deGov (8.x-7.400) - en to hi translation catalogue (128 entries)

en: tags
hi: उपनाम

en: Slideshow
hi: स्लाइड शो

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Author
hi: लेखक

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Version
hi: संस्करण

en: File
hi: फ़ाइल

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Links
hi: लिंक

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Place
hi: जगह

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Name
hi: नाम

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Top
hi: ऊपर

en: Small
hi: छोटा

en: View
hi: देखें

en: Audio
hi: आवाज

en: URL
hi: यूआरएल

en: Text
hi: लेख

en: Upload
hi: अपलोड

en: type
hi: प्रकार

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Email
hi: ईमेल

en: Files
hi: दस्तावेज

en: Node
hi: नोड

en: All
hi: सभी

en: Year
hi: वर्ष

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Bottom
hi: तल

en: RSS
hi: आरएसएस

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Roles
hi: भूमिका

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Medium
hi: माध्यम

en: Media
hi: मीडिया

en: Month
hi: माह

en: Desc
hi: अवरोही

en: Day
hi: दिन

en: Start
hi: शुरू

en: User login
hi: सदस्य प्रवेश

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: Position
hi: स्थान

en: Close
hi: बंद करे

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: File Upload
hi: फाइल अपलोड

en: Full text
hi: पूर्ण पाठ

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Limit
hi: सीमा

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Second
hi: सेकंड

en: Granularity
hi: कणिकता

en: Map
hi: नक्शा

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Info
hi: जानकारी

en: or
hi: अथवा

en: Video
hi: वीडियो

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Standard
hi: मानक

en: Document
hi: दस्तावेज़

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Next page
hi: अगला पृष्ठ

en: Apply
hi: लागू करें

en: Go to first page
hi: प‌ह‌ले पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to last page
hi: अंतिम‌ पन्ने प‌र‌ जायें

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Permission
hi: अनुमति

en: Subtitle
hi: उपशीर्षक

en: Copyright
hi: कॉपीराइट

en: Reply
hi: जवाब दें

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: About
hi: के बारे में

en: Main navigation
hi: मुख्य नेविगेशन

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Installed %module module.
hi: मोड्यूल %module स्थापित

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Library
hi: लाइब्रेरी

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: Access token
hi: प्रवेश टोकन

en: Video URL
hi: वीडियो यूआरएल

en: Footer menu
hi: फुटर मेनू

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
hi: entity_view() द्वारा प्रदत्त संदर्भित संस्थाओं को प्रदर्शित करें।

en: The configuration was imported successfully.
hi: विन्यास सफलतापूर्वक आयात किया गया है।

en: Media Image
hi: मीडिया छवि

en: Editorial
hi: संपादकीय

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: User account menu
hi: उपयोगकर्ता खाता मेनू

en: Basic block
hi: बेसिक ब्लॉक

en: A basic block contains a title and a body.
hi: एक बुनियादी ब्लॉक में एक शीर्षक और एक बॉडी होता है।

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
hi: संग्रहीत

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
hi: प्रारूप

[ctx: Workflow state label]
en: Published
hi: प्रकाशित

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
hi: पुरालेख

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
hi: प्रारूप में  पुनर्स्थापित करें

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
hi: पुनर्स्थापित

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
hi: नया ड्राफ्ट बनाएं

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
hi: प्रकाशित करना
