Demo Framework (8.x-2.0-rc1) - en to tr translation catalogue (110 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Slideshow
tr: Slayt gösterisi

en: Body
tr: Gövde

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Delete
tr: Sil

en: Subject
tr: Konu

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Latest Articles
tr: Son Makaleler

en: Article
tr: Makale

en: Comments
tr: Yorumlar

en: More
tr: Devamı

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Homepage
tr: Anasayfa

en: Login
tr: Giriş

en: Edit
tr: Düzenle

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Message
tr: İleti

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Background
tr: Arkaplan

en: Icon
tr: Simge

en: Add
tr: Ekle

en: Format
tr: Biçim

en: Teaser
tr: Özet

en: Text
tr: Metin

en: Upload
tr: Yükle

en: Picture
tr: Görsel

en: User
tr: Kullanıcı

en: Email
tr: E-posta

en: All
tr: Tümü

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Off
tr: Kapalı

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: Comment
tr: Yorum

en: Location
tr: Konum

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Media
tr: Medya

en: System
tr: Sistem

en: Phone
tr: Telefon

en: Address
tr: Adres

en: Desc
tr: Azalan

en: Job Title
tr: İş Başlığı

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Square
tr: Kare

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: Send to
tr: Alıcı

en: First Name
tr: Adı

en: Last Name
tr: Soyadı

en: Logout
tr: Çıkış

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: French
tr: Fransızca

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Map
tr: Harita

en: Alignment
tr: Hizalama

en: author
tr: yazar

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: medium
tr: orta

en: Apply
tr: Uygula

en: small
tr: küçük

en: Copy
tr: Kopyala

en: Menus
tr: Menüler

en: Services
tr: Hizmetler (Services)

en: Administrator
tr: Yönetici

en: My account
tr: Hesabım

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: Account
tr: Hesap

en: Landing page
tr: Açılış sayfası

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: The specified file %name could not be uploaded.
tr: Seçilen %name dosyası yüklenemedi.

en: Dashboard
tr: Pano

en: Landing Pages
tr: Açılış Sayfaları

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: Administrative title
tr: Yönetsel başlık

en: Library
tr: Kütüphane

en: My Account
tr: Hesabım

en: All content
tr: Tüm içerikler

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Recent content
tr: Güncel içerik

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
tr: <em>Makale</em>leri haber, basın açıklaması, ağ günlüğü (blog) gönderisi gibi zamana duyarlı içerikler için kullanın.

en: Columns: 1
tr: Sütun: 1

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Asc
tr: Artan

en: Panelizer
tr: Panelleyici

en: Master
tr: Ana (master)

en: Get the actual content from a content revision.
tr: İçerik sürümünden gerçek içeriği al.

en: Management
tr: Yönetim

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Default comments
tr: Varsayılan yorumlar

en: Allows commenting on content
tr: İçeriğe yorum yapılabilmesini sağlar

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Website feedback
tr: Web sitesi geri bildirimi

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
tr: Virgül ile ayrılmış bir liste girin. Örneğin: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Recent content.
tr: Güncel içerik.

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="http://php.net/manual/ini.core.php#ini.sect.resource-limits">PHP documentation</a> for more information.
tr: Bu temanın renk şemasını değiştirmek için PHP'nin kullanabileceği yeterli bellek yok. En az %size daha gerekiyor. Daha fazla bilgi için <a href="http://php.net/manual/ini.core.php#ini.sect.resource-limits">PHP belgelerine</a> bakın.
