Demo Framework (8.x-2.0-rc6) - en to nl translation catalogue (121 entries)

en: tags
nl: labels

en: Slideshow
nl: Diavoorstelling

en: Body
nl: Inhoud

en: Pages
nl: Pagina's

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Latest Articles
nl: Nieuwste berichten

en: Article
nl: Artikel

en: Comments
nl: Reacties

en: More
nl: Meer

en: On
nl: Aan

en: Tags
nl: Labels

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: Homepage
nl: Homepagina

en: created
nl: aangemaakt

en: Login
nl: Inloggen

en: Edit
nl: Bewerken

en: Search
nl: Zoeken

en: Message
nl: Bericht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Name
nl: Naam

en: Background
nl: Achtergrond

en: Icon
nl: Pictogram

en: Add
nl: Toevoegen

en: Format
nl: Opmaak

en: Text
nl: Tekst

en: Upload
nl: Uploaden

en: Picture
nl: Afbeelding

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: Warning!
nl: Waarschuwing!

en: All
nl: Alle

en: Add content
nl: Inhoud toevoegen

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Block
nl: Blok

en: Off
nl: Uit

en: Welcome
nl: Welkom

en: Comment
nl: Reactie

en: Location
nl: Locatie

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: System
nl: Systeem

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Address
nl: Adres

en: Desc
nl: Aflopend

en: Text color
nl: Tekstkleur

en: Square
nl: Vierkant

en: All files
nl: Alle bestanden

en: Send to
nl: Verstuur naar

en: First Name
nl: Voornaam

en: Last Name
nl: Achternaam

en: Logout
nl: Uitloggen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Department
nl: Afdeling

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Browse
nl: Bladeren

en: French
nl: Frans

en: Spanish
nl: Spaans

en: Map
nl: Landkaart

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: author
nl: auteur

en: Buttons
nl: Knoppen

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Slide
nl: Schuiven

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: File does not exist.
nl: Bestand bestaat niet.

en: medium
nl: gemiddeld

en: Apply
nl: Toepassen

en: small
nl: klein

en: Copy
nl: Kopieren

en: Blocks
nl: Blokken

en: Menus
nl: Menu's

en: Biography
nl: Levensbeschrijving

en: Services
nl: Diensten

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Tab Title
nl: Tabbladtitel

en: My account
nl: Mijn account

en: Featured
nl: Aanbevolen

en: Notification
nl: Melding

en: Landing page
nl: Landingspagina

en: Main navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: Sales
nl: Verkoop

en: Creator
nl: Maker

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: The specified file %name could not be uploaded.
nl: Het bestand %name kon niet worden geüpload.

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Your virtual face or picture.
nl: Uw foto of afbeelding.

en: Administrative title
nl: Beheertitel

en: Library
nl: Bibliotheek

en: My Account
nl: Mijn account

en: All content
nl: Alle inhoud

en: Employee
nl: Werknemer

en: Log Out
nl: Uitloggen

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Recent content
nl: Recente inhoud

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
nl: Gebruik tags om artikelen over vergelijkbare onderwerpen in categorieën te groeperen.

en: Add custom block
nl: Aangepast blok toevoegen

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
nl: Gebruik <em>artikelen</em> voor tijdsgebonden inhoud zoals nieuws, persberichten of blog-berichten.

en: Columns: 1
nl: Kolommen: 1

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Asc
nl: Oplopend

en: Get the actual content from a content revision.
nl: Verkrijg de inhoud van een inhoudsrevisie.

en: Source Field
nl: Bronveld

en: Management
nl: Beheer

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: Gallery Item
nl: Albumitem

en: A boolean indicating whether the node is published.
nl: Een binaire waarde die aangeeft of de node is gepubliceerd.

en: Default comments
nl: Standaardreacties

en: Allows commenting on content
nl: Staat het reageren op de inhoud toe

en: Basic block
nl: Standaardblok

en: A basic block contains a title and a body.
nl: Een standaardblok bevat een titel en een berichttekst.

en: Website feedback
nl: Website-feedback

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
nl: Voer een door komma's gescheiden lijst in. Bijvoorbeeld: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Recent content.
nl: Recente inhoud.

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="http://php.net/manual/ini.core.php#ini.sect.resource-limits">PHP documentation</a> for more information.
nl: Er is niet genoeg geheugen beschikbaar voor PHP om het kleurenschema van dit thema te wijzigen. Er is minimaal %size meer nodig. Zie de <a href="http://php.net/manual/ini.core.php#ini.sect.resource-limits">PHP-documentatie</a> voor meer informatie.

en: Add slide
nl: Dia toevoegen

en: Local Video
nl: Lokale video
