Demo Framework (8.x-1.0-beta10) - en to ro translation catalogue (93 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Body
ro: Conținut

en: Pages
ro: Pagini

en: Delete
ro: Șterge

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Article
ro: Articol

en: Comments
ro: Comentarii

en: More
ro: Mai multe

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: Edit
ro: Editați

en: Links
ro: Legături

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Image
ro: Imagine

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: Background
ro: Fundal

en: Summary
ro: Sumar

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Add
ro: Adaugă

en: Picture
ro: Imagine

en: User
ro: Utilizator

en: Email
ro: email

en: All
ro: Toate

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Off
ro: Oprit

en: Welcome
ro: Bine ați venit

en: Comment
ro: Comentariu

en: Location
ro: Locaţia

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Advanced
ro: Avansat

en: Phone
ro: Telefon

en: Address
ro: Adresă

en: Desc
ro: Descendent

en: All files
ro: Toate fişierele

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Full
ro: Complet

en: Browse
ro: Răsfoire

en: French
ro: Franceză

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: Map
ro: Hartă

en: author
ro: autor

en: Buttons
ro: Butoane

en: Tabs
ro: Taburi

en: medium
ro: mediu

en: Apply
ro: Aplică

en: small
ro: mic

en: Copy
ro: Copiază

en: Menus
ro: Meniuri

en: Services
ro: Servicii

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultimul »

en: My account
ro: Contul meu

en: Offset
ro: Decalaj

en: Featured
ro: Recomandat

en: Account
ro: Cont

en: Notification
ro: Notificare

en: Landing page
ro: Pagină destinație

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: No content available.
ro: Nu este conținut disponibil.

en: The specified file %name could not be uploaded.
ro: Fişierul specificat %name nu a putut fi încărcat.

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: Your virtual face or picture.
ro: Fața virtuală sau poza dumneavoastră.

en: Administrative title
ro: Titlu administrativ

en: All content
ro: Tot conținutul

en: Main page content
ro: Conţinut principal pagină

en: Recent content
ro: Conținut recent

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ro: Folosiți <em>articole</em> pentru conținut dependent de timp, cum ar fi știri, comunicate de presă sau articole de blog.

en: Columns: 1
ro: Coloane: 1

en: Contact Us
ro: Contactați-ne

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Get the actual content from a content revision.
ro: Obțineți conținutul actual dintr-o revizie a conținutului.

en: Management
ro: Administrare

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: A boolean indicating whether the node is published.
ro: O valoare logică care indică dacă nodul este publicat.

en: REST export
ro: Export REST

en: Default comments
ro: Comentarii implicite

en: Allows commenting on content
ro: Permite adăugarea de comentarii la conținut

en: Basic block
ro: Bloc de bază

en: A basic block contains a title and a body.
ro: Un bloc de bază conține un titlu și un conținut.

en: Website feedback
ro: Feedback-ul site-ului

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ro: Introduceți o listă separată de virgule. De exemplu: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Recent content.
ro: Conținut recent.
