Devel (4.1.2) - en to ja translation catalogue (183 entries)

en: Forms
ja: フォーム

en: title
ja: タイトル

en: value
ja: 値

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: content
ja: コンテンツ

en: Development
ja: 開発

en: Closed
ja: クローズド

en: Subject
ja: 件名

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Comments
ja: コメント

en: Priority
ja: 優先度

en: Action
ja: アクション

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Variable
ja: 変数

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Open
ja: オープン

en: Icon
ja: アイコン

en: Time
ja: 時間

en: Views
ja: ビュー

en: Path
ja: パス

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Modules
ja: モジュール

en: Region
ja: リージョン

en: Theme
ja: テーマ

en: path
ja: パス

en: type
ja: タイプ

en: Mail
ja: メール

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Configure
ja: 設定

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Exclude
ja: 除外

en: vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Database
ja: データベース

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Url
ja: URL

en: Host
ja: ホスト

en: To
ja: 宛先

en: Roles
ja: 役割

en: Filter
ja: フィルター

en: Session ID
ja: セッションID

en: Variable name
ja: 変数名

en: Fields
ja: フィールド

en: Count
ja: カウント

en: Nodes
ja: ノード

en: Load
ja: ロード

en: State
ja: 状態

en: Method
ja: メソッド

en: Events
ja: イベント

en: Now
ja: 今

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Class
ja: クラス

en: External
ja: 外部

en: Users
ja: ユーザー

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Clear cache
ja: キャッシュをクリア

en: Original
ja: オリジナル

en: Hidden
ja: 非表示

en: Token
ja: トークン

en: Switch
ja: 切り替え

en: Front page
ja: フロントページ

en: Definition
ja: 定義

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Limit
ja: 制限

en: terms
ja: ターム

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Completed
ja: 完了

en: Failed
ja: 失敗

en: Assets
ja: アセット

en: Enter username
ja: ユーザー名を入力

en: Themes
ja: テーマ

en: Translations
ja: 翻訳

en: users
ja: ユーザ

en: Translated
ja: 翻訳済

en: Blocks
ja: ブロック

en: Services
ja: サービス

en: Service
ja: サービス

en: Available
ja: 利用可能

en: 1 user | @count users
ja[0]: ユーザー 1 人
ja[1]: ユーザー @count 人

en: Reinstall modules
ja: モジュールを再インストール

en: Switch user
ja: ユーザーの切替

en: Sort query log
ja: クエリーログを並び替え

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
ja: 実行したクエリー順序に沿ってもしくは実行にかかった秒数毎でのソート順を選択できます。

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
ja: ユーザーを一定数生成します。必要に応じて現在のユーザーを削除します。

en: How many nodes would you like to generate?
ja: ノードをいくつ生成しますか？

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
ja: 開発者向けの様々なブロックとページ、機能。

en: Alias
ja: エイリアス

en: Data
ja: データ

en: Any
ja: いずれか

en: About
ja: アバウト

en: Role(s)
ja: 役割

en: Untranslated
ja: 未翻訳

en: Regions
ja: リージョン

en: Target
ja: ターゲット

en: Field Info
ja: フィールド情報

en: Cache cleared.
ja: キャッシュを消去しました。

en: Authenticated
ja: 登録ユーザー

en: Generate
ja: 生成する

en: Run cron
ja: cron を実行

en: Instances
ja: インスタンス

en: count
ja: カウント

en: Bundles
ja: バンドル

en: Drupal version
ja: Drupalバージョン

en: Uses
ja: 機能

en: Config
ja: 設定

en: priority
ja: 優先度

en: Rebuild the theme registry on every page load
ja: テーマレジストリをページを読み込む度に再構築

en: Theme registry
ja: テーマレジストリ

en: Devel settings
ja: Devel の設定

en: How far back in time should the nodes be dated?
ja: ノードの日付をどこまで設定しますか？

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
ja: ノードの作成日時は、現在の時刻から選択した時間の間でランダムに選択されます。

en: Requires path.module
ja: Path モジュールが必要

en: Add an url alias for each node.
ja: ノードそれぞれに URL エイリアスを追加

en: form
ja: フォーム

en: Invalid input
ja: 不正な入力

en: No modules selected.
ja: モジュールが選択されていません。

en: No modules are available to uninstall.
ja: アンインストールできるモジュールはありません。

en: Libraries
ja: ライブラリ

en: Render
ja: 出力

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: Display $page array
ja: $page配列を表示

