deGov (9.2.2) - en to ru translation catalogue (280 entries)

en: tags
ru: теги

en: Slideshow
ru: Слайд-шоу

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Previous
ru: Назад

en: Next
ru: Вперёд

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Author
ru: Автор

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Comments
ru: Комментарии

en: Tags
ru: Теги

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Content types
ru: Типы материалов

en: Download
ru: Скачать

en: Version
ru: Версия

en: File
ru: Файл

en: Edit
ru: Редактировать

en: Links
ru: Ссылки

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Place
ru: Место

en: Weight
ru: Вес

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Synonyms
ru: Синонимы

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Go to previous page
ru: На предыдущую страницу

en: Go to next page
ru: На следующую страницу

en: Taxonomy term
ru: Термин таксономии

en: settings
ru: настройки

en: Back
ru: Назад

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: Update
ru: Обновить

en: Top
ru: Вверху

en: Small
ru: Маленький

en: Icon
ru: Иконка

en: Time
ru: Время

en: Setup
ru: Установка

en: View
ru: Просмотр

en: Audio
ru: Аудио

en: Text
ru: Текст

en: Upload
ru: Закачать

en: type
ru: тип

en: User
ru: Пользователь

en: Content type
ru: Тип материала

en: Continue
ru: Продолжить

en: Files
ru: Файлы

en: Node
ru: Материал

en: All
ru: Все

en: Year
ru: Год

en: Date format
ru: Формат даты

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Embedded
ru: Встроенный

en: View arguments
ru: Аргументы представления

en: Bottom
ru: Снизу

en: Url
ru: Url-адрес

en: Footer
ru: Подвал

en: Roles
ru: Роли

en: Location
ru: Место

en: Revisions
ru: Редакции

en: API Key
ru: Ключ API

en: Gallery
ru: Галерея

en: Normal
ru: Нормальный

en: Enable module
ru: Включить модуль

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Medium
ru: Средний

en: Volume
ru: Объем

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Month
ru: Месяц

en: Fax
ru: Факс

en: Desc
ru: По убыванию

en: Day
ru: День

en: Start
ru: Начало

en: End
ru: Конец

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Quality
ru: Качество

en: Loop
ru: Цикл

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Padding
ru: Внутренний отступ

en: User login
ru: Вход на сайт

en: Users
ru: Пользователи

en: Banner
ru: Баннер

en: Position
ru: Позиция

en: Latest
ru: Последнее

en: Close
ru: Закрыть

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Search Results
ru: Результаты поиска

en: Google Maps API Key
ru: Ключ от Google Maps API

en: Logout
ru: Выход

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Share
ru: Поделиться

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: File Upload
ru: Загрузка файла

en: to
ru: до

en: ago
ru: тому назад

en: Sources
ru: Источники

en: Full text
ru: Полный текст

en: Source
ru: Источник

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: Today
ru: Сегодня

en: Limit
ru: Предел

en: Hour
ru: Час

en: Minute
ru: Минута

en: Second
ru: Секунда

en: Granularity
ru: Степень детализации

en: Date display
ru: Отображение даты

en: Map
ru: Карта

en: Map type
ru: Тип карты

en: Selector
ru: Селектор

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Hours
ru: Часы

en: Info
ru: Инфо

en: Slide
ru: Слайд

en: Reference
ru: Связь

en: Video
ru: Видео

en: Access Denied
ru: Доступ запрещён

en: Missing
ru: Отсутствует

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Standard
ru: Стандарт

en: Theme settings
ru: Настройки темы

en: Document
ru: Документ

en: Minutes
ru: Минуты

en: Default zoom level
ru: Масштаб по умолчанию

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Next page
ru: Следующая страница

en: Webform
ru: Веб-форма

en: Apply
ru: Применить

en: Select
ru: Выбрать

en: Go to first page
ru: На первую страницу

en: Go to last page
ru: На последнюю страницу

en: Blocks
ru: Блоки

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Permission
ru: Право доступа

en: Sitemap
ru: Карта сайта

en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: Copyright
ru: Авторские права (Copyright)

