deGov (9.0.7) - en to tr translation catalogue (181 entries)

en: tags
tr: etiketler

en: Slideshow
tr: Slayt gösterisi

en: Title
tr: Başlık

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Author
tr: Yazar

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Enabled
tr: Etkin

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Content types
tr: İçerik tipleri

en: Download
tr: İndir

en: Version
tr: Sürüm

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Message
tr: İleti

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Place
tr: Yer

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Synonyms
tr: Eşanlamlılar

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: settings
tr: ayarlar

en: Field
tr: Alan

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Update
tr: Güncelle

en: Top
tr: En üst

en: Small
tr: Küçük

en: Icon
tr: Simge

en: Time
tr: Zaman

en: View
tr: Görüntüle

en: Audio
tr: Ses

en: Text
tr: Metin

en: Upload
tr: Yükle

en: type
tr: tür

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Continue
tr: Devam et

en: Email
tr: E-posta

en: Node
tr: Düğüm

en: FAQ
tr: S.S.S

en: All
tr: Tümü

en: Year
tr: Yıl

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: View arguments
tr: Argümanları görüntüle

en: Bottom
tr: Alt

en: Roles
tr: Roller

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Medium
tr: Orta

en: Media
tr: Medya

en: Month
tr: Ay

en: Fax
tr: Faks

en: Desc
tr: Azalan

en: Day
tr: Gün

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: Downloads
tr: İndirmeler

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Redirect
tr: Yönlendir

en: Close
tr: Kapat

en: Google Maps API Key
tr: Google Haritalar (Google Maps) API anahtarı

en: Logout
tr: Çıkış

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Share
tr: Paylaş

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: File Upload
tr: Dosya Yükle

en: ago
tr: önce

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: Full text
tr: Tam metin

en: Source
tr: Kaynak

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Today
tr: Bugün

en: Limit
tr: Sınır

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Second
tr: Saniye

en: Granularity
tr: Ayrıntılandırma

en: Date display
tr: Tarih gösterimi

en: Map
tr: Harita

en: Selector
tr: Seçici

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Hours
tr: Saat

en: Reference
tr: Kaynak

en: Missing
tr: Kayıp

en: Permissions
tr: İzinler

en: Theme settings
tr: Tema ayarları

en: Document
tr: Belge

en: Minutes
tr: Dakika

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Apply
tr: Uygula

en: Select
tr: Seç

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Publish
tr: Yayınla

en: Permission
tr: İzinler

en: Copyright
tr: Telif hakkı

en: Reply
tr: Yanıtla

en: Not configured
tr: Yapılandırılmadı

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Usage
tr: Kullanım

en: Border color
tr: Kenarlık rengi

en: Telephone
tr: Telefon

en: Alias
tr: Takma ad

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: About
tr: Hakkında

en: nodes
tr: düğümler

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: of
tr: /

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Pause
tr: Geçici olarak durdur

en: Download file
tr: Dosyayı indir

en: label
tr: etiket

en: Submit button text
tr: Gönder Düğmesi Metni

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Follow
tr: İzle

en: Installed %module module.
tr: %module eklentisi kuruldu.

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Relative date
tr: Göreli tarih

en: Library
tr: Kütüphane

en: Scheduled date
tr: Zamanlanmış tarih

en: Moderation state
tr: Denetim durumu

en: Field types
tr: Alan tipleri

en: Display basic HTML help in long filter tips
tr: Uzun filtre ipuçlarında basit HTML yardımı görüntüle

en: Max height
tr: En fazla yükseklik

en: media
tr: medya

en: Date Range
tr: Tarih Aralığı

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Asc
tr: Artan

en: Wrapper class
tr: Sarıcı sınıfı

en: Master
tr: Ana (master)

en: An autocomplete text field.
tr: Otomatik tamamlama metin alanı.

en: @name field is required.
tr: @name alanı zorunludur.

en: End date must be after start date
tr: Bitiş tarihi, başlangıç tarihinden sonra olmalıdır

en: Last page
tr: Son sayfa

en: Development settings
tr: Geliştirme ayarları

en: The configuration was imported successfully.
tr: Yapılandırma başarıyla içe aktarıldı.

en: Media Image
tr: Medya Resmi

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
tr: Bağlantıyı birleştirmek için bir URL dizesini, isteğe bağlı varchar bağlantı metnini ve isteğe bağlı öznitelik blob öğesini depolar.

en: Field formatters
tr: Alan biçimleyicileri

en: First page
tr: İlk sayfa

en: The location this menu link points to.
tr: Bu menü bağlantısının işaret ettiği konum.

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: There are no changes to import.
tr: İçe aktarılacak değişiklik yok.

en: Another request may be importing configuration already.
tr: Başka bir istek zaten yapılandırmayı içe aktarıyor olabilir.

en: Delete any file
tr: Herhangi dosyayı sil

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
tr: Arşivlendi

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: Workflow state label]
en: Published
tr: Yayında

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
tr: Arşiv

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
tr: Yeni Taslak Oluştur

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
tr: Yayınla