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
ja: 変数の一覧やクエリーログなど開発者向けの情報を表示します。

en: Access developer information
ja: 開発者向けの情報へアクセス

en: Switch users
ja: ユーザーの切り替え

en: media
ja: メディア

en: Requires locale.module
ja: Locale モジュールが必要

en: Query type
ja: クエリのタイプ

en: Entity info
ja: エンティティ情報

en: <strong>Delete all content</strong> in these content types before generating new content.
ja: コンテンツを生成する前に選択したコンテンツタイプの<strong>コンテンツをすべて削除</strong>します。

en: Become any user on the site with just a click.
ja: クリックするだけで、サイト上のすべてのユーザーになれます。

en: Database settings
ja: データベースの設定

en: Media type
ja: メディアタイプ

en: Cache clear
ja: キャッシュクリア

en: Error handlers
ja: エラーハンドラ

en: Maximum number of words in titles
ja: タイトルに入れる単語の最大数

en: No content types available
ja: 利用できるコンテンツタイプはありません

en: Enter a part of the module name or description to filter by.
ja: 絞り込むモジュールの名前あるいは説明の一部を入力してください。

en: Toolbar items
ja: ツールバーアイテム

en: menus
ja: メニュー

en: Enter module name
ja: モジュール名を入力

en: Route name
ja: ルート名

en: Route Name
ja: ルート名

en: Callable
ja: 呼び出し可能

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
ja: %type: @message (%file の %line 行目 %function 内)

en: Config editor
ja: 構成エディタ

en: Reinstall Modules
ja: モジュールを再インストール

en: State editor
ja: 状態エディタ

en: Entity Info
ja: エンティティ情報

en: View Session
ja: セッションを表示

en: Element Info
ja: 要素情報

en: Helper functions, pages, and blocks to assist Drupal developers. The devel blocks can be managed via the block administration page.
ja: Drupal 開発者の助けとなるヘルパー関数とページ、ブロック。Devel ブロックはブロックの設定ページで管理できます。

en: Generate a given number of content. Optionally delete current content.
ja: コンテンツを一定数生成します。必要に応じて現在のコンテンツを削除します。

en: Invalid input: %error
ja: 無効な入力: ％error

en: Variables Dumper
ja: 変数ダンパー

en: Container Info
ja: コンテナ情報

en: Current route info
ja: 現在のルート情報

en: Events Info
ja: イベント情報

en: Devel Toolbar Settings
ja: Devel ツールバーの設定

en: Devel Toolbar settings
ja: Devel ツールバーの設定

en: New templates, theme overrides, and changes to the theme.info.yml need the theme registry to be rebuilt in order to appear on the site.
ja: 新しいテンプレート追加した時やテーマをオーバーライド、theme.info.ymlを変更した際はテーマレジストリを再構築する必要があります。

en: Select the menu items always visible in devel toolbar tray. All the items not selected in this list will be visible only when the toolbar orientation is vertical.
ja: 選択したメニューアイテムは常にツールバーに表示されます。ツールバーが縦型の時は選択されていないアイテムもすべて表示されます。

en: The Devel module provides access to internal debugging information; therefore it's recommended to disable this module on sites in production.
ja: Develモジュールは内部のデバッグ情報へアクセスすることができるため、本番サイトではこのモジュールを無効にすることをお勧めします。
