Designs (1.0.1) - en to hi translation catalogue (41 entries)

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Remove
hi: हटाएँ

en: More
hi: अधिक

en: Number
hi: संख्या

en: Weight
hi: मान

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Core
hi: कोर

en: Views
hi: द्रश्य

en: Text
hi: लेख

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Create
hi: बनाएँ

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Textfield
hi: पाठ का क्षेत्र

en: Current
hi: मौजूदा

en: Attributes
hi: गुण

en: Rows
hi: पंक्तियाँ

en: Template
hi: फर्मा

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Entity
hi: इकाई

en: Empty
hi: खाली

en: Pager
hi: पेजर

en: Setting
hi: व्यवस्था

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Uri
hi: यूनिफॉर्म रिसोर्स पहचानकर्ता (URI)

en: Boolean
hi: बूलियन

en: Field formatter
hi: क्षेत्र प्रारूप

en: No field is displayed.
hi: क्षेत्र प्रदर्शित नहीं है

en: No field is hidden.
hi: कोई क्षेत्र छिपा नहीं  है.

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Parents for @title
hi: @title के लिए पेरंट्स

en: Twig
hi: ट्विग
