Diff (8.x-1.0-beta1) - en to it translation catalogue (50 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Cancel
it: Annulla

en: Enabled
it: Attivato

en: Edit
it: Modifica

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Content type settings
it: Impostazioni dei tipi di contenuto

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Summary
it: Sommario

en: Update
it: Aggiorna

en: Format
it: Formato

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Not found
it: Non trovato

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Filter
it: Filtra

en: Fields
it: Campi

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Navigation
it: Navigazione

en: Found
it: Trovato

en: Hidden
it: Nascosto

en: Key
it: Chiave

en: Revert
it: Ripristina

en: Empty
it: Vuoto

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Your settings have been saved.
it: Le tue impostazioni sono state salvate.

en: Plugins
it: Plugin

en: simple
it: semplice

en: Space
it: Spazio

en: Raw
it: Raw (non processato)

en: About
it: Informazioni

en: Comma (,)
it: Virgola (,)

en: Semicolon (;)
it: Punto e virgola (;)

en: Uses
it: Usa

en: Title: @title
it: Titolo: @title

en: Compare
it: Confronta

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Entities
it: Entità

en: Entity ID
it: ID Entità

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: You have unsaved changes.
it: Sono presenti modifiche non salvate.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert to older versions.
it: Le revisioni permettono di tenere traccia delle differenze tra le diverse versioni dei contenuti e di ripristinare a versioni precedenti.

en: @date by @username
it: @date da @username
