deGov (9.2.3) - en to id translation catalogue (173 entries)

en: Slideshow
id: Presentasi Slide

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Comments
id: Komentar

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Content types
id: Jenis konten

en: Download
id: Unduh

en: Version
id: Versi

en: Links
id: Tautan-tautan

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Synonyms
id: Sinonim

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: settings
id: pengaturan

en: Back
id: Kembali

en: Field
id: Bidang

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Update
id: Perbarui

en: Top
id: Atas

en: Small
id: Kecil

en: Icon
id: Ikon

en: Time
id: Waktu

en: View
id: Lihat

en: Text
id: Teks

en: Upload
id: Unggah

en: type
id: tipe

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Files
id: Berkas

en: All
id: Semua

en: Year
id: Tahun

en: Date format
id: Format tanggal

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: View arguments
id: Argumen view

en: Bottom
id: Dasar

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Roles
id: Peran

en: Location
id: Lokasi

en: Revisions
id: Revisi

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Medium
id: Sedang

en: Month
id: Bulan

en: Day
id: Hari

en: Start
id: Mulai

en: End
id: Teakhir

en: Loop
id: Pengulangan

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: User login
id: Login pengguna

en: Users
id: Pengguna

en: Position
id: Posisi

en: Close
id: Tutup

en: Duration
id: Durasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: File Upload
id: Unggah berkas

en: ago
id: yang lalu

en: Sources
id: Sumber

en: Full text
id: Teks lengkap

en: Source
id: Sumber

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: Today
id: Hari ini

en: Limit
id: Batas

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

en: Second
id: Detik

en: Granularity
id: Granuralitas

en: Map
id: Peta

en: Selector
id: Pemilih

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Reference
id: Referensi

en: Access Denied
id: Akses Ditolak

en: Missing
id: Hilang

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Standard
id: Standar

en: Theme settings
id: Pengaturan tema

en: Document
id: Dokumen

en: Tabs
id: Tab

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Blocks
id: Blok

en: Publish
id: Tampilkan

en: Permission
id: Kewenangan

en: Subtitle
id: Subjudul

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Reply
id: Balas

en: Usage
id: Penggunaan

en: Telephone
id: Telepon

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: Search Form
id: Form Pencarian

en: nodes
id: node

en: Image Browser
id: Peramban Citra

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: of
id: dari

en: permissions
id: Izin

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Bundle
id: Bundel

en: label
id: etiket

en: Submit button text
id: Teks tombol kirim

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Installed %module module.
id: Modul %module sudah terinstal.

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: Footer bottom
id: Catatan kaki bawah

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Main content
id: Konten utama

en: Relative date
id: Tanggal relatif

en: Library
id: Pustaka

en: Status messages
id: Pesan status

en: Moderation state
id: Status moderasi

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Display basic HTML help in long filter tips
id: Tampilkan bantuan dasar HTML dalam tips panjang saringan

en: Media browser
id: Browser media

en: Video URL
id: URL video

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Asc
id: Urutan turun

en: Wrapper class
id: Kelas pembungkus

en: An autocomplete text field.
id: Bidang teks pelengkapan otomatis.

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
id: Tampilkan referensi entitas yang telah diberikan oleh entity_view().

en: @name field is required.
id: @name field dibutuhkan.

en: Last page
id: Halaman terakhir

en: Development settings
id: Pengaturan pengembangan

en: The configuration was imported successfully.
id: Konfigurasi berhasil diimpor.

en: Media Image
id: Gambar Media

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
id: Menyimpan string URL, teks tautan varchar opsional, dan sekumpulan atribut opsional untuk menyusun tautan.

en: Field formatters
id: Pemformat field

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: First page
id: Halaman pertama

en: The location this menu link points to.
id: Lokasi yang ditunjuk oleh tautan menu ini.

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: There are no changes to import.
id: Tidak ada perubahan untuk diimpor

en: Another request may be importing configuration already.
id: Permintaan lain mungkin sudah mengimpor konfigurasi.
