alle

en: Page
nl: Pagina

en: Location
nl: Locatie

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Desc
nl: Aflopend

en: Frequency
nl: Frequentie

en: Postal code
nl: Postcode

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Nickname
nl: Bijnaam

en: Modified
nl: Aangepast

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Source
nl: Bron

en: Distribution
nl: Distributie

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Street address
nl: Adres

en: Locality
nl: Plaats

en: Apply
nl: Toepassen

en: Publisher
nl: Uitgever

en: Mapping
nl: Verwijzing

en: Organization
nl: Organisatie

en: Telephone
nl: Telefoon

en: Keyword
nl: Trefwoord

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: About
nl: Over

en: Download URL
nl: Download-URL

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Rights
nl: Rechten

en: Asc
nl: Oplopend

en: Media type
nl: Mediatype

en: Individual
nl: Individueel

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: content @type: deleted @label.
nl: inhoud @type: @label verwijderd.

en: Dataset keywords
nl: Dataset-trefwoorden

en: Dataset themes
nl: Dataset-categorieën
