deGov (8.x-8.302) - en to nl translation catalogue (242 entries)

en: tags
nl: labels

en: Slideshow
nl: Diavoorstelling

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Previous
nl: Vorige

en: Next
nl: Volgende

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Author
nl: Auteur

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Comments
nl: Reacties

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Content types
nl: Inhoudstypen

en: Download
nl: Downloaden

en: Version
nl: Versie

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: None
nl: Geen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: - None -
nl: - Geen -

en: Place
nl: Plaats

en: Image
nl: Afbeelding

en: Synonyms
nl: Synoniemen

en: Name
nl: Naam

en: Go to previous page
nl: Ga naar vorige pagina

en: Go to next page
nl: Ga naar volgende pagina

en: Taxonomy term
nl: Taxonomieterm

en: settings
nl: instellingen

en: Field
nl: Veld

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Update
nl: Bijwerken

en: Top
nl: Bovenaan

en: Small
nl: Klein

en: Time
nl: Tijd

en: View
nl: Weergeven

en: Text
nl: Tekst

en: Upload
nl: Uploaden

en: without
nl: zonder

en: User
nl: Gebruiker

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Email
nl: E-mail

en: Files
nl: Bestanden

en: FAQ
nl: Veelgestelde vragen

en: All
nl: Alle

en: Year
nl: Jaar

en: Date format
nl: Datumnotatie

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Embedded
nl: Ingebed

en: View arguments
nl: Argumenten bekijken

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Roles
nl: Rollen

en: Location
nl: Locatie

en: Revisions
nl: Revisies

en: API Key
nl: API-sleutel

en: Gallery
nl: Album

en: Thumbnail
nl: Miniatuur

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Month
nl: Maand

en: Desc
nl: Aflopend

en: Day
nl: Dag

en: Start
nl: Begin

en: End
nl: Einde

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Users
nl: Gebruikers

en: Position
nl: Positie

en: E-Mail
nl: E-mailadres

en: Latest
nl: Nieuwste

en: Close
nl: Sluiten

en: Google Maps API Key
nl: Google Maps API-sleutel

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Share
nl: Delen

en: File Upload
nl: Bestandsupload

en: to
nl: naar

en: ago
nl: geleden

en: Full text
nl: Volledige tekst

en: Search results
nl: Zoekresultaten

en: Today
nl: Vandaag

en: Limit
nl: Limiet

en: Hour
nl: Uur

en: Minute
nl: Minuut

en: Second
nl: Seconde

en: Granularity
nl: Nauwkeurigheid

en: Date display
nl: Datumweergave

en: To date
nl: Einddatum

en: From date
nl: Begindatum

en: Map
nl: Landkaart

en: Map type
nl: Kaartsoort

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Hours
nl: Uren

en: Slide
nl: Schuiven

en: Reference
nl: Referentie

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Metadata
nl: Metagegevens

en: Standard
nl: Standaard

en: Theme settings
nl: Thema-instellingen

en: Minutes
nl: Minuten

en: Default zoom level
nl: Standaard zoomniveau

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Next page
nl: Volgende pagina

en: Webform
nl: Formulier

en: Apply
nl: Toepassen

en: Select
nl: Selecteren

en: Go to first page
nl: Ga naar eerste pagina

en: Go to last page
nl: Ga naar laatste pagina

en: Blocks
nl: Blokken

en: Publish
nl: Publiceren

en: Permission
nl: Toegangsrechten

en: Subtitle
nl: Ondertitel

en: Reply
nl: Reageren

en: Not configured
nl: Niet geconfigureerd

en: When
nl: Wanneer

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Usage
nl: Gebruik

en: Border color
nl: Randkleur

en: Telephone
nl: Telefoon

en: Person
nl: Persoon

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: About
nl: Over

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Main navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: descending
nl: Aflopend

en: of
nl: van

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Bundle
nl: Bundel

en: Pause
nl: Pauze

en: Download file
nl: Bestand downloaden

en: with
nl: met

en: Delete file
nl: Bestand verwijderen

en: Play
nl: Afspelen

en: Border radius
nl: Randradius

en: Internal
nl: Interne

en: Submit button text
nl: Tekst voor verzendknop

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Pagination
nl: Paginering

en: Follow
nl: Volgen

en: Installed %module module.
nl: %module-module geïnstalleerd.

en: Powered by Drupal
nl: Gebouwd met Drupal

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Default Map
nl: Standaardkaart

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Relative date
nl: Relatieve datum

en: Library
nl: Bibliotheek

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: Max width
nl: Maximale breedte

en: Moderation state
nl: Moderatiestatus

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Change moderation state
nl: Moderatiestatus wijzigen

en: Display basic HTML help in long filter tips
nl: Geef eenvoudige HTML-uitleg weer in lange filtertips

en: Max zoom level
nl: Maximaal zoomniveau

en: Max height
nl: Maximale hoogte

en: Media browser
nl: Mediabrowser

en: Previous page
nl: Vorige pagina

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Footer menu
nl: Footer-menu

en: Asc
nl: Oplopend

en: Wrapper class
nl: Wrapper-klasse

en: An autocomplete text field.
nl: Een automatisch aanvullen-tekstveld.

