deGov (9.0.8) - en to pt translation catalogue (226 entries)

en: Slideshow
pt: Apresentação de slides

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Comments
pt: Comentários

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Version
pt: Versão

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Place
pt: Local

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Synonyms
pt: Sinônimos

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: settings
pt: configurações

en: Field
pt: Campo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Update
pt: Atualizar

en: Top
pt: Superior

en: Small
pt: Pequeno

en: Icon
pt: Ícone

en: Time
pt: Hora

en: View
pt: Ver

en: Audio
pt: Áudio

en: Text
pt: Texto

en: Upload
pt: Carregar

en: type
pt: tipo

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Continue
pt: Continuar

en: Files
pt: Arquivos

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: All
pt: Tudo

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato da data

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Embedded
pt: Embutido

en: View arguments
pt: Argumentos da view

en: Bottom
pt: Inferior

en: Url
pt: URL

en: Roles
pt: Papéis

en: Filter
pt: Filtrar

en: Location
pt: Localização

en: Revisions
pt: Revisões

en: API Key
pt: Chave de API

en: Gallery
pt: Galeria

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Medium
pt: Médio

en: Media
pt: Mídia

en: Month
pt: Mês

en: Desc
pt: Decrescente

en: Day
pt: Dia

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: User login
pt: Login do usuário

en: Users
pt: Usuários

en: Position
pt: Posição

en: E-Mail
pt: Email

en: Latest
pt: Recente

en: Close
pt: Fechar

en: Google Maps API Key
pt: Chave API Google Maps

en: Logout
pt: Sair

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Share
pt: Compartilhe

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: File Upload
pt: Envio de arquivos

en: to
pt: para

en: ago
pt: atrás

en: Sources
pt: Fontes

en: Full text
pt: Texto completo

en: Source
pt: Fonte

en: Search results
pt: Resultados da busca

en: Today
pt: Hoje

en: Limit
pt: Limite

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Granularity
pt: Granularidade

en: To date
pt: Data final

en: From date
pt: Data inicial

en: Map
pt: Mapa

en: Map type
pt: Tipo de mapa

en: Selector
pt: Seletor

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Hours
pt: Horas

en: Info
pt: Informações

en: Reference
pt: Referência

en: Access Denied
pt: Acesso Negado

en: Missing
pt: Faltando

en: Permissions
pt: Permissões

en: Metadata
pt: Metadados

en: Standard
pt: Padrão

en: Theme settings
pt: Configurações de tema

en: Document
pt: Documento

en: Minutes
pt: Minutos

en: Tabs
pt: Abas

en: Next page
pt: Próxima página

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Go to first page
pt: Voltar para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Blocks
pt: Blocos

en: Publish
pt: Publicar

en: Permission
pt: Permissão

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Reply
pt: Responder

en: Not configured
pt: Não configurado

en: Administrator
pt: Administrador

en: Usage
pt: Uso

en: Border color
pt: Cor da borda

en: Telephone
pt: Telefone

en: Alias
pt: Apelido

en: Term synonyms
pt: Termos sinônimos

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Person
pt: Pessoa

en: Headline
pt: Título

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: About
pt: Sobre

en: Image Browser
pt: Navegador de imagens

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Where
pt: Onde

en: of
pt: de

en: permissions
pt: permissões

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Bundle
pt: Pacote

en: Pause
pt: Pausa

en: Download file
pt: Baixar arquivo

en: Sort by:
pt: Ordenar por:

en: label
pt: rótulo

en: Submit button text
pt: Texto do botão Enviar

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Pagination
pt: Paginação

en: Follow
pt: Seguir

en: Installed %module module.
pt: O módulo %module foi instalado.

en: Powered by Drupal
pt: Desenvolvido com Drupal

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Relative date
pt: Data relativa

en: Library
pt: Biblioteca

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Scheduled date
pt: Data de agendamento

en: Max width
pt: Largura máxima

en: Moderation state
pt: Estado da moderação

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Change moderation state
pt: Alterar o estado de moderação

en: Display basic HTML help in long filter tips
pt: Exibir ajuda básica de HTML nas dicas de filtragem longas

en: Max height
pt: Altura máxima

en: media
pt: mídia

en: Media browser
pt: Navegador de mídia

en: Access token
pt: Chave de acesso

en: Video URL
pt: URL do vídeo

en: Previous page
pt: Página anterior

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Footer menu
pt: Menu do rodapé

en: Asc
pt: Ascendente

en: Wrapper class
pt: Classe wrapper

en: Sign in
pt: Autenticar-se

en: Master
pt: Principal

en: An autocomplete text field.
pt: Um campo de texto de preenchimento automático.

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
pt: Apresenta as entidades referenciadas renderizadas por entity_view().

en: @name field is required.
pt: O campo @name é obrigatório.

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: paragraphs
pt: parágrafos

en: Last page
pt: Última página

en: Bundle name
pt: Nome do pacote

en: Social icons
pt: Ícones sociais

en: Development settings
pt: Configurações de desenvolvimento

en: The configuration was imported successfully.
pt: A configuração foi importada com sucesso.

en: Media Image
pt: Imagem de mídia

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
pt: Armazena uma sequência de URL, um texto do link varchar opcional e um blob opcional de atributos para montar um link.

en: Field formatters
pt: Formatadores de campos

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: Github page
pt: Página do Github

en: First page
pt: Primeira página

en: The location this menu link points to.
pt: O local para o qual este link aponta.

en: Submitted by @author_name on @date
pt: Enviado por @author_name em @date

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo.

en: There are no changes to import.
pt: Não existem alterações para importar.

en: Another request may be importing configuration already.
pt: Outra solicitação já pode estar importando a configuração.

en: Select entities
pt: Selecionar entidades

en: Use selected
pt: Use selecionado

en: Shows the current selection display, allowing to mix elements selected through different widgets in several steps.
pt: Mostra a exibição atualmente selecionada, permitindo a mistura de elementos selecionados através de diferentes widgets em várias etapas.

en: Calendar heading or pager.
pt: Cabeçalho ou paginação de calendário

en: Delete any file
pt: Apagar qualquer arquivo

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
pt: Arquivado

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
pt: Arquivo

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
pt: Reverter para rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
pt: Reverter

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pt: Criar novo rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pt: Publicar

en: @count place | @count places
pt[0]: @count local
pt[1]: @count locais
