Demo Framework (8.x-3.0-beta1) - en to id translation catalogue (100 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Subject
id: Judul

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Latest Articles
id: Artikel Terakhir

en: Article
id: Artikel

en: Comments
id: Komentar

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Homepage
id: Laman beranda

en: Download
id: Unduh

en: view
id: tampilan

en: Login
id: Masuk

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Search
id: Pencarian

en: Message
id: Pesan

en: Image
id: Gambar

en: Name
id: Nama

en: Help
id: Bantuan

en: Icon
id: Ikon

en: Add
id: Tambah

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Text
id: Teks

en: Upload
id: Unggah

en: Picture
id: Foto

en: type
id: tipe

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Add content
id: Tambahkan konten

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Off
id: Matikan

en: Comment
id: Komentar

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: System
id: Sistem

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: Code
id: Kode

en: Text color
id: Warna teks

en: Square
id: Kotak

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: Logout
id: Keluar

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Department
id: Departemen

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Spanish
id: Bahasa Spanyol

en: Browser
id: Peramban

en: Lists
id: Daftar

en: Map
id: Peta

en: Alignment
id: Perataan

en: author
id: penulis

en: Buttons
id: Tombol

en: Tabs
id: Tab

en: medium
id: sedang

en: Apply
id: Terapkan

en: small
id: kecil

en: Copy
id: Salin

en: Blocks
id: Blok

en: Menus
id: Menu

en: Services
id: Layanan

en: My account
id: Akun saya

en: Offset
id: Letak

en: Featured
id: Pilihan

en: Account
id: Keanggotaan

en: Embed
id: Lekatkan

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: The specified file %name could not be uploaded.
id: Berkas %name tidak dapat diunggah

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Background image
id: Gambar latar

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: Administrative title
id: Judul administrasi

en: Library
id: Pustaka

en: My Account
id: Profil

en: All content
id: Semua isi

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Add custom block
id: Tambahkan blok tersuai

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Weight for row @number
id: Bobot dari @number row

en: Asc
id: Urutan turun

en: Management
id: Manajemen

en: Full HTML
id: HTML penuh

[ctx: Sort order]
en: Order
id: Urutan

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: Website feedback
id: Umpan balik situs

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
id: Masukkan daftar -dipisahkan- dengan koma. Sebagai contoh: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