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
nl: Toon de gerefereerde entiteiten weergegeven door entity_view().

en: @name field is required.
nl: @name is een verplicht veld.

en: Favorite
nl: Favoriet

en: Paragraphs
nl: Paragrafen

en: paragraphs
nl: paragrafen

en: Last page
nl: Laatste pagina

en: Group by bundle
nl: Groeperen op bundel

en: Bundle name
nl: Bundelnaam

en: Multilingual Settings
nl: Meertaligheidsinstellingen

en: Development settings
nl: Ontwikkel-instellingen

en: The configuration was imported successfully.
nl: De configuratie is succesvol geïmporteerd.

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
nl: Slaat een URL (string), optionele linktekst (varchar) en attributen (blob) op om een link uit op te bouwen.

en: Field formatters
nl: Veld-formatters

en: Editorial
nl: Redactioneel

en: Result description
nl: Resultaatbeschrijving

en: Site branding
nl: Branding van de website

en: Github page
nl: Github-pagina

en: First page
nl: Eerste pagina

en: Extra small
nl: Extra klein

en: Width size
nl: Breedte

en: Map width written in pixels or percentage
nl: Kaartbreedte in pixels of percentage

en: Height size
nl: Hoogte

en: Map height written in pixels or percentage
nl: Kaarthoogte in pixels of percentage

en: Map style
nl: Kaartstijl

en: Check out !url for custom styles. Also check out this !project to style and edit Google Map JSON styles.
nl: Bekijk !url voor aangepaste stijlen. Kijk ook naar dit !project voor het bewerken en vormgeven van Google Map JSON-styles.

en: URL to the marker
nl: URL naar de pin

en: Show field label
nl: Veldlabel tonen

en: Should be between the Min and Max zoom level.
nl: Moet tussen het minimale en maximale zoomniveau zijn.

en: Should be greater then the Min zoom level.
nl: Moet groter zijn dan het minimale zoomniveau.

en: Min zoom level
nl: Minimale zoomniveau

en: Should be smaller then the Max zoom level.
nl: Moet kleiner zijn dan het maximale zoomniveau.

en: Enable Map Type control
nl: Map type-controle inschakelen

en: Enable street view control
nl: Street View-controle inschakelen

en: Enable zoom control
nl: Zoom-controle inschakelen

en: Width: <b>%width</b><br />Height: <b>%height</b>
nl: Breedte: <b>%width</b><br />Hoogte: <b>%height</b>

en: <br />Map style: <b>Custom</b>
nl: <br />Kaartstijl: <b>aangepast</b>

en: <br />Pin style: <b>%pin</b>
nl: <br />Pinstijl: <b>%pin</b>

en: <br />Map type: <b>%maptype</b>
nl: <br />Kaarttype: <b>%maptype</b>

en: <br />Pin location: <b>%pin</b>
nl: <br />Pinlocatie: <b>%pin</b>

en: <br />Popup shows field <b>%field</b>
nl: <br />Popup toont veld <b>%field</b>

en: <br />Popup shows view mode <b>%viewmode</b>
nl: <br />Popup toont weergavemodus <b>%viewmode</b>

en: <br />Default zoom: <b>%zoom</b>
nl: <br />Standaardzoom: <b>%zoom</b>

en: <br />Maximum zoom: <b>%maxzoom</b>
nl: <br />Maximale zoom: <b>%maxzoom</b>

en: <br />Minimum zoom: <b>%minzoom</b>
nl: <br />Minimale zoom: <b>%minzoom</b>

en: Will provide a Geofield field formatter for adding a Styled Google Map
nl: Voorziet in een Geofield-veldformaat voor het toevoegen van een opgemaakte Google Map

en: The location this menu link points to.
nl: De locatie waar deze menu-link naar verwijst.

en: Submitted by @author_name on @date
nl: Ingediend door @author_name op @date

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: User account menu
nl: Gebruikersmenu

en: Basic block
nl: Standaardblok

en: A basic block contains a title and a body.
nl: Een standaardblok bevat een titel en een berichttekst.

en: There are no changes to import.
nl: Er zijn geen wijzigingen om te importeren.

en: Another request may be importing configuration already.
nl: Waarschijnlijk is er op dit moment een andere import bezig.

en: Select entities
nl: Entiteiten selecteren

en: Result description: @result_description
nl: Beschrijving resultaat: @result_description

en: Group by bundle: @bundle_grouping
nl: Groeperen op bundel: @bundle_grouping

en: Last Password Reset
nl: Laatste wachtwoordreset

en: Date Range Picker
nl: Datumbereik-kiezer

en: Delete any file
nl: Alle bestanden verwijderen

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
nl: Gearchiveerd

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
nl: Concept

[ctx: Workflow state label]
en: Published
nl: Gepubliceerd

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
nl: Archiveren

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
nl: Herstellen naar Concept

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
nl: Herstellen

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
nl: Nieuw concept maken

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
nl: Publiceren

en: @count place | @count places
nl[0]: @count plek
nl[1]: @count plekken
