deGov (8.x-7.300) - en to fr translation catalogue (180 entries)

en: tags
fr: mots-clés

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Enabled
fr: Activé

en: Comments
fr: Commentaires

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Download
fr: Téléchargement

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Links
fr: Liens

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Link
fr: Lien

en: Name
fr: Nom

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Top
fr: Haut

en: Small
fr: Petit

en: View
fr: Voir

en: Event
fr: Évènement

en: Text
fr: Texte

en: Upload
fr: Transférer

en: User
fr: Utilisateur

en: Continue
fr: Continuer

en: Email
fr: Courriel

en: Files
fr: Fichiers

en: Node
fr: Nœud

en: All
fr: Tout

en: Year
fr: Année

en: Date format
fr: Format de date

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Block
fr: Bloc

en: Embedded
fr: Inclus

en: View arguments
fr: Arguments de la vue

en: Bottom
fr: Bas

en: Database
fr: Base de données

en: Roles
fr: Rôles

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Revisions
fr: Versions

en: Gallery
fr: Galerie

en: Video Upload
fr: Transfert vidéo

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Medium
fr: Moyen

en: Media
fr: Média

en: Month
fr: Mois

en: Day
fr: Jour

en: Start
fr: Début

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Banner
fr: Bannière

en: E-Mail
fr: Courriel

en: Latest
fr: Les derniers

en: Close
fr: Fermer

en: Sort by
fr: Trier par

en: Share
fr: Partager

en: File Upload
fr: Transfert de fichier

en: ago
fr: il y a

en: Full text
fr: Texte entier

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Limit
fr: Limite

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: Granularity
fr: Granularité

en: Date display
fr: Affichage de la date

en: To date
fr: Date de fin

en: From date
fr: Date de début

en: Map
fr: Carte

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Hours
fr: Heures

en: Slide
fr: Glisser

en: or
fr: ou

en: Video
fr: Vidéo

en: Permissions
fr: Droits

en: Metadata
fr: Metadonnées

en: Theme settings
fr: Paramètres du thème

en: You must upload a file.
fr: Vous devez transférer un fichier.

en: Tabs
fr: Onglets

en: Next page
fr: Page suivante

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Blocks
fr: Blocs

en: Permission
fr: Droit

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Reply
fr: Répondre

en: Not configured
fr: Pas configuré

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Usage
fr: Utilisation

en: Offset
fr: Décalage

en: Person
fr: Personne

en: Headline
fr: Titre principal

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: About
fr: À propos

en: Private file system
fr: Système de fichier privé

en: Consumer key
fr: Clé du client

en: Consumer secret
fr: Clé secrète du client

en: Offset top
fr: Décalage haut

en: Embed Code
fr: Code intégré

en: Image Browser
fr: Explorateur d'image

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: ascending
fr: croissant

en: descending
fr: décroissant

en: changed
fr: changé

en: of
fr: sur

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Download file
fr: Télécharger le fichier

en: Play
fr: Lecture

en: Internal
fr: Interne

en: Submit button text
fr: Texte du bouton de soumission

en: Follow
fr: Suivre

en: Installed %module module.
fr: Le module %module a été installé.

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Default Map
fr: Carte par défaut

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Relative date
fr: Date relative

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Display basic HTML help in long filter tips
fr: Afficher une aide HTML basique dans conseils étendus sur les filtres

en: Media browser
fr: Navigateur de médias

en: Access token
fr: Jeton d'accès

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Twitter username
fr: Nom d'utilisateur Twitter

en: Date Range
fr: Intervalle de dates

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Slides
fr: Diapositives

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Master
fr: Principal

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
fr: Afficher les entités référencées rendues par entity_view().

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: Node access information
fr: Information d'accès du nœud.

en: Instagram posts.
fr: Contributions Instagram.

en: Last page
fr: Dernière page

en: Group by bundle
fr: Grouper par paquet

en: Development settings
fr: Paramètres de développement

en: The configuration was imported successfully.
fr: La configuration a été importée avec succès.

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
fr: Stocke une chaîne d'URL, un texte de lien varchar facultatif et un objet BLOB d'attributs facultatif pour assembler un lien.

en: Editorial
fr: Éditorial

en: Site branding
fr: Identité du site

en: First page
fr: Première page

en: The location this menu link points to.
fr: L'emplacement vers lequel pointe ce lien de menu.

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: There are no changes to import.
fr: Il n'y a pas de modification à importer.

en: Another request may be importing configuration already.
fr: Une autre requête d'import de configuration est en cours.

en: Select entities
fr: Sélectionner les entités

en: Group by bundle: @bundle_grouping
fr: Grouper par paquet : @bundle_grouping

en: Delete any file
fr: Supprimer n'importe quel fichier

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
fr: Archivé

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow state label]
en: Published
fr: Publié

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
fr: Archiver

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
fr: Restaurer à Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
fr: Restaurer

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
fr: Créer un Nouveau Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
fr: Publier
