deGov (8.x-8.300) - en to sv translation catalogue (181 entries)

en: tags
sv: etiketter

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Title
sv: Titel

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Author
sv: Författare

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Tags
sv: Etiketter

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Download
sv: Ladda ned

en: File
sv: Fil

en: Edit
sv: Redigera

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Message
sv: Meddelande

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Place
sv: Plats

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Synonyms
sv: Synonymer

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: settings
sv: inställningar

en: Field
sv: Fält

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Update
sv: Uppdatera

en: Top
sv: Överst

en: Small
sv: Liten

en: Time
sv: Tid

en: View
sv: Visa

en: Audio
sv: Ljud

en: Upload
sv: Ladda upp

en: type
sv: typ

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Email
sv: E-post

en: Node
sv: Nod

en: FAQ
sv: Frågor och svar

en: All
sv: Alla

en: Year
sv: År

en: Date format
sv: Datumformat

en: Page
sv: Sida

en: View arguments
sv: Argument för vy

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Database
sv: Databas

en: Roles
sv: Roller

en: Filter
sv: Filtrera

en: Revisions
sv: Versioner

en: API Key
sv: API-nyckel

en: Gallery
sv: Galleri

en: Medium
sv: Mellan

en: Month
sv: Månad

en: Desc
sv: Fallande

en: Day
sv: Dag

en: Start
sv: Från

en: End
sv: Till

en: Downloads
sv: Nedladdningar

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Blog
sv: Blogg

en: Users
sv: Användare

en: Redirect
sv: Omdirigera

en: Close
sv: Stäng

en: Google Maps API Key
sv: Nyckel för Google Maps API

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: File Upload
sv: Filuppladdning

en: to
sv: till

en: ago
sv: sedan

en: Full text
sv: Fulltext

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Today
sv: Idag

en: Limit
sv: Begränsning

en: Hour
sv: Timma

en: Minute
sv: Minut

en: Second
sv: Sekund

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Date display
sv: Datumvisning

en: To date
sv: Slutdatum

en: From date
sv: Startdatum

en: Map
sv: Karta

en: Map type
sv: Typ av karta

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Hours
sv: Timmar

en: Slide
sv: Glida

en: Reference
sv: Referens

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Theme settings
sv: Inställningar för tema

en: Document
sv: Dokument

en: Minutes
sv: Minuter

en: Tabs
sv: Flikar

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Webform
sv: Webbformulär

en: Apply
sv: Applicera

en: Select
sv: Välj

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

en: Blocks
sv: Block

en: Publish
sv: Publicera

en: Permission
sv: Behörighet

en: Reply
sv: Besvara

en: Not configured
sv: Ej inställd

en: When
sv: När

en: Administrator
sv: Administratör

en: Usage
sv: Användning

en: Border color
sv: Kantfärg

en: Telephone
sv: Telefon

en: Offset
sv: Kompensera

en: About
sv: Om

en: nodes
sv: noder

en: Consumer key
sv: Konsumentnyckel

en: Consumer secret
sv: Konsumenthemlighet

en: Image Browser
sv: Bildläsare

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: of
sv: av

en: Bundle
sv: Hopsamling

en: Pause
sv: Pausa

en: Tweet
sv: Tweeta

en: Download file
sv: Ladda ned fil

en: Play
sv: Spela upp

en: Submit button text
sv: Text på skicka-knapp

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Pagination
sv: Paginering

en: Installed %module module.
sv: Installerade modul %module.

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Relative date
sv: Relativt datum

en: Library
sv: Bibliotek

en: Max width
sv: Största bredd

en: Moderation state
sv: Modereringsstatus

en: Display basic HTML help in long filter tips
sv: Visa grundläggande HTML-hjälp i de omfattande filtreringstipsen

en: Max height
sv: Högsta höjd

en: Date Range
sv: Datumintervall

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Asc
sv: Stigande

en: Wrapper class
sv: Omslutande klass

en: Master
sv: Huvud

en: An autocomplete text field.
sv: Ett automatiskt kompletterande textfält.

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
sv: Visa de refererade objekten som genererats av entity_view().

en: @name field is required.
sv: Fält @name är obligatoriskt.

en: Paragraphs
sv: Paragrafer

en: Last page
sv: Sista sidan

en: Group by bundle
sv: Gruppera efter paket.

en: Development settings
sv: Utvecklarinställningar

en: The configuration was imported successfully.
sv: Konfigurationen importerades utan problem.

en: Media Image
sv: Mediabild

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
sv: Lagrar en URL-sträng, valfri varchar-länktext och valfri blobb med attribut för att sätta ihop en länk.

en: Field formatters
sv: Fältformaterare

en: Editorial
sv: Redaktionell

en: Result description
sv: Resultatsbeskrivning

en: First page
sv: Första sidan

en: The location this menu link points to.
sv: Platsen som denna menylänk pekar på.

en: Submitted by @author_name on @date
sv: Inlagt av @author_name @date

en: Offsets
sv: Motvikt

en: Basic block
sv: Grundläggande block

en: A basic block contains a title and a body.
sv: Ett enkelt block innehåller en titel och en brödtext.

en: There are no changes to import.
sv: Det finns inga ändringar att importera.

en: Another request may be importing configuration already.
sv: Det kan redan finnas en annan förfrågan som importerar konfiguration.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
sv: Arkiverad

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
sv: Utkast

[ctx: Workflow state label]
en: Published
sv: Publicerad

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
sv: Arkiverad

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
sv: Återställ till utkast

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
sv: Återställ

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
sv: Skapa nytt utkast

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
sv: Publicera