en: Reply
ru: Ответить

en: Not configured
ru: Не настроено

en: Administrator
ru: Администратор

en: Usage
ru: Использование

en: Border color
ru: Цвет рамки

en: Telephone
ru: Телефон

en: Alias
ru: Синоним

en: Term synonyms
ru: Синоним термина

en: Offset
ru: Пропустить

en: Meta Tags
ru: Мета-теги

en: Person
ru: Личность

en: Paragraph
ru: Параграф

en: About
ru: Информация

en: Update every
ru: Обновить событие

en: Search Form
ru: Форма поиска

en: nodes
ru: материалы

en: M
ru: М

en: K
ru: К

en: Offset top
ru: Смещение вверх

en: Embed Code
ru: Код встраивания

en: Speed
ru: Скорость

en: Image Browser
ru: Просмотрщик изображений

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Date from
ru: Дата начала

en: Date to
ru: Дата окончания

en: Main navigation
ru: Основная навигация

en: ascending
ru: возрастание

en: descending
ru: убывание

en: changed
ru: изменено

en: of
ru: из

en: permissions
ru: разрешения

en: Primary tabs
ru: Главные вкладки

en: Secondary tabs
ru: Дополнительные вкладки

en: Bundle
ru: Набор

en: Enable dragging
ru: Разрешить перетаскивание

en: Pause
ru: Пауза

en: Top Header
ru: Шапка сайта - верх

en: Tweet
ru: Твит

en: Download file
ru: Скачать файл

en: Sort by:
ru: Сортировать по:

en: Play
ru: Играть

en: label
ru: метка

en: Submit button text
ru: Текст кнопки отправки

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Pagination
ru: Нумерация страниц

en: Follow
ru: Подписаться

en: Installed %module module.
ru: Установлен модуль %module.

en: Powered by Drupal
ru: Сделано на Drupal

en: Footer bottom
ru: Нижняя часть подвала

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: SATELLITE
ru: СПУТНИК

en: Breadcrumbs
ru: Строка навигации

en: Main content
ru: Основной контент

en: Relative date
ru: Относительная дата

en: Library
ru: Библиотека

en: Status messages
ru: Системные сообщения

en: Scheduled date
ru: Запланированная дата

en: Max width
ru: Максимальная ширина

en: Moderation state
ru: Состояние модерации

en: Execution time
ru: Время исполнения

en: Field types
ru: Типы полей

en: Main page content
ru: Содержимое страницы

en: Display basic HTML help in long filter tips
ru: Показывать справку по разрешённым HTML-тегам

en: Max height
ru: Максимальная высота

en: media
ru: медиа

en: Media browser
ru: Медиабраузер

en: Access token
ru: Ключ доступа

en: Video URL
ru: URL-адрес видео

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: View mode
ru: Режим просмотра

en: Slides
ru: Слайды

en: Selected Items
ru: Выбранные элементы

en: Footer menu
ru: Меню в подвале

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Wrapper class
ru: Класс обёртки

en: Sign in
ru: Войти

en: Master
ru: Основной

en: Border width
ru: Ширина рамки

en: An autocomplete text field.
ru: Текстовое поле с автодополнением.

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
ru: Отображать связанные сущности с помощью entity_view().

en: Restart
ru: Перезапустить

en: @name field is required.
ru: Поле "@name" обязательно для заполнения.

en: Favorite
ru: Избранное

en: Paragraphs
ru: Параграфы

en: Instagram posts.
ru: Посты инстаграм

en: Last page
ru: Последняя страница

en: Development settings
ru: Настройки разработки

en: The configuration was imported successfully.
ru: Конфигурация была успешно импортирована.

en: Media Image
ru: Изображение медиа

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
ru: Хранит строку с URL, необязательный текст ссылки и необязательный набор атрибутов для генерации ссылки.

en: Field formatters
ru: Форматтеры поля

en: Editorial
ru: В редактировании

en: Site branding
ru: Брендинг сайта

en: First page
ru: Первая страница

en: Map style
ru: Стиль карты

en: JSON Style
ru: Стиль JSON

en: The location this menu link points to.
ru: Место, куда указывает данная ссылка меню.

en: Submitted by @author_name on @date
ru: Опубликовано @author_name - @date

en: Primary admin actions
ru: Основные действия администратора

en: User account menu
ru: Меню учётной записи пользователя

en: Basic block
ru: Базовый блок

en: A basic block contains a title and a body.
ru: Базовый блок, содержащий заголовок и текст.

en: There are no changes to import.
ru: Нет изменений для импорта.

en: Another request may be importing configuration already.
ru: Другой запрос возможно уже импортирует конфигурацию.

en: Select entities
ru: Выбрать сущности

en: Last Password Reset
ru: Последний сброс пароля

en: Rich Text
ru: Расширенный текст

en: Locally hosted images.
ru: Размещённые локально изображения.

en: Use selected
ru: Использовать выбранное

en: Enter a URL...
ru: Введите адрес URL...

en: Drag files here to upload them
ru: Перетащите файлы сюда, чтобы загрузить их

en: Show in media library
ru: Отображать в медиа библиотеке

en: Select Image(s)
ru: Выбрать изображения

en: Delete any file
ru: Удалять любые файлы

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ru: Заархивированный

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ru: Черновик

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ru: Опубликовано

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ru: Архивировать

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
ru: Восстановить из Черновика

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
ru: Восстановить

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ru: Создать новый черновик

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ru: Опубликовать

en: @count place | @count places
ru[0]: @count место
ru[1]: @count места
ru[2]: @count мест
