Display Builder (1.0.0-alpha3) - en to ru translation catalogue (98 entries)

en: User interface
ru: Интерфейс пользователя

en: Pages
ru: Страницы

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Enable
ru: Включить

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Edit
ru: Редактировать

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Logs
ru: Системные журналы

en: Message
ru: Сообщение

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Weight
ru: Вес

en: root
ru: корень

en: Settings
ru: Настройки

en: Import
ru: Импортировать

en: Export
ru: Экспортировать

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: New preset
ru: Новый набор правил

en: Default
ru: По умолчанию

en: Time
ru: Время

en: Views
ru: Представление

en: View
ru: Просмотр

en: History
ru: История

en: Display
ru: Отображение

en: Updated
ru: Обновлено

en: Theme
ru: Тема

en: Component
ru: Компонент

en: User
ru: Пользователь

en: Configure
ru: Настроить

en: Options
ru: Опции

en: Page layout
ru: Макет страницы

en: Block
ru: Блок

en: Visibility
ru: Видимость

en: Roles
ru: Роли

en: Conditions
ru: Условия

en: Delete all
ru: Удалить все

en: System
ru: Система

en: State
ru: Состояние

en: Base
ru: База

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Profile
ru: Профиль

en: Close
ru: Закрыть

en: Condition
ru: Условие

en: Sources
ru: Источники

en: Clear
ru: Очистить

en: Undo
ru: Отмена

en: Empty
ru: Пусто

en: Info
ru: Инфо

en: Confirm Deletion
ru: Подтвердите Удаление

en: Duplicate
ru: Дубликат

en: Delete action
ru: Удалить действие

en: Tree
ru: Дерево

en: Copy
ru: Копировать

en: Menus
ru: Меню

en: Export data
ru: Экспортированные данные

en: Import data
ru: Импорт данных

en: Redo
ru: Повторить

en: Profiles
ru: Профили

en: Restore
ru: Восстановить

en: Active users
ru: Активные пользователи

en: Local
ru: Локально

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Others
ru: Другие

en: Paste
ru: Вставить

en: Step
ru: Шаг

en: User roles
ru: Роли пользователя

en: Debug mode
ru: Режим отладки

en: Presets
ru: Шаблоны

en: Add preset
ru: Добавить шаблон

en: Instances
ru: Экземпляры

en: Variants
ru: Варианты

en: Light
ru: Светлая

en: Select an action
ru: Выберите действие

en: Config
ru: Конфигурация

en: - Disabled -
ru: - Отключено -

en: Experimental
ru: Экспериментальный

en: Layers
ru: Слои

en: Styles
ru: Стили

en: Import type
ru: Формат импорта

en: Image field
ru: Поле изображения

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: Image style
ru: Стиль изображения

en: Dark
ru: Темный

en: grouped
ru: сгруппировано

en: Main actions
ru: Основные действия

en: Filter by name
ru: Фильтровать по названию

en: @entity being viewed
ru: @entity просматривается

en: Allowed providers
ru: Разрешённые провайдеры
