deGov (9.0.11) - en to fa translation catalogue (151 entries)

en: tags
fa: نشانها

en: Slideshow
fa: اسلایدشو

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عمل ها

en: Content
fa: محتوا

en: Author
fa: نویسنده

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: Enabled
fa: فعال

en: Comments
fa: نظر‌یات

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Content types
fa: انواع محتوا

en: Download
fa: دانلود

en: Version
fa: نسخه

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: تدوین

en: Links
fa: واصلیها

en: Reset
fa: اعاده

en: None
fa: هیچ

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Weight
fa: وزن

en: Link
fa: واصلی

en: Image
fa: تصویر

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Go to previous page
fa: برو به صفحه قبلی

en: Go to next page
fa: برو به صفحه بعدی

en: Taxonomy term
fa: کلمه رده بندی

en: settings
fa: تنظیمات

en: Field
fa: میدان

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Top
fa: بالا

en: Small
fa: کوچک

en: Icon
fa: شمایل

en: Time
fa: زمان

en: View
fa: مشاهده

en: Audio
fa: صوتی

en: URL
fa: نشانی

en: Text
fa: متن

en: ID
fa: هویت

en: Upload
fa: بارگذاری

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Continue
fa: ادامه

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: Node
fa: محتوا

en: All
fa: همه

en: Year
fa: سال

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: قالبک

en: Page
fa: صفحه

en: View arguments
fa: آرگومان‌های نما

en: Bottom
fa: پایین

en: Database
fa: مخزن داده

en: Drupal
fa: دروپال

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Filter
fa: صافی

en: Location
fa: مکان

en: Revisions
fa: تنقیح‌ها

en: ,
fa: ،

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: Medium
fa: متوسط

en: Media
fa: رسانه

en: Month
fa: ماه

en: Desc
fa: نزولی

en: Day
fa: روز

en: Downloads
fa: دانلودها

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: User login
fa: ورود کاربر

en: Users
fa: کاربران

en: Position
fa: موقعیت

en: E-Mail
fa: پست الکترونیکی

en: Close
fa: بستن

en: Logout
fa: خروج

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: File Upload
fa: بارگذاری فایل

en: Sources
fa: منابع

en: Full text
fa: تمام متن

en: Source
fa: منبع

en: Search results
fa: نتایج جستجو

en: Limit
fa: محدوده

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

en: Second
fa: ثانیه

en: Granularity
fa: تدریجی

en: Map
fa: نقشه

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Info
fa: اطلاعات

en: Reference
fa: ارجاع

en: Video
fa: ویدیو

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Standard
fa: استاندارد

en: Theme settings
fa: تنظیمات پوسته

en: Tabs
fa: زبانه ها

en: Apply
fa: تایید

en: Select
fa: انتخاب

en: Go to first page
fa: برو به صفحه اول

en: Go to last page
fa: برو به صفحه آخر

en: Blocks
fa: قالبک‌ها

en: Publish
fa: انتشار

en: Permission
fa: مجوز

en: Subtitle
fa: زیر عنوان

en: Reply
fa: پاسخ

en: Not configured
fa: پیکربندی نشده

en: Administrator
fa: مدیر

en: Alias
fa: نام مستعار

en: Offset
fa: جابجایی

en: Paragraph
fa: فقره

en: About
fa: درباره

en: nodes
fa: گره ها

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Main navigation
fa: پیمایدنۀ اصلی

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Bundle
fa: بسته

en: Items per page
fa: عنصر‌ها در هر صفحه

en: ‹‹
fa: >>

en: ››
fa: <<

en: - All -
fa: - همه -

en: Pagination
fa: صفحه بندی

en: Installed %module module.
fa: ماژول %module نصب شد.

en: Powered by Drupal
fa: نیرو گرفته از دروپال

en: « First
fa: >>اول

en: Last »
fa: آخر>>

en: Breadcrumbs
fa: سلسله صفحات

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Display basic HTML help in long filter tips
fa: نمایش راهنمای اولیه HTML در بخش نکات صافی

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: An autocomplete text field.
fa: یک میدان متنی autocomplete

en: Last page
fa: صفحۀ آخر

en: Field formatters
fa: قالب‌بندهای میدان

en: Submitted by @author_name on @date
fa: تقدیم شده توسط  @author_name در @date

en: Primary admin actions
fa: اقدامات اصلی مدیر

en: User account menu
fa: قائم حساب کابرا
